Restaurator 5
opowiadania >5. Upadły anioł


Z ulgą przekroczyłem próg mojego małego, pustego mieszkania. Przywitał mnie hałas tykającego zegara i eksplozje opadających kropli z cieknącego kranu. W pustce drobne szczegóły nabierają przeogromnych rozmiarów. Chciałem się już tylko położyć, obejrzeć telewizję, coś przeczytać. Wyłączyć mózg bo zasnąć z pewnością bym nie mógł. Nie było jeszcze dziesiątej, a rzadko bywałem wcześniej w domu ponieważ nie ciągnęło mnie tu. No bo do kogo?


Włączyłem telewizor. Wychowawcę mojego pokolenia. Ojciec i matka w jednym. Marne zastępstwo ale zawsze jest to coś, jeżeli ktoś ci powie: że będzie padać więc weź parasol, w jakiś tam sklepie jest tani proszek do prania, ktoś dobroduszny zajmuje się bezdomnymi kotami, polityk przegrał rozprawę w sądzie i pójdzie siedzieć, warzywa gotowane na parze są cenniejsze w składniki odżywcze. Jedyne czego nie zrobi telewizor to cię nie przytuli. Ale od tego ma się przecież poduszkę. Włożyłem ją sobie pod głowę kładąc się na kanapie przed „rodzicem”. Zdążyłem się wygodnie ułożyć aby zgrać się w czasie z dźwiękiem telefonu stacjonarnego, który zlał się z początkiem interesującego dialogu dobiegającego z telewizora. Złośliwość losu. Wstałem przeklinając osobę po drugiej stronie linii telefonicznej i niechętnie poszedłem do przedpokoju. Podniosłem słuchawkę i przedstawiłem się znużonym głosem zastanawiając się kto może do mnie dzwonić o tej porze. Darii, nie zdarzało się dzwonić tak późno a Marcin rzadko telefonował, jeżeli już to tylko na komórkę. Usłyszałem westchnienie w słuchawce, poznałem od razu, Marcin! Chryste! Tamci wrócili, pobili go i spalili restaurację, podpowiedział mi strach. Głos Marcina wydawał się przybity, od razu ogarnęły mnie wyrzuty sumienia, że zostawiłem go samego w knajpie i byłem zły wstawiając z kanapy.


- Sorry… przeszkadzam ci? – zaczął nieśmiało ale wyczułem, że ma problem.


- Marcin! Nie każ mi czekać. Co się stało?!


- Chyba nawaliłem. I to bardzo poważnie


- Oni wrócili! Zrobili ci coś?


- Co? Jacy oni...? Aha! Ci! Niiieee… – był zaskoczony moim pytaniem. Nagle zrobił się rozbawiony, dosłownie czułem jak uśmiecha się po drugiej stronie słuchawki. – Próbowałem do ciebie dzwonić na komórkę ale chyba masz wyłączoną. Ale faktycznie ktoś cię szukał.


Fakt. Bateria padła. Spacerując po mieście zawsze miałem słuchawki w uszach. Bez muzyki zdawało mi się, że nie potrafię oddychać. Nawet jeżeli niczego nie słuchałem to pamięć przynosiła mi ulubioną melodię i słyszałem ją w środku głowy jakbym siedział w środku pustej filharmonii a muzyka dobiegała do mnie z każdej strony. Telefonu używałem częściej do słuchania niż telefonowania. Skutek, bateria wyzionęła ducha w trakcie drogi do domu. Zaraz! Co on powiedział?


- Kto mnie szukał?


- M o n i k a – wyrecytował jakby kończył fraszkę z zabawną puentą


- A czego chciała? – nie zwróciłem uwagi na jego kpiny. Serce zabiło mi mocniej kiedy usłyszałem imię dziewczyny, którą w południe tak chłodno potraktowałem. Przejąłem się tym faktem jakby to policja pytała się o mnie a nie zwykła kobieta.


- Nie wiem. Wiele mi nie mówiła. Po prostu chciała z tobą pogadać. Nalegała żebym po ciebie zadzwonił. Tak zrobiłem, ale nie odbierałeś.


- No rozumiem. Ale w czym problem? Na początku dziwnie brzmiał twój głos.


- No właśnie. No bo ja… Ona nalegała. Nie odbierałeś – wyraźnie się tłumaczył


- To już mówiłeś. O co ci chłopie chodzi? – rzadko traciłem cierpliwość dla tego chłopaka ale po dzisiejszym dniu miałem już dość.


- Dałem jej twój adres. – powiedział szybko, głośno i wyraźnie aż mi zaschło w gardle.


W tej chwili rozległ się bardzo rzadko spotykany dźwięk w moim domu. Dzwonek do drzwi. Wystraszyłem się mimo tego iż wiedziałem kto stoi na klatce. A może właśnie dlatego byłem przerażony. Spoglądałem na masywny, gruby materiał drewna, plastyku i metalu dzielący mnie od świata. Zamknięte drzwi nie wpuszczały problemów do środka. Problem tkwił również w tym, że stare problemy nie mogły wyjść na zewnątrz.


Stałem dalej jak skamieniały z słuchawką w ręce gapiąc się na klamkę. Nacisnąć czy nie nacisnąć? Miałem nadzieję, że odejdzie. Przypomniałem ją sobie jak wyglądała rano i zrobiło mi się naprawdę niedobrze wspominając jak ją potraktowałem. Jak można się bać kobiety? Czy ja jestem mężczyzną? Przecież dopiero co przegoniłem trzech wrednych drabów z mojej knajpy. A ona? Czego chciała? Kolejny dzwonek rozdarł ciszę w mojej oazie sztucznego spokoju. Wdarła się do mojego życia na dobre.


- Jesteś na mnie zły. No nie? - Marcin wciąż nasłuchiwał po drugiej stronie aparatu


- Pogadamy jutro – odparłem flegmatycznie, odłożyłem słuchawkę i zbliżyłem się do klamki, której nie spuszczałem z oczu od kiedy „ona” stanęła po drugiej stronie drzwi.


Dotknąłem chłodnego metalu. Zaraz! Co ty robisz? Wiesz co się stanie jak otworzysz? Jesteś teraz sam, ale to jest przynajmniej bezpieczne. Tutaj w własnych czterech ścianach nikt cię nie okłamie. A kłamią wszyscy. Począwszy od rodziców kłamiących, że są szczęśliwi kończąc na uśmiechniętych przyjaciołach obgadujących cię za plecami. Nawet twoja córka. Jej, wybaczysz drobne kłamstewka bo ją kochasz ponad życie. Przecież ona jest twoja a ty jej! Ale komuś obcemu, kogo zaprosisz do siebie, zaufasz, dasz schronienie, nakarmisz, pokochasz, będziesz tęsknić, śmiać się i płakać jak możesz zaufać? Znasz już ten ból, kiedy rzeczywistość znacznie odbiega od tego co sobie wyobrażasz. Osoba, której zaufałeś nie jest tym za kogo się podawała. Albo to ty byłeś oślepiony i nie widziałeś faktów widocznych dla innych ale nie dla ciebie. Nie chcę tego. Świat to morze kłamstw, lepiej niech pozostanie na zewnątrz nie chcę się utopić w myślach, kto chce mnie wydymać. Mogę się uśmiechać w pracy. Wiadomo, tutaj wszyscy udają szczęśliwych. Ale nie w domu. Nie w sercu. Tutaj nie można udawać. Niech odejdzie bo widzę same argumenty przeciw wpuszczeniu jej do środka. A jednak jeden drobny fakt zaważył o mojej decyzji przechylając szalę na drugą stronę. Czułem się okropnie samotny.


Nacisnąłem klamkę i uchyliłem lekko drzwi. Stała bardzo blisko, jakby planowała wcisnąć się przez wąską szparę tylko jak ją uchylę. Uśmiechnęła się nieśmiało kiedy zobaczyła moją zaskoczono – przerażoną twarz.


- Przeszkadzam? Pewnie jesteś zajęty. – miała głos troskliwy i wystraszony. Przyjrzałem jej się błyskawicznie od stóp do głów. Kurcze, za takimi kobietami mężczyźni obracają się nawet kiedy idą z partnerką. W oczy rzucały się obcisłe czarne dżinsy i wąska czarna kurteczka ledwie co ukrywająca obcisłą bluzkę z odważnym dekoltem.

Opinie
Ocena: 1 2 3 4 5 6
Musisz być zalogować by komentować.
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów