Wilgotne miejsca

Nie wiem, co mnie podkusiło?

Nigdy, powtarzam: nigdy nie czytałam tak odrażającej i obrzydliwej książki.

Narratorką jest osiemnastoletnia Helen, która trafia do szpitala na operację, hm…, odbytu. I w sumie to byłby najmniejszy problem tej fabuły.

Książka jest przesiąknięta ohydnymi, dosadnymi i obrzydliwymi opisami kobiecej fizjonomii i fizjologii. Z uwzględnieniem wszelkich możliwych aspektów brzydoty tejże, chorób ją atakujących i tego, w jaki sposób bohaterka ją wykorzystuje. Każdą ohydę, każdy szczegół swojej anatomii bohaterka obrazowo i szczegółowo podała czytelnikowi jak na tacy.

Książka rzekomo „opowiada cudownie nieskrępowaną historię bohaterki równie zmysłowej, co wrażliwej i kruchej”… Wybaczcie, nic takiego tam nie znalazłam.

W zamyśle autorki miała to być bezkompromisowa, łamiąca tabu książka i tak głosi opis. W praktyce wyszedł bezkompromisowy, łamiący wszelkie granice dobrego smaku gniot. W dodatku gniot, który nie ma żadnej wartości edukacyjnej, żadnego waloru estetycznego (no, może poza tymi, że w zasadzie jeśli przestaniemy się myć tu i tam to będzie super, a faceci oszaleją).

Na szczęście katorga trwa krótko, bo i książka jest krótka, ale uwierzcie, z radością pożegnałam hemoroidy, wydzieliny i inne zwieracze. Końcowe jedna-trzecia fabuły czytałam już co dziesiąte zdanie bo naprawdę trudno znieść tę szokującą obrzydliwość. Nie ma w tej książce jednej rzeczy, którą można by ocenić na plus. A przynajmniej ja nie znajduję. To nie jest dla mnie żadne objawienie, żaden fenomen i żadna odwaga pisać takie książki.

Ach, byłabym zapomniała! Jest jeden plus tej powieści: łopatologiczna prostota wypowiedzi bohaterki. Helen mówi wszystko kawa na ławę, bez pudrowania, koloryzowania więc trudno mieć wątpliwości co do tego, co wyraża.

Nie polecam, a nawet stanowczo odradzam.

Informacje dodatkowe o Wilgotne miejsca:

Wydawnictwo: Jacek Santorski
Data wydania: b.d
Dodał/a opinię: aggusia

Zobacz opinie o książce Wilgotne miejsca

Kup książkę Wilgotne miejsca

Modlitwy waginy
Charlotte Roche0
Okładka ksiązki - Modlitwy waginy

Druga powieść Charlotte Roche, autorki bestellerowych Wilgotnych miejsc. Elizabeth trzydziestotrzyletnia żona, matka, pani domu ogarnięta obsesyjnym...

Dziewczyna do wszystkiego
Charlotte Roche0
Okładka ksiązki - Dziewczyna do wszystkiego

Christine, nieszczęśliwa młoda matka, uwodzi nianię swojego dziecka. Łamie przy tym stereotyp, zgodnie z którym zdradzającym i uwodzicielem opiekunki...