Zielona Mila

"Zielona Mila" to znany chyba wszystkim tytuł, jeśli nie książki, to filmu. Ja osobiście nie czytałam książki przed obejrzeniem filmu, jakoś tak się złożyło, że dopiero po obejrzeniu filmu sięgnęłam po tę pozycję. Było to już dość dawno, więc teraz postanowiłam między nowości książkowe wplatać starsze tytuły, i te już kiedyś przeczytane, i te na które brakowało mi chęci lub czasu na zapoznanie się z nimi. Wiem, że nie dam rady wszystkiego przeczytać, jest tak dużo książek o różnej tematyce, że z pewnością zabraknie mi życia na pochłonięcie wszystkich.
Jednak wracam już do tematu "Zielonej Mili", jest to klasyk, smutny i wzruszający z odrobiną magii, pokazujący niesprawiedliwość kulturową i społeczną. Książka pokazuje, że pozory są mylące, uprzedzenia złe, dobro nie zawsze zwycięża a świat nie jest sprawiedliwy.
Fabuła książki jest prowadzona z punktu widzenia naczelnego klawisza więzienia stanowego w Cold Mountain- Paula Edgecombe w bloku E
w części dla skazanych na śmierć, zwanej Zieloną Milą, jednym z jego zadań jest nadzorowanie i przeprowadzanie egzekucji skazańców na krześle elektrycznym, które więźniowie nazywali Starą Iskrówką albo Wielką Wyżymaczką. Jednak ci, którzy mieli wkrótce zasiąść na nim, bardzo szybko tracili poczucie humoru. Razem z Paulem Edgecombe jest jeszcze kilku strażników a wśród nich bezczelny Percy, który uważa, że wszystko mu wolno, gdyż ma wysoko postawionych znajomych...
Poznajemy ostatnie chwile skazanych przed egzekucją oraz chwili samej spektakularnej egzekucji. Jednym z więźniów jest Francuz Delacroix , który opiekuje się swoja oswojoną myszką, obok w celi złośliwy William Wharton, na koniec trafia tu potężny lecz bardzo spokojny, misiowaty wręcz John Coffey, którego skazano za zgwałcenie i zamordowanie dwóch małych dziewczynek. Dla sądu wszystko wyglądało jednoznacznie, do tego John Coffey jest czarnoskóry, co w latach trzydziestych miało spore znaczenie. Strażnicy obawiają się trochę, gdyż z wyglądu oraz oskarżenia wydawałoby się, że może sprawiać kłopoty, lecz nic bardziej mylnego. Czy John Coffey jest winny zabójstwa dwóch dziewczynek? Jakie tajemnice skrywają więźniowie a jakie strażnicy? Losy skazanego za podwójne morderstwo niezwykłego mężczyzny poruszają czytelnika do głębi, zmuszają do refleksji nad własnym życiem, wyborami moralnymi, a także szeroko dyskutowanym tematem kary śmierci, pieniądze i uprzedzenia rasowe odgrywają w naszym życiu główną rolę.

Nie podam Wam odpowiedzi na pytania oraz nie będę streszczała losów poszczególnych bohaterów, nie podam Wam również zakończenia książki.

Książka jest mocna – z pewnością jedna z najlepszych i najmocniejszych, jakie czytałam
Rzadko tak się zdarza, że nie wiem, co jest lepsze: ekranizacja czy oryginał. Tu jedna obie formy przypadły mi mocno do gustu.

Pewnie wielu z Was wie, jak kończy się Zielona Mila. Pewnie po obejrzeniu filmu... ale jeśli nie czytaliście książki to powinniście jak najszybciej naprawić swój błąd, zachęcam Was do tego.
POLECAM

Informacje dodatkowe o Zielona Mila:

Wydawnictwo: Albatros
Data wydania: 2001 (data przybliżona)
Tytuł oryginału: The Green Mile

Kup książkę Zielona Mila

Nocna zmiana
Stephen King0
Okładka ksiązki - Nocna zmiana

Opowiadania zawarte w tym zbiorze powstały, kiedy Stephen King był dopiero u progu wielkiej kariery, a krytycy wyrażali się o jego twórczości sceptycznie...

Wilki z Calla
Stephen King0
Okładka ksiązki - Wilki z Calla

Do Calla Bryn Sturgis, miasteczka położonego w miejscu zwanym pograniczem, zbliżają się hordy Wilków - tajemniczych, uzbrojonych po zęby stworów...