Wstyd

Su jest nastolatką, koreanką. Jako niemowlę została adoptowana przez małżeństwo Ruth i Berniego. Adopcyjni rodzice stworzyli jej dobry, bezpieczny, kochający dom. Lea to biologiczna córka Ruth i Berniego. Przyrodnie siostry nie mają najlepszych stosunków. Lea jest bardzo rozrywkowa, wyluzowana, lubi się zabawić i nie stroni od używek i od mężczyzn. Z kolei Su jest tą grzeczniejszą siostrą, która dobrze się uczy, jest rozsądna, odpowiedzialna, nie baluje, nie upija się, nie romansuje z kim popadnie. To Su w pewnym sensie jest oczkiem w głowie rodziców, których nigdy nie zawiodła, co budzi zazdrość Lei. Lea marzy o tym aby wyjechać na wakacje z przyjaciółkami. Rodzice godzą się na to pod jednym warunkiem, że Su pojedzie z nimi. Obie dziewczyny nie są zachwycone tym pomysłem, ale ostatecznie wyjeżdzają razem na Majorkę. Na wakacjach Lea z koleżankami ostro imprezują, jest alkohol, narkotyki i przygodny seks. Su stara się opierać ich wpływowi. Jednak ostatniej nocy wszystkie lądują w barze, gdzie Su wypija drinka, do krórego dosypano jej narkotyków. Pod wpływem tej mieszanki traci nad sobą kontrolę i uprawia seks oralny z dwunastoma facetami. Robi to na oczach wszystkich ludzi w barze, w ty Lei, która również będąc pijana i naćpana jeszcze ją dopinguje zamiast próbować powstrzymać. Następnego dnia Su odkrywa, że ktoś sfilmował całe zdarzenie i wrzucił do internetu, a liczba wyświetleń filmiku rośnie w zastraszającym tempie. Dziewczyna jest zrozpaczona, postanawia uciec i poczekać w ukryciu aż sprawa ucichnie. Lea sama wraca do domu rodzinnego. Rodzice dziewczyn są przerażeni i wściekli gdy dowiadują sie co wydarzyło się na wakacjach. Ruth wysyła Leę z powrotem na wyspę aby szukała siostry, sama również zaczyna działać. Niebawem okazuje się, że policja nie będzie prowadzić poszukiwań bo Su daje znać, że nie chce aby jej szukano. Kolejną złą wiadomością jest to , że sprawcy zbiorowego gwałtu pozostaną bezkarni, ponieważ na filmiku widać jak dziewczyna wyraża na wszystko zgodę. Ruth, która jest sędzią zostaje wysłana na przymusowy urlop, a Su zostaje skreślona z listy studentów uniwersytetu medycznego. W jednej chwili świat całej rodziny się rozpada. Ruth postanawia odnaleźć oprawców córki i sama wymierzyć im karę. Próbuje również odnaleźć Su i sprowadzić ją do domu. Czy osiągnie swoje cele? Gdzie jest Su? Jak ułożą się relacje w tej rodzinie po tym wszystkim? Helen Fitzgerald w książce " Wstyd" porusza bardzo ważne i trudne tematy. Pokazuje jak niszczycielską siłę mają w sobie narkotyki i alkohol, a to co wydaje się nastolatkom świetną zabawą, w jednej chwili może wymknąć się spod kontroli i mieć tragiczne skutki. Historia jest też przykładem jak potężną moc ma internet. Pokazuje jak jeden głupi, upokarzający, ośmieszający filmik wrzucony do internetu zaczyna życ własnym życiem i może zrujnować życie całej rodziny. Książka jest smutnym obrazem czasów w jakich żyjemy. Jednak całość nieco mnie rozczarowała. Czegoś mi w niej zabrakło. Niby dobrze się to czytało, temat bardzo ciekawy, bolesny, trudny, a emocji jakby za mało? Może to wrażenie, że Su jakby zbyt szybko i łatwo się pozbierała po tym co ja spotkało? Niespodziewałam się również, że zasłużoną karą według Ruth będzie "sprawiedliwość naprawcza". Liczyłam raczej na więcej gniewu, wściekłości, szału. Myślałam, że pojawi się nieopanowana chęć zemsty, być może krwawej. A tymczasem Ruth i Su jakieś takie zbyt opanowane. Niemniej jednak myślę, że lektura byłaby świetna dla młodzieży, szczególnie tej lubiącej ryzykowne zabawy. Aby dać do myślenia, otworzyć oczy na to, że jest cienka granica, za którą zwykła zabawa zamienia sie w tragiczną historię mającą wpływ na resztę ich życia.

Informacje dodatkowe o Wstyd:

Wydawnictwo: Burda Książki