Wszystko za Everest

Uwielbiam reportaże o wspinaczkach górskich i zawsze jestem pełna podziwu i zarazem niezrozumienia dla tej pasji. Podziw wiadomo - iść w wysokie góry na -70° Celsjusza (brrr nie wyobrażam sobie takiego mrozu) a niezrozumienie- jak można chcieć ryzykować swoje zdrowie a przede wszystkim życie tylko po to,by móc wejść na jakiś szczyt ( gdzie już sam brak tlenu może wywołać katastrofalne skutki w organizmie). Ale żeby nie było - nie rozumiem,ale bardzo szanuję ludzi, którzy się zajmują tym sportem. Bo to właśnie dzięki nim ja mogę siedzieć w swoim domowym ciepełku i czytać te wszystkie świetne książki o alpinizmie bądź himalaizmie mimo,że często są tragiczne.

"Wszystko za Everest" to historia napisana przez dziennikarza, który w maju roku 1996 brał udział w komercyjnej wyprawie na najwyższą górę świata. Głównym przewodnikiem był wtedy Rob Hall -znany i szanowany wspinacz,który już kilkakrotnie zdobył Mount Everest. Oprócz grupy Halla w tym samym czasie kilka innych grup robiło podejście na tenże ośmiotysięcznik. Nikt nie mógł przewidzieć, że 10 maja wspomnianego roku zapisze się w historii himalaizmu na zawsze. Z tej wyprawy nie wróciło 12 osób. Część z nich by móc stać się częścią historii zapłaciła 65 tys $.

Książka bardzo mi się podobała. Autor prócz wstępu gdzie pisze jak to się stało,że tam trafił opisywał też inne historyczne wyprawy na Everest. Do tego starał się opisać każdego z uczestników co jak dla mnie było too much. Za dużo postaci,których nie sposób było spamiętać,ale rozumiem że chciał zrobić rzetelny reportaż a przy okazji uczcić pamięć tych co pozostali na górze na zawsze.

Dodatkowo z książki dowiadujemy się też,że lektura ta wywołała sporo kontrowersji i sporów. Odzewem na "wszystko za Everest" jest "wspinaczka: Mount Everest i zgubne ambicje" ,która została napisana przez uczestnika tej samej wyprawy a który... I tu się zatrzymam by nie spojlerować. Nadmienię tylko,że miałam chęć na "wspinaczkę..." jednak po postscriptum Krakauera bardzo szybko zmieniłam zdanie.

Miłośnikom literatury faktu oraz takim jak ja -zwiedzającym najwyższe góry świata czytając o nich -polecam

Informacje dodatkowe o Wszystko za Everest:

Wydawnictwo: Mayfly
Data wydania: 2012-03-05
Kategoria: Literatura faktu, reportaż
ISBN: 978-83-62827-04-6
Dodał/a opinię: Anonim2414

Zobacz opinie o książce Wszystko za Everest

Kup książkę Wszystko za Everest

Pod sztandarem nieba. Wiara, która zabija
Jon Krakauer0
Okładka ksiązki - Pod sztandarem nieba. Wiara, która zabija

Stany Zjednoczone to kraj proroków. Jednym z nich był Joseph Smith, któremu pewnej nocy 1823 roku ukazał się anioł Moroni. Boży posłaniec opowiedział...

Missoula. Gwałty w amerykańskim miasteczku uniwersyteckim
Jon Krakauer0
Okładka ksiązki - Missoula. Gwałty w amerykańskim miasteczku uniwersyteckim

Missoula w Montanie tylko z pozoru jest sielskim miasteczkiem uniwersyteckim, zamieszkanym przez zżytą społeczność...