Więcej niż pocałunek – 3 pierwsze rozdziały

Romanse przez długi czas kojarzyły mi się z przewidywalnymi, kiepskimi historiami o miłości, które zawsze muszą kończyć się przesłodzonym happy endem. Ostatnio jednak uczę się czytać książki z tego gatunku na nowo i powiem że zaczyna mi się to podobać. Fabuła w romansach najczęściej nie zbyt wymagająca, poza tym przy tych historiach naprawdę można odpocząć i się zrelaksować, głównie za sprawą lekkiej, nieskomplikowanej historii.
Być może romanse bywają naiwne i schematyczne, jednak i wśród tego gatunku znajdzie się kilka perełek, na które mam przyjemność ostatnio trafiać. Jedną z nich miałam okazję przeczytać dzięki Wydawnictwu Muza i Business Culture. Mowa o książce autorstwa Helen Hoang „Więcej niż pocałunek”.

Książka ta to pełnokrwisty romans opowiadający historię Stelli, trzydziestoletniej, wykształconej kobiety, pracującej w dziale ekonometrii w dużej korporacji. Idealny świat dla niej to świat opierający się na zasadach logiki i równaniach matematycznych, przewidywalny, sterylny i opierający się na powszechnie przyjętych zasadach. Algorytmy, wykresy i zagadki z dziedziny przedsiębiorczości stają się dla niej pracą, a zarazem uzależnieniem, przez pryzmat których próbuje rozumieć obcy świat. Kocha to co robi, ma dobrze płatna prace, luksusowe mieszkanie i samochód, czegoś jednak brakuje w jej życiu. Otóż Stella ma zespół Aspergera, utrudniający jej kontakt i utrzymanie relacji z innymi ludźmi, więc o ile w życiu zawodowym idzie jej świetnie o tyle w prywatnym radzi sobie fatalnie. Sama myśl o nawiązaniu z kimś bardziej intymnej relacji powoduje zamknięcie się kobiety w sobie, a seks kojarzy się jej jedynie z czymś niekomfortowym. Zdając sobie sprawę ze swoich ograniczeń i braków postanawia coś zmienić w swoim życiu. Analityczny umysł każe kobiecie sięgnąć po profesjonalną pomoc….żigolaka, który w kwestii seksu i bliskości powinien wiedzieć najwięcej.

Tak poznaje przystojnego Michaela, który oprócz niezaprzeczalnych umiejętności w kwestiach seksualnych, dźwiga z sobą ogromny bagaż doświadczeń. To właśnie doświadczenia te pchnęły go do wybrania takiego fachu. Zycie go nie rozpieszczało, musiał porzucić marzenia i zająć się tym bardziej lukratywnym zawodem.

Umowa jest prosta. Ma wprowadzić Stelle w tajniki seksu i związków. Jak łatwo można się domyślić sytuacja lekko się komplikuje i oboje będą musieli zastanowić co jest częścią umowy, a co podpowiada im serce.

„Więcej niż pocałunek” to książka zainspirowana własnymi doświadczeniami autorki przez której 28 rozdziałów dosłownie się płynie. Czyta się ją szybko i łatwo za sprawą lekkiej nietypowej historii, z nutą pikanterii i dużą dawką humoru. Taka jest właśnie ta ksiazka błyskotliwa i ironiczna. Napisana przystępnym językiem. Nie jest to pierwsze lepsze ckliwe romansidło, a raczej powieść przesiąknięta erotyzmem, ze świetnie poprowadzoną akcją i przemyślanymi zabiegami. Fantazyjne i barwne opisy, pozwalają przenieść się do opisywanych miejsc i wyobrazić sobie sytuacje w jakich znaleźli się bohaterowie. Sceny erotyczne bynajmniej nie są ukazane w sposób wulgarny czy brutalny, wprost przeciwnie są wyrafinowane i zaprezentowane subtelnie i ze smakiem. Dodatkowo autorce udało się zawrzeć w nich mnóstwo emocji i ukazać chemię miedzy bohaterami.
Zgodze się z opinią że ksiązka jest momentami przewidywalna, a zakończenie nie zaskakuje, jednak mi wcale to nie przeszkadzało.

Autorka zaprezentowała ciekawe i oryginalne podejście do historii miłosnej, a jej bohaterowie bynajmniej nie są sztampowi. Stella i Michael są świetnie zarysowani, a ich wykreowanie sprawia że od początku zyskują naszą symaptię. Mają swoje wady i zalety, walczą z demonami przeszłość, przechodzą trudna drogę do odkrycia własnej ścieżki, dobrani na zasadzie kontrastu. Z jednej strony, na pierwszy rzut oka pewny siebie, pociągający empatyczny mężczyzna, pod fizyczna powloką skrywający ogromny ból, mający poczucie że świat go zawiódł i oszukał. Z drugiej strony z pozoru niezależna a, jednak krucha i delikatna pracoholiczka z analitycznym umysłem, pragnąca poczuć się taka jak inni. Ich relacja wywołuje mnóstwo różnorakich emocji. Wraz z bohaterami przezywamy chwile radości, smutków i uniesień. Razem z nimi przezywamy lek, wspominamy przeszłości i zatracamy się w tu i teraz.

Ksiązka oprócz porywającej historii, niesie w sobie głębsze przesłanie, a mianowicie pozwala spojrzeć na ludzi dotkniętych autyzmem w inny sposób, nie marginalizować ich. Zaznajamia nasz problemami jakimi się borykają i pozwala zrozumieć tę przypadłość i trudności z jakimi codziennie muszą się mierzyć. Opisuje ich funkcjonowanie w społeczeństwie z różnych perspektyw, i pozwala zobaczyć jak ogromnym wysiłkiem jest dla nich wyjście ze strefy komfortu. Brak umiejętności radzenia sobie z społecznymi konwenansami, awersja do ludzi, to tylko wierzchołek góry lodowej. Dlatego też opisanie tej historii nie było proste. Postać Stelii i przedstawienie świata jej oczami wymagała niemałego wkładu, ogromnego zaangażowania ale i wiedzy. W wielu sytuacjach można było odnieść wrażenie że perypetie Stelii i pokonywanie przez nią kolejnych ograniczeń jest dla Helen Hoang swoistą formą terapii, bo jak już wspomniałam autorka również boryka się z tym problemem.

Myślę że Helen Hoang udało jej się napisać coś więcej niż tradycyjny romans, nie dziwi mnie zatem że według czytelników „Goodreads”” ta książka” została wybrana najlepsza książka roku.
To opowieść o miłości, zaufaniu i akceptacji drugiego człowieka takim jakim jest. Autorka próbuje pokazać że prawdziwe uczucie nie zna ograniczeń i pokona wszelkie bariery.

Zatem jeśli lubicie historie o miłości z dozą pikanterii i chcecie dobrze się bawić przy czytaniu, w takim razie ta książka jest dla Was.

Informacje dodatkowe o Więcej niż pocałunek – 3 pierwsze rozdziały:

Kup książkę Więcej niż pocałunek – 3 pierwsze rozdziały

Test na miłość
Helen Hoang0
Okładka ksiązki - Test na miłość

Helen Hoang, ulubienica czytelników i laureatka Goodreads Choice 2018, wraca z romantyczną opowieścią o uczuciach, które przekraczają wszelkie granice...

Siemowit Zagubiony
Robert F. Barkowski ;