Zagubiony

"Zardzewiałe łańcuchy pobrzękiwały w ciemności jak stara dziecięca huśtawka. Nieregularny, urywany dźwięk nie dawał Jonahowi spokoju. Spróbował uciec w mrok, z dala od okropnego skrzypienia i tego, co się z nim wiązało. Ale w ten sposób trafił do tunelu pełnego martwych liści."

Simon Beckett, autor bestsellerowych thrillerów, powraca z nową serią, której pierwszy tom miałam okazję poznać. Nie czytałam innych książek pana Becketta, więc tym bardziej byłam ciekawa jego pióra. Jakie wrażenia wywarł na mnie "Zagubiony'?
Tak jak tytuł książki, tak i ja na początku czułam się trochę zagubiona. Myślę, że to z powodu stylu autora, ponieważ ma w sobie coś, czego wcześniej nie spotkałam. Ciężko ubrać mi to w słowa, ale spróbuję. Bardzo tajemniczy, gęsto mglisty klimat, który towarzyszy od początku książki wsiąka w czytelnika z dużą siłą. Stare magazyny na nabrzeżu mają swój specyficzny klimat i Beckett postarał się, żeby mocno go odczuwać. Tym samym wywołał we mnie swego rodzaju niepokój i właśnie tytułowe zagubienie. Ale! Im bardziej historia się rozkręca, tym łatwiej było mi się odnaleźć w historii o sierżancie Jonahu Colley'u.
Jest mrocznie, a to nie tylko za sprawą sytuacji, jaka wyniknie na Nabrzeżu Rzeźników. To co spotkało głównego bohatera jest najgorszym z koszmarów dla rodzica. Od razu ma się chęć nie spuszczać swoich dzieci z oka. Pogoń za przeszłością, rozwiązaniem sprawy, która trzyma bohatera w niepewności przez dobrych kilka lat sprawia, że koszmar powraca.
Autor wrzucił do swojej powieści wiele motywów, między innymi zaginięcie dziecka, handel ludźmi, prowadzenie śledztwa w sprawie funkcjonariusza policji, jak i powrót do kryminalnej sprawy sprzed lat. Jest to niezły ładunek emocjonalny dla czytelnika, ponieważ obok tych spraw nie da się przejść obojętnie.
Mimo trudniejszego początku "Zagubiony" był dobrą lekturą, która wywarła na mnie pozytywne wrażenie. Simon Beckett może nie będzie plasował się w rankingu moich ulubionych autorów z gatunku thrillera, ale chętnie przeczytam o dalszych losach Jonaha.

Informacje dodatkowe o Zagubiony:

Kup książkę Zagubiony

Wołanie grobu
Simon Beckett0
Okładka ksiązki - Wołanie grobu

„Im coś jest głębiej, tym dłużej przetrwa. Martwe ciało odcięte od światła, powietrza i ciepła może trwać prawie wiecznie. Jednak...

Chemia śmierci
Simon Beckett0
Okładka ksiązki - Chemia śmierci

Manham. Małe spokojne miasteczko. "Krajobraz pozbawiony zarówno życia, jak i konkretnych kształtów. Płaskie wrzosowiska i upstrzone kępami...

Powrót matki
Danuta Awolusi ;