Wymówisz moje imię

Włoską poezję podczas IV edycji nagrody Europejskiego Poety Wolności reprezentował urodzony w Szwajcarii Vanni Bianconi.

„Wymówisz moje imię” to zbiór intymnych rozważań wynikających z impulsów – Bianconi przygląda się (przez lornetkę) światu, szczególnie bacznie swojemu najbliższemu otoczeniu i oto przychodzą do niego momenty-zaskoczenia (pochodzące albo z autopsji, albo będące wynikiem obserwacji), które rozpoczynają proces refleksji, skojarzeń, analiz.
Bianconi w specyficzny sposób opisuje świat i człowieka – tak wiele tu emocji, obaw, nadziei i zawodów, a wszystko ubrane w subtelną charakterystykę otaczającej nas natury. W „Wymówisz…” zwierza się kilka podmiotów – ktoś za pomocą relacji z codziennego życia analizuje przeszłość, inny skupia się wyłącznie na wspomnieniach, a następny odnajduje w przyrodzie elementy wspólne wszystkim istnieniom i dzięki temu dokonuje (auto)wiwisekcji.
Z dostrzeżonych gdzieś przelotnie obrazach (np. lecąca kaczka) Bianconi tworzy wiersze-impresje, wzbogacając je jednak o refleksje metafizyczne. Przy czym robi to w sposób naturalny, prosty – jest liryczny, jego wiersze są wielowarstwowe, ale żaden czytelnik nie odejdzie od nich nieusatysfakcjonowany – każdy wyczyta tu coś dla siebie.
Włoskojęzyczny poeta połączył obcych sobie ludzi, znajdujących się w odległych od siebie miejscach i zapewne w różnym czasie. A jednak tworzą jedność, każdy z nich powtarza tę samą historię w indywidualny sposób. Przecież obserwowana przez Bianconiego codzienność jest zarówno osobistym światem konkretnego człowieka (podmiotu/bohatera), jak i samego poety oraz czytelnika. Zresztą widać to także w warstwie językowej – w anglojęzycznych (najczęściej) wtrąceniach.
„Wymówisz…” należy do zbioru książek, do których należy powracać, bo za każdym razem powie nam coś więcej.

Informacje dodatkowe o Wymówisz moje imię:

Wydawnictwo: słowo/obraz terytoria
Data wydania: 2016-03-15
Kategoria: Poezja
ISBN: 978-83-7453-399-7
Dodał/a opinię: Kinga Młynarska

Zobacz opinie o książce Wymówisz moje imię

Kup książkę Wymówisz moje imię