...po porostu przyjaciele... (1)
opowiadania >Czy coś mnie zdradza? Czy jakiś gest? Głupi ruch. Nie właściwa reakcja nie będzie tym, co mnie zdradzi? Kiedy ty się oglądałeś za jakąś laską ja się oglądałem za jej chłopakiem…– mina BJ’a skrzywiła się i Tony czuł jakby nóż w jego sercu wolniutko się przekręcał. Musiał to zignorować. Inaczej padłby na kolana i płacząc zacząłby go błagać o wybaczenie. O nie odtrącanie. O… Nie! Nie teraz. Może nigdy. – Właśnie, dlatego musiałem ci powiedzieć. Żebyś wiedział.

–Czego po mnie oczekujesz?– BJ brzmiał spokojnie. Zimno i opanowanie. Tony nienawidził tego, że na ten jego ton strach go paraliżował. W końcu nie zrobił nic złego!


Prostując się spojrzał w cudowne oczy swojego przyjaciela.


–Niczego. Wszystkiego. Móc być sobą. Móc… – zrobił nieświadomy krok w jego stroną a BJ krok wstecz. Obaj mieli zszokowane miny. Nie było nawet można określić, który bardziej. Z niedowierzaniem patrzyli na siebie. Absolutnie skołowany BJ otwarł usta, aby coś powiedzieć. Przeprosić chyba…, ale Tony powstrzymał go ruchem dłoni. Prostując się jeszcze bardziej, nabrał głęboko powietrza zbierając się przed tym, co chciał powiedzieć.


–Nie może być już tak jak było. Musze być sobą, bo inaczej jestem ‘nikim’. Nasza przyjaźń jest dla mnie najważniejsza. Ale dla prawdziwego mnie nie tej twarzy, którą tak długo próbowałem utrzymać. Wiesz, co do ciebie czuję, tego też nie mogę zmienić. Nie mam na to wpływu. Chciałbym móc cię nie…– przerwał, kiedy BJ poruszył się niespokojnie i z zarumienioną twarzą obrócił do niego plecami. Tłumiąc chęć, aby pozwolić łzom spłynąć, Tony położył dłoń na jego torturującym go żołądku, życząc sobie żeby przestało boleć, choć na chwilę lub żeby go zabił. Bo nie miał sił cierpieć dłużej. Postanowił powiedzieć wszystko. Nie będzie już miał sił, aby przechodzić przez to wszystko jeszcze raz. – Chcę być szczery w stosunku do ciebie. Mieć, z kim pogadać o wszystkim, co mnie gnębi. Nie bać się już dłużej. Wiedzieć, że mam, na kim polegać. Że zawsze będziesz po mojej stronie. Kogoś, kto nie będzie odskakiwał jakbym był trędowaty, kiedy tylko go dotknę…


–Ja wcale nie! – Zaprotestował BJ odwracając się do Tonego. Kiedy jednak ten zrobił w jego kierunku krok i wyciągnął dłoń. BJ znów się cofnął.


Dobra zjebał to! Ale nie specjalnie. Po prostu nie wiedział… co robić.


Tony przełknął kilka razy gwałtownie, kręcąc ze smutkiem głową.


–Nie ma sensu BJ. To po prostu nie ma sensu…


–Gdzie idziesz? – Zawołał zszokowany, kiedy Tony odwrócił się i dość chwiejnie ruszył do drzwi. – Nie wiem, co robić ok? Nie wiem. Nie może być jak poprzednio? Może ci się zdaje? Nie możesz mieć jakiejś przyjaciółki od tych spraw? – BJ wiedział już w momencie, kiedy słowa opuszczały jego usta, że to była najgłupsza, najokrutniejsza rzecz, jaką mógł powiedzieć czy zrobić. Miał ochotę walić głową w futrynę drzwi.


Tony potknął się jakby ktoś zdzielił go czymś ciężkim przez plecy. Po trzeciej próbie w końcu udało mu się je otworzyć. Wyszedł nie oglądając się za siebie.


Nie pamiętał drogi do domu. Nie pamiętał kolejnych trzech dni… Pragnął zapomnieć poprzednie kilka lat. Jego przyjaciel go zdradził. Zawiódł. Nie kochał…3Pierwszy tydzień był jak… mgliste wspomnienie. BJ spędził godziny klnąc lub pijąc lub w wariacji obu. Był tak wściekły. Jego przyjaciel… zdradził go, zawiódł. Kochał… to nawet nie mieściło mu się w głowie. Było jak pojęcie abstrakcyjne.


Kłamał. Te wszystkie lata. Oszukiwał. Nie ufał mu, nie wierzył. Nie powiedział. Powinien był… powiedzieć, być ‘normalny’!


BJ nie wiedział tak naprawdę, ale był wściekły i rozgoryczony. To wcale nie powinno być problemem. Takie rzeczy nie powinny się zdarzać i istnieć! Jego cholerny telefon milczał. Dlaczego milczał? Jak Tony mógł tak po prostu sobie wyjść i nie wrócić? Nie dzwonić? Powinien napisać, że już ok., że wszystko będzie po staremu. Albo nawet lepiej. Powinien wpaść jak zawsze i mogliby udawać, że nic się nie stało…


To było głupie i nie dorzeczne. BJ czuł się jak największa świnia na świecie i winił za to Tonego. Gdyby nie on…


Kolejny tydzień był nie do zniesienia. BJ już nawet nie udawał, że nie pije. Nie na umór, ale dość, aby mieć wymówkę i nie myśleć.


Tony olał go. Nie zadzwonił, nawet tego cholernego smsa nie napisał. A taki był wygadany, kiedy tu był. Tyle miał do powiedzenia. Teraz cisza… wszędzie tak upiorna cisza. Nie ma go. Nigdzie nie ma. Nie marudzi mu i nie śmieje się. Nie doprowadza go obłędu głupim gadaniem. Nie zanudza opowiadaniem o jego studiach. Nie wkurza się na durne filmy, które dla niego mimo wszystko oglądał. Nie Bitchył o paskudne jedzenie, które jadł.


Powinien się ogolić, ale raczej się napije…– Benjamin?


– Tak szefie? – BJ zerwał się. Kurde jak zwykle odpłynął gdzieś w myślach. Powinien bardziej uważać. Mężczyzna około czterdziestki spojrzał na niego niepewnie i potarł kark dłonią nerwowo. Ocho, nic dobrego się z tego nie kroi.


– Myślę sobie, że… to znaczy masz dużo zaległego urlopu. Powinieneś zastanowić się czy nie przydałby ci się z tydzień wolnego. – Stwierdził w końcu. Nie pozostawiając tak naprawdę pola do dyskusji.


Pięknie. Właśnie tego mu potrzeba. Samotności. Więcej… jakby nie miał już aż w nadmiarze.


–Szefie…


–Wyglądasz jakbyś chlał jak tydzień długi. Nie goliłeś się i pół dnia stoisz gapiąc się w przestrzeń. To grozi wypadkiem. Wózki widłowe i pełne palety towaru, mogą być niebezpieczne. – Stwierdził mężczyzna spokojnie. BJ odetchnął z ulgą w duszy. Przynajmniej nie chcą go wywalić. – Każdy jest czasem przepracowany. Ty nie brałeś wolnego… nigdy.


BJ zastanowił się chwilę. Może faktycznie powinien? Tony będzie zadowolony… och…


Zamknął oczy, przełykając nagłą gulę próbującą go zadławić.


–Wezmę dwa tygodnie…Tony zwymiotował, choć tak naprawdę nie miał już, czym. Otarł drżącą dłonią usta. Dość! Musi iść do lekarza, a potem do niego… Jego żołądek złożył oficjalny protest

Opinie
Ocena: 1 2 3 4 5 6
Musisz być zalogować by komentować.
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów