Wszystko z miłości

Miłość to piękne i magiczne uczucie, może być gorąca, namiętna, szalona, magiczna, szczera, bezinteresowna, subtelna, ujmująca, fascynująca, ale bywa także bolesna, nieodwzajemniona, niespełniona, toksyczna, naiwna i nieszczęśliwa. W literaturze motyw miłosny jest najczęściej tym dominującym, przeważającym. Każdego miesiąca na rynku wydawniczym trafiamy na mnóstwo rozmaitych książek opowiadających o miłości i opisujących jej różne oblicza. Aczkolwiek większość z nich zazwyczaj ukazuje nam pozytywne, radosne zakończenia typu "żyli długo i szczęśliwie". Niestety życie często pisze inne scenariusze, niekiedy dramatyczne, pełne smutku, bólu, i cierpienia. "Wszystko z miłości" to najnowsza publikacja ukazująca emocjonalne i poruszające historie romansów wszech czasów. Zapraszam na moją opinię. Megan Gressor była córką znanego australijskiego pisarza i filmowca Kennetha Cooka. Ukończyła Uniwersytet w Sydney. Pracowała jako pisarka, ilustratorka i wydawczyni w Londynie, Nowym Jorku i Sydney. Wraz ze swoją siostrą Kerry Cook napisała dwie książki. Zilustrowała również ponad siedemdziesiąt książek dla dzieci. Zmarła w 2007 roku. Kerry Cook jest współautorką dwóch antologii o słynnych romansach - tłumaczonej na wiele języków książki Kochankowie wszech czasów i Wszystko z miłości. Mieszka w Australii i pracuje jako scenarzystka filmowa. (źródło: okładka książki "Wszystko z miłości") "Wszystko z miłości" to pozycja zawierająca trzydzieści osiem krótkich opowieści o miłości - najpiękniejszym uczuciu łączącym dwoje ludzi. Każda z przedstawionych historii wyzwala emocje, porywa, wzrusza, szokuje, zadziwia, wywołuje uśmiech na twarzy, zmusza do przemyśleń, a także zrozumienia istoty i sensu tegoż uczucia oraz pozwala odnaleźć odpowiedź na pytanie, czym tak naprawdę jest miłość i gdzie jest jej granica? W publikacji autorki zwięźle i sprawnie przedstawiły romanse słynnych par, znanych ludzi filmu, teatru, sztuki oraz pisarzy, historyków, królów, a nawet przestępców. Skupiły się na najistotniejszych faktach z ich życia, pokrótce je ujawniając, bez zbędnych i monotonnych opisów. Bez wątpienia wszystkie opowiadania są przejrzyście i lekko napisane. To sprawiło, że z przyjemnością poddałam się lekturze owej książki i z chęcią poznałam losy poszczególnych gwiazd oraz ich miłosnego, przepełnionego namiętnością życia. Wiele z tych powiastek było mi znanych, tym bardziej, że media wielokrotnie dostarczały nam informacji na temat sławnych romansów. Ale udało mi się też wyłuskać sporo ciekawostek, o których dotąd nie miałam pojęcia, a prawdę mówiąc to nieszczególnie zagłębiałam się w życie intymne i prywatne znanych osobistości. Historie są tak ciekawe i intrygujące, że bardzo szybko mija nam lektura tejże książki i można by pochłonąć ją jednego wieczora. Jednak ja akurat postanowiłam dawkować sobie te opowiadania, aby bliżej i głębiej przyjrzeć się życiu tychże osób oraz rodzącemu się między nimi uczuciu, a także poniekąd zrozumieć ich poczynania i podejmowane decyzje, które nieraz były dramatyczne i wstrząsające. Autorki pokazały nam romanse sławnych ludzi na przestrzeni kilkudziesięciu, a nawet kilkuset lat i rozgrywających się na różnych kontynentach. Z tego też względu publikacja została podzielona na sześć części: Historyczni kochankowie, Królewskie romanse, Namiętności ludzi pióra, Miłość i polityka, Romanse artystów oraz Hollywoodzkie zauroczenia. W każdej z nich poznajemy zawirowania i uniesienia miłosne poszczególnych par, skandale, intrygi, zdrady, samobójstwa, a nawet zbrodnie, do jakich się posuwali w imię miłości. Zatem nie zawsze ich historie wyróżniały się pomyślnym zakończeniem. Kochankowie początkowo upajali się sobą, smakowali się nawzajem, byli szczęśliwi i spełnieni. Ale potem okazywało się, że dla uczucia, które ich dopadło, musieli wiele poświęcić. Zakochani ranili się nawzajem, rezygnowali z własnych marzeń i planów, opuszczali wysokie stanowiska państwowe, zaniedbywali obowiązki służbowe, wytrzymywali krytykę i obelgi ze strony społeczeństwa, znosili zdrady partnera, decydowali się na rozłąkę w imię obrony kraju i walce o jego wolność oraz demokrację, popełniali samobójstwa, kiedy nie radzili sobie ze wczesną i nagłą śmiercią ukochanej osoby, a także oddali dla niej własne życie. W publikacji odnajdujemy zatem historie miłosne następujących par: Dawida i Batszeby (uczucie z morderstwem w tle), Szahdźahana i Mumtaz Mahal (symbolem ich miłości jest Tadż Mahal), Bonnie i Clyde (najsłynniejsza para, która dopuściła się wielu przestępstw i zbrodni, ścigana przez lata), Henryk VIII i Anna Boleyn (pragnienie syna zabiło ich uczucie), Księcia Rudolfa i Marii Vetsery (nieradzący sobie z krytyką), Księcia Rainier i Grace Kelly (nie wierzono w ich miłość), Rity Hayworth i Ali Chan (liczne zdrady osłabiły ich namiętność), Księcia Karola i Camillii Parker Bowles (owej pary nie trzeba przedstawiać, ich związek był krytykowany, piętnowany i łączono go z wypadkiem Księżnej Diany, obarczano nawet Księcia winą za śmierć żony), Roberta Browninga i Elizabeth Barrett Browning (pięknie zrodzona miłość), Oskara Wilde i lorda Alfreda Douglasa (zakazana miłość), Cynthii i Arthura Koestlerów (dzieliła ich spora różnica wieku), Aung San Suu Kyi i Michaela Aris (rozłąka w obronie walki o wolność kraju, ona została laureatką Pokojowej Nagrody Nobla) oraz wiele innych bardziej bądź mnie znanych, jak: Frida Kahlo i Diego Rivera, Brigitte Bardot i Roger Vadim. Autorki pokusiły się także o omówienie romansów polskich sław, między innymi Romana Polańskiego i Sharon Tate oraz Rudolfa Valentino i Poli Negri. Jak zakończyły się zaprezentowane w książce perypetie miłosne kochanków? Odpowiedzi znajdziecie w niniejszej książce, do lektury której zachęcam. Niewątpliwie zaprezentowane opowiadania o miłości wywołują wiele emocji, niekiedy bardzo skrajnych. Trzeba pamiętać, że są one prawdziwe. Pewne wydarzenia zaistniałe w życiu wymienianych osób czy też ich zachowania oraz podejmowane pewne kroki niejednokrotnie mnie szokowały, ale niektóre z nich mnie poruszały, wprawiały w zadumę. Przy kilku zatrzymywałam się na dłużej bądź czytałam je z większą wnikliwością. Starałam się zrozumieć tych ludzi oraz ich wzajemne relacje. Zastanawiałam się, dlaczego tak a nie inaczej postępowali, dlaczego godzili się i przyzwalali na pewne rzeczy, dlaczego nieustannie rozstawali się i wracali do siebie. To niewyobrażalne, do czego może posunąć się niekiedy zakochany człowiek, do jakich czynów jest zdolny, jak bardzo chęć posiadania i pragnienia drugiej osoby przysłania mu cały świat, a poniekąd wyzwala w nim agresywne działania. Ponadto powiastki te pokazują, jak wielu ludzi w momencie utraty ukochanej osoby, nie potrafi dalej funkcjonować, nie radzi sobie, stają się bezbronni i bezbarwni, pozbawieni chęci życia, nieumiejący się odnaleźć w świecie i niedostrzegający jego dalszego sensu. Najbardziej poruszyła mnie i chwyciła za serce przepiękna i ujmująca historia miłosna Roberta Browninga i Elizabeth Barrett Browning. Dlaczego? Tego oczywiście nie zdradzę, odsyłam do sięgnięcia po ową książkę, która odsłania nam różne stany zakochania i oblicza miłości. "Wszystko z miłości. 38 romansów wszech czasów" to publikacja godna uwagi i warta polecenia. Idealna książka dla osób lubujących się w romantycznych (niekoniecznie szczęśliwych) historiach, które napisało samo życie. Może stanowić doskonały prezent, tym bardziej, że jest pięknie wydana. To też znakomita pozycja na miłe i przyjemne spędzenie zimowego wieczoru (choć zalecałabym ich kilka) z kubkiem gorącej herbaty. Serdecznie polecam.

Informacje dodatkowe o Wszystko z miłości:

Wydawnictwo: Poradnia K
Data wydania: 2017-02-02
Kategoria: Literatura faktu, reportaż
ISBN: 978-83-63960-76-6
Tytuł oryginału: All For Love. Great Love Affairs. Great Stories
Tłumaczenie: Tomasz Bieroń
Dodał/a opinię: Katarzyna Tuszyńska-Jąkalska

Zobacz opinie o książce Wszystko z miłości

Kup książkę Wszystko z miłości