"Jak rozpocząłbym kazanie dla małżeństw gdybym był kaznodzieją"
opowiadania >Umiłowani !!!


Słuchając dzisiejszego II czytania pary małżeńskie tak te z krótkim stażem, które dopiero zaczynają spełniać swoje powołanie, jak i te które wiele lat świętego związku małżeńskiego mają za sobą, patrzą to na lektora to na siebie z grymasem zdziwienia na twarzach.„Żony niechaj będą poddane swym mężom jak Panu, bo mąż jest głową żony ???”.


To ja mam być posłuszna i słuchać swojego męża ? Co to ma być ? Niewolnica Isaura jakaś jestem czy co ? Co to to za dziwne, przestarzałe i niedorzeczne słowa ?


Przecież przedwczoraj rano oglądałam telewizję śniadaniową, gdzie świetnie ubrane, uczesane i doskonale wyglądające prezenterka i jej równie piękna i młoda (a przynajmniej młodo wyglądająca) zaproszona do studia celebrytka wręcz rozpływały się nad zaletami emancypacji kobiet. Prezentując dumnie swoje udoskonalone za pomocą zabiegów kosmetycznych i medycyny zwanej „estetyczną” gładziutkie buzie i idealnie okrągłe silikonowe piersi rozmiaru „C”, zachęcały do budowania w relacjach damsko-męskich związków partnerskich i do niezależności w związku nawet wbrew woli męża.


Jeszcze wczoraj czytałam artykuł w kolorowym piśmie, gdzie nie byle kto, ale znana feministyczna psycholożka namawiała czytelniczki do ”realizowania siebie” i spełniania swoich małych i dużych zachcianek, a nie ciągłe wcielanie się w rolę „matki polki” czy „kury domowej”. Zachęcała mnie usilnie do tego bym była samodzielna, niezależna i bardziej dbała wyłącznie o swoje potrzeby, bo tylko to zapewni mi szczęście zdrowie i długie życie.


A ten tu mi dzisiaj czyta, że mam być posłuszna mężowi ?
„Mężowie miłujcie żony ???”


Co to ja nie kocham swoje żony ?


A kto haruje od rana do nocy, żeby ona miała co do garnka włożyć ?


A kto dzień w dzień żyły sobie wypruwa, żeby mogła sobie kupić w galerii kolejną kieckę i piąte w tym roku buty ?


Ja w jednych butach od pięciu lat chodzę i dobrze jest !


Mikser jej ostatnio wypasiony kupiłem, a wczoraj wieczorem to nawet dałem się uprosić i uszczelkę w cieknącym kranie wymieniłem. Dziesięć minut pierwszej połowy meczu przez tą robotę przegapiłem ! A w ciągu tych dziesięciu minut Lewandowski pięć bramek strzelił ! Wszyscy na drugi dzień o tym meczu gadali, a ja co miałem powiedzieć żem baby wtedy posłuchał ?


O tym zepsutym kranie to gderała już od miesiąca, ale kiedy miałem to zrobić jak taki zarobiony jestem, że jak to mówią na budowach : „Taki zapiernicz, że czasu taczek załadować nie ma ! „.


Aaa !


I jeszcze w zeszłym miesiącu to moją na taki teatr, czy jakieś przedstawienie zabrałem, ubrała się odświętnie, a i ja krawat żem założył i było bardzo elegancko. A nie … To „Dni Pcimia” były…


Ale kultury trochę kobieta zobaczyła w niedzielę !


Kto jak kto, ale ja przecież kocham, czy jak tam ten święty chce – miłuję swoja żonę.Drodzy !!!


Nie o takie rozumienie posłuszeństwa i miłości chodzi świętemu Pawłowi !


Skupmy się i wsłuchajmy się uważnie w jego słowa. Ewangelista usiłuje przekazać nam bardzo wyraźnie kilka niezwykle ważnych komunikatów. Pisze, że człowiek opuści ojca i matkę, a połączy się ze swoją żoną i będą dwoje jednym ciałem.


Może pomyślicie :


„Ale zbereźnik ten święty Paweł ! „


„Seks mu tylko po głowie chodzi ! Głodnemu chleb na myśli.”Nic bardziej mylnego ! Apostoł próbuje wytłumaczyć nam mającą bardzo głęboki sens istotę małżeństwa. Co to znaczy stać się jednym ciałem ? To nie tylko przyjemności fizycznego kontaktu będącego najpiękniejszym ukoronowaniem miłości dwojga ludzi.


Dwojga ludzi różnej płci podkreślam !!!


To również związane z tym konsekwencje, obowiązki, wyrzeczenia i zobowiązania na całe życie. To również dochowywanie starań by dbać o druga osobę jak o własne ciało. Gdy zranimy się w bolesny sposób w rękę jak najszybciej staramy się uśmierzyć ból i opatrzyć ranę. Gdy żona uskarża się na ból masz zachowywać się tak, jakbyś to ty ten ból odczuwał. Powinieneś zrobić wszystko aby ten ból uśmierzyć. I nie chodzi tylko o ból fizyczny, ale i ból , który czasem bywa dużo gorszy. Ból duszy. Gdy twoja wybranka na całe życie chodzi osowiała, przygnębiona i smutna zachowaj się tak jakbyś to ty był w takim nastroju. Cierpliwie jej wysłuchaj, w miarę możliwości pociesz, daj jej chwilę spokoju jeżeli tego potrzebuje. Potraktuj ją jak swoje ciało !


Tak różnimy się. Mężczyźni niewątpliwie są z Marsa , a kobiety z Wenus. Nie wszystko co jest dobre dla ciebie będzie dobre dla niej, a co dobre dla niej niekoniecznie będzie dobre dla ciebie. I niekoniecznie najlepszym sposobem rozwiązania waszych kłopotów wynikających z różnic między waszymi płciami będą nieustanne awantury i kłótnie nieuchronnie zmierzające do rozstania się i rozwodu.


Przede wszystkim dostrzeżcie dzielące was różnice, a jak już je będziesz znała i znał – będziecie wiedzieć jak ułożyć wasze wzajemne relacje.


„Łatwo księdzu mówić” – pewnie powiecie.


„Siedzi se taki na plebanii, składki zbiera, pieniędzy z pogrzebów, wesel i chrzcin ma już tyle, że się nimi na noc jak kołdrą przykrywa. Sprzątać, prać ani gotować nie musi, bo mu wszystko gosposia na plebani zrobi. I się klecha mądruje…”.


Częściowo macie rację. Inne jest moje powołanie, a inne wasze, ale to do mnie stoją kolejki przed konfesjonałem i to ja znam najskrytsze małżeńskie tajemnice. Poznałem też lepsze lub gorsze sposoby radzenia sobie z trudnymi małżeńskimi kryzysami. A nazbierało się przez moje dwadzieścia lat kapłaństwa tych opowieści i tajemnic dosyć sporo.


Jak dostrzec różnice między kobietą i mężczyzną ?


Nie … nie TE różnice Panie Waldku ! Niech się Pan nie uśmiecha pod nosem. TE widać bez wnikania w głębię duszy człowieka.


Chodzi o różnice w postrzeganiu świata i osób najbliższych. Jak spróbować radzić sobie z małżeńskimi problemami ?


Usiądźcie wygodnie, gdzie kto może i

- [1] [2] -
Opinie
Ocena: 1 2 3 4 5 6
Musisz być zalogować by komentować.
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów