Wojenna narzeczona

O II wojnie światowej napisano wiele, jednak temat ten powraca jak bumerang. Pomimo znajomości tematu każde nowe spojrzenie na te bestialskie czasy wzrusza i porusza. Ludzie, którzy żyli w tamtym okresie i na różne sposoby walczyli o siebie, swoich najbliższych i zachowanie okruchów człowieczeństwa zasługują na miano bohaterów. Alyson Richman, jak sama wspomina, chciała napisać powieść o pewnej malarce, która przeżyła Holocaust. Jednak wizyta w salonie fryzjerskim sprawiła, że nieco zmieniła swój zamiar. Usłyszała tam bowiem opowieść o pewnej parze staruszków, którzy odnaleźli się po latach rozłąki na ślubie swoich wnuków. I to oni stali się inspiracją do napisania "Wojennej narzeczonej". Autorka akcję swojej powieści umieszcza w Czechach, dokładnie w Pradze. Tutaj poznajemy Lenkę, córkę właściciela fabryki szkła. Rodzinie powodzi się dobrze. Maizelowie są zaliczani do tzw. wyższej sfery. Gdy Lenka rozpoczyna studia w ASP zaprzyjaźnia się z Veruską Kohn, córką lekarza. Podczas pobytu u Veruski poznaje jej brata Josefa, studenta medycyny. Młodzi zakochują się w sobie. Ich szczęście burzy wojna i okrutny plan Hitlera dotyczący narodu żydowskiego. Lenka i Josef biorą szybki ślub. Rodzina Kohn załatwia wizy do Ameryki, ale Lenka nie chce zostawić rodziców i siostry. Jej upór i determinacja sprawiają, że Josef wyjeżdża sam. Decyzja ta staje się przyczyną rozłąki na, jak się okazuje, sześćdziesiąt lat. Lenka wraz z rodziną trafia do obozu w Terezinie, a następnie w Auschwitz. Po wojnie Josef na próżno stara się odnaleźć ukochaną przez Czerwony Krzyż. Poszukiwania urywają się w Auschwitz, co daje podstawę do uznania Lenki za zmarłą. Ona zresztą opłakała już rzekomą śmierć ukochanego podczas bombardowania statku, którym płynął do Ameryki. Po wojnie oboje wstępują w związki małżeńskie, jednak nie są w nich do końca szczęśliwi. Każde na swój sposób wspomina wspólne chwile. Po latach spotykają się na weselu swoich wnuków. Alyson Richman napisała powieść klamrową. Już na początku poznajemy zakończenie, aby w retrospekcjach znaleźć wyjaśnienie, w jaki sposób doszło do tej sytuacji. Dzięki temu możemy skupić się na motywacji głównych bohaterów, przeanalizować przyczyny i skutki ich zachowania. Ponadto książka składa się z rozdziałów zatytułowanych "Lenka", "Josef", w których do głosu dochodzi wymieniony w tytule bohater. Dzięki temu widzimy II wojnę światową przez pryzmat przeżyć każdego z nich. Jest to kolejna lektura z tych, które warto przeczytać.

Informacje dodatkowe o Wojenna narzeczona:

Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
Data wydania: 2013-03-14
Dodał/a opinię: papetka

Zobacz opinie o książce Wojenna narzeczona

Kup książkę Wojenna narzeczona