Zjawisko prostytucji w doświadczeniach prostytuujących się kobiet

Ocena: 5.33 (3 głosów)
opis

Kim jest obecnie prostytuująca się kobieta? Dlaczego uprawia seks za pieniądze? Czy jest świadoma czyhających na nią zagrożeń? Czy sprzedaż ciała za gadżety, prezenty również jest prostytucją? Takie właśnie pytania stawiałam podczas lektury tej arcyciekawej książki autorstwa Katarzyny Charkowskiej - doktorantki w Katedrze Pedagogiki Społecznej w Olsztynie.
Powszechnie wiadomo że prostytucja jest bardzo częstym zjawiskiem w dzisiejszych czasach. Zarazem jest znana od bardzo dawna. Mimo to, nie ma w tym momencie zbyt wielu opracowań naukowych dotyczących tego zagadnienia w polskiej literaturze. Katarzyna Charkowska postanowiła w swojej książce poruszyć i zgłębić ten kontrowersyjny temat.
Autorka pisze w swojej publikacji o prostytucji zarówno w aspekcie historycznym, piśmienniczym jak i ogólnospołecznym. Z ogromną wprawą spaja w niej teorie dydaktyczne i społeczne. Przeprowadza rewizję świeżych prac teoretycznych i aspektów poznawczych. Ta praca zaznajamia czytelnika dogłębnie ze zjawiskiem prostytucji.
Dane na temat zachowań prostytutek polskich zebrano przy pomocy wywiadu przez email. Kwestionariusz ankiety został wysłany do 1059 kobiet, które zamieściły anonse erotyczne w sieci. Odpowiedzi uzyskano od 66 osób, w tym 21 odmownych a zarazem obraźliwych. Wypełnioną ankietę odesłały 32 prostytutki. Zgodę na udzielenie wywiadu przez email spośród tej grupy wyraziło 19 kobiet. Tylko z 15 udało się porozmawiać. Pięć z nich przerwało wywiad w trakcie, pełnych wywiadów zatem udzieliło tylko 10 kobiet prostytuujących się. Jednak w publikacji autorka zamieściła również wywiady z kobietami, które przerwały wywiad z nieznanych powodów.

Z informacji zebranych podczas rozmów i ankiety dowiadujemy się, że niektóre z nich wywodzą się z patologicznych rodzin, ale aż 7 wychowywało się w dobrych, ciepłych domach. Jednak nie miało to wielkiego wpływu na to czym obecnie się zajmują. Bohaterki opowiadają autorce publikacji o sobie, swoich rodzinach, relacjach ze sponsorami. Otwierają się przed nią. Mówią o swoich planach, pragnieniach. Żadna z nich nie używa wobec siebie słowa prostytutka. Postrzegają siebie w roli dam do towarzystwa. Twierdzą, że nie są podobne do tirówek, ponieważ same dobierają sobie stałych sponsorów. Najczęstszym motywem rozpoczęcia tego procederu podawanym przez badane jest kwestia finansowa, rzadziej chęć dowartościowania się. Wśród badanych jest jedna dziewczyna, która będąc lesbijką uprawia seks za pieniądze tylko z mężczyznami. Niektóre z dziewczyn parają się prostytucją, ponieważ pragną mieć coraz nowsze gadżety. Jedna z badanych kobiet stwierdziła, że nie opłaca jej się dojeżdżać do pracy za 6zł/h i dlatego wybrała prostytucję.
Książkę bardzo interesująca. Dużo przykładów. Ogromna wiedza autorki na opisywany temat. Rozbudowana bibliografia. Bogate źródło informacji w kwestii obecnej kobiecej prostytucji. Innowacyjna, odkrywcza, pionierska i różnokierunkowa analiza tego zjawiska w Polsce. Książka intryguje, jest powodem zadumy, edukuje, oświeca. Powyższa praca została wyróżniona II miejscem w 2010 roku w konkursie Wrocławskiego Stowarzyszenia Wychowawców na najciekawszą pracę z pedagogiki.

Informacje dodatkowe o Zjawisko prostytucji w doświadczeniach prostytuujących się kobiet:

Wydawnictwo: Oficyna Wydawnicza Impuls
Data wydania: 2010-03-10
Kategoria: Pedagogika
ISBN: 978-83-7587-276-7
Liczba stron: 216
Dodał/a opinię: Agnieszka Chmielewska-Mulka

więcej

POLECANA RECENZJA

Zobacz opinie o książce Zjawisko prostytucji w doświadczeniach prostytuujących się kobiet

Kup książkę Zjawisko prostytucji w doświadczeniach prostytuujących się kobiet

Sprawdzam ceny dla ciebie ...
Cytaty z książki

Na naszej stronie nie ma jeszcze cytatów z tej książki.


Dodaj cytat
REKLAMA

Zobacz także

Recenzje miesiąca
Upiór w moherze
Iwona Banach
Upiór w moherze
Jemiolec
Kajetan Szokalski
Jemiolec
Pożegnanie z ojczyzną
Renata Czarnecka ;
Pożegnanie z ojczyzną
Sprawa lorda Rosewortha
Małgorzata Starosta
Sprawa lorda Rosewortha
Szepty ciemności
Andrzej Pupin
Szepty ciemności
Gdzie słychać szepty
Kate Pearsall
Gdzie słychać szepty
Góralskie czary. Leksykon magii Podtatrza i Beskidów Zachodnich
Katarzyna Ceklarz; Urszula Janicka-Krzywda
Góralskie czary. Leksykon magii Podtatrza i Beskidów Zachodnich
Zróbmy sobie szkołę
Mikołaj Marcela
Zróbmy sobie szkołę
Księga zaklęć
Agnieszka Rautman-Szczepańska
Księga zaklęć
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy