Nowy wspanialszy świat
opowiadania >dźwięku. Nadal powoli, nadal czujnie. Jeszcze nic nie widziałem, a silnik samochodu nadal pracował. Jeszcze…


W tej chwili było spokojnie, ale… Tego dnia po raz pierwszy zabiłem człowieka.03


„Mówię wam, że to nie żadne ruskie wojsko, tylko zwykli bandyci. Zostawmy tą sprawę Ukraińcom… Wiedziałem, siurki, że nie odpuścicie i będę musiał iść z wami…” – Drom; część jego rodziny została zamordowana przez UPA u schyłku drugiej wojny światowej.Było ich czterech.


Nasi tajemniczy goście przyjechali cywilną terenówką. Ubrani byli w spodnie i bluzy mundurowe z różnych sortów, jakby każdy ubrał się na własną rękę. Uzbrojeni w kałasznikowy, przynajmniej tak to wyglądało z naszego punktu obserwacyjnego. Separatyści, czy pospolici bandyci? Może kolejni rosyjscy żołnierze w mundurach bez oznak przynależności? Zrobiliśmy zdjęcia i złożyliśmy meldunek Raptorowi 0-0, sekcji dowodzenia całej naszej grupy rozpoznawczej. Dostaliśmy potwierdzenie, że ktokolwiek to jest, to nikt z naszych.


Wyznaczyliśmy nowe podstawowe i zapasowe miejsce zbiórki. Założyliśmy bazę i posterunek obserwacyjny, obsadzany bez przerwy przez dwóch ludzi. A teraz przyszła moja kolej na drzemkę. Wyobraźcie sobie, że macie na sobie kilogramy sprzętu, że próbujecie w tym wszystkim przespać się na zimnej ziemi. A i ten luksus nie był mi pisany. W słuchawce usłyszałem trzy trzaski. Ktoś na posterunku obserwacyjnym trzykrotnie wcisnął przycisk nadawania, sygnał, żebym do nich przyszedł.Zajęło mi cały kwadrans, żeby przebyć ten krótki kawałek. Przedzieranie się biegiem przez gałęzie i bezlistne krzewy było raczej niewskazane.


- Co jest? – szepnąłem, kiedy w końcu udało mi się do nich doczołgać, czy też raczej podpełznąć ostatnie metry.


- Przyjechały jeszcze dwa samochody – odpowiedział Paszczko, co sam widziałem bez jego komentarza. – Naliczyliśmy siedmiu uzbrojonych facetów i trzy młode dziewczyny.


- Jakieś dziwki?


- Raczej je porwali.


Cholera, pomyślałem, to trochę poza zakresem naszych zadań. Teoretycznie w przypadku aktów bandytyzmu powinniśmy puścić informację dalej, jak każdą, którą pozyskamy. Teoretyzując dalej, takie sprawy to rzecz ukraińskiego MSW. Gówno. Gdyby rzeczywiście miała tu zajechać ich milicja, to my nie musielibyśmy chować się po lasach, tylko spacerowalibyśmy po drogach.


- Puszczę to dalej. Kontynuujcie obserwację – powiedziałem, gdy w budynku rozległ się dziki wrzask, potem śmiechy. Nasz trójka zamarła. Bezwiednie upewniliśmy się, że magazynki dobrze tkwią w gniazdach karabinów. Znów dziki wrzask i wrzawa wielu głosów. Poprawiliśmy ułożenie broni, żeby w każdej chwili móc zacząć strzelać…


Wyobraźcie sobie, że obserwujecie wroga. Towarzyszy wam ogromne napięcie, w każdej chwili spodziewacie się kłopotów. Możecie czymś się zdradzić. Wróg może zauważyć was przez głupi przypadek. Marzniecie na zimnie. Możecie zginąć lub dostać się do niewoli – cholera wie co gorsze. I nagle okazuje się, że na nic nie byliście gotowi.


Z budynku wybiegła naga dziewczyna. Zupełnie naga. Miała opuchniętą, zalaną łzami twarz. Po budowie ciała oszacowałem, że ma maksymalnie 15–16 lat. Zataczając się ruszyła prosto w naszą stronę. Za nią wybiegł jeden z tych gnojków. Potykał się o własne spodnie, które plątały mu się przy kostkach. Wrzeszczał coś po rosyjsku. Jeden z jego kompanów, stojący przed budynkiem podniósł kałasznikowa przymierzając się do strzału.


- Skurwiele – sapnął Paszczko i wycelował karabin. Król Disko również wybrał cel dla swojego kaemu.


- Spokój – warknąłem. – Nic nie róbcie.


Dziewczyna przewróciła się, ale parła naprzód. Instynkt przetrwania. Wstała, znów upadła. Padły pierwsze strzały.


- Zajebię go – szepnął Król Disko. Kątem oka zauważyłem, że ściąga spust.


- Wstrzymać ogień, kurwa – niemal krzyknąłem. Nie mogliśmy wdawać się w strzelaninę. Nie przeciwko tamtym jedenastu. Na pewno nie teraz.


Padły kolejne strzały. Teraz już czterech, czy pięciu strzelało. Jeden wywalił chyba cały magazynek jedną serią. Przypadkowy pocisk upadł może dwa metry ode mnie. Dziewczyną szarpnęło, też upadła. Próbowała się podnieść. Zadrżała z wysiłku. Teraz walili już chyba wszyscy, jakby to był jakiś pieprzony konkurs. Pociski trafiały pnie drzew wszędzie wokół. Czekałem, aż któryś z nas oberwie przez głupi pech. Oberwała dziewczyna. Ciężki pocisk z kałasznikowa wyrwał jej wielką dziurę w szyi. Krew bryzgnęła i zaczęła lać się, jak woda z odkręconej butelki. W ostatnim wysiłku uniosła rękę do góry i upadła bezwładna.


- Jezu… – szepnął Paszczko. A myślałem, że nic go nie ruszy. Król Disko drżał wściekły. Nie wiem, czy mnie widziała, ale jej oczy skierowane były prosto w moje.


Oprawcy zaczęli wiwatować, chociaż pewnie nie mieli pojęcia, który z nich trafił. Śmiejąc się weszli z powrotem do budynku. Przecież mieli tam jeszcze dwie zakładniczki.Wróciłem do reszty mojej sekcji rozpoznawczej. Chłopaki czekali w najwyższym pogotowiu. Myśleli, że to do nas strzelają. Czekali tylko na sygnał, żeby wejść do akcji.


- Rogacz, dawaj Raptora 0-0. – Normalnie nie nawiązywaliśmy łączności głosowej, a wysyłaliśmy tylko meldunki w postaci zaszyfrowanego tekstu, ewentualnie zdjęć. Tym razem nie było czasu. Rogacz podał mi słuchawkę radiostacji.


- Raptor 0-0, Raptor 0-0, tu Raptor 0-2. Odbiór.


- Tu Raptor 0-0. Odbiór.


- W tej chwili obserwujemy już jedenastu, jeden-jeden, uzbrojonych ludzi. Mają dwie, powtarzam dwie, zakładniczki. Trzecią zgwałcili i zamordowali. Proszę o posiłki i zgodę na podjęcie akcji ratunkowej. Odbiór.


- Nie podejmuj, powtarzam nie podejmuj, żadnych działań. Kontynuuj obserwację. Czekaj na dalsze instrukcje. Odbiór.


- Zrozumiałem, czekam na instrukcje. Bez odbioru.


- To prawda? – wycedził Kajtek. Wszyscy słyszeli moją relację.


- Tak, to do tej dziewczyny tak strzelali.


- Co robimy? – spytał Drom.


- Czekamy na rozkazy – odpowiedziałem natychmiast. Ostatnie czego potrzebowałem teraz, to kółko dyskusyjne.- Raptor 0-2, tu 0-0. Odbiór.


- Zgłaszam się – odpowiedziałem.


- Rozkazy bez zmian. Powtarzam, bez zmian. Kontynuować obserwację i meldować. Odbiór.


- Przyjąłem. Rozkazy bez zmian, bez odbioru. – Oddałem słuchawkę Rogaczowi. Potarłem oczy w zamyśleniu. Kiedy podniosłem wzrok zobaczyłem trzy pary wpatrujących się we mnie oczu. Ukraińskie MSW na pewno zostało poinformowane, ale co mógł zrobić kraj pogrążony w chaosie, przegrywający wojnę? Wobec groźby dalszego marszu Rosjan na zachód, trzy dziewczyny nie mogły być priorytetem. Prawdę mówiąc w ogóle się nie liczyły. Co innego my, którzy widzieliśmy w oczach tej dziewczyny, jak gaśnie w niej życie… Ale czy mogłem narażać życie moich ludzi?


Wyobraźcie sobie w jakim byłem położeniu. Dziś musiałem podjąć trzy najtrudniejsze decyzje w moim życiu.04


„Krejzol, pojebało cię? Teraz jest ich już razem piętnastu. Odpuść, stary. Krejzol, kurwa, akurat teraz musiałeś zrobić coś niezgodnie z regulaminem?!” – Paszczko, zastępca dowódcy Raptora 0-2.Noc była ciemna i cicha. Ścierwojady, jak ochrzciliśmy ludzi, których obserwowaliśmy, trochę popili i pohałasowali. W

- [1] [2] [3] [4] -
Opinie
Ocena: 1 2 3 4 5 6
Musisz być zalogować by komentować.
dunia20002 Linia koment
Dodany:2015-09-26 14:23:06, Ocena: 6.0
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów