Twinning Część 4
opowiadania >spotkał. Jeśli już taki klon przychodził na świat, to w wyniku jakiegoś błędu. Tworzenie takich wersji mijało się zupełnie z celem i najczęściej były one likwidowane zaraz po narodzinach przez swoich własnych stwórców.


Pierwszymi miejscami, jakie chciał sprawdzić były przytułki. Wiedział on doskonale, że klon jest zdezorientowany i pozbawiony pieniędzy. Od razu uznał, że ma do czynienia z klonem pierwszej lub drugiej kategorii, dlatego też prawdopodobnie mógł on szukać schronienia w domu dla bezdomnych. Sprawdził każde w obrębie miasta, korzystając ze wszystkich dostępnych środków transportu. Niestety nie znalazł żadnego podejrzanie wyglądającego osobnika. Sądząc, że podąża złym tropem postanowił sprawdzić raporty policji. I tu również nic nie znalazł. Brak raportów o popełnionych morderstwach. Nie miał żadnego punktu zaczepienia. Pracując samemu, zdecydował się wynająć jakiś pokój w hotelu i przenocować. Powiadomił pracowników przytułków, aby dali mu znać, gdyby zjawił się ktoś dziwny. Nie musiał się spieszyć. Zazwyczaj klona ścigały całe zespoły ludzi, więc sprawa wbrew zapewnieniom jego szefa nie miała najwyższego priorytetu. Jak podejrzewał, były teść chciał się go po prostu na jakiś czas pozbyć. Nowicki zaś nie zamierzał na tą nieoczekiwaną rozłąkę narzekać. Wymyślił, że sprawdzi zapisy kamer i zdjęć satelitarnych i jeśli znajdzie pojazd, którym zabrał się klon, wtedy od razu go wyśledzi.


Z takim postanowieniem w sercu minął stary kościół, w którym odbywała się popołudniowa msza. Ignorując dźwięk organów i śpiewających nielicznych wiernych zgromadzonych w środku skręcił w prawo. Ulica, w którą skręcił była pusta, a po lewej stronie stały opuszczone stragany i stoiska. Znalazł się w biedniejszej dzielnicy miasta. Oglądając straszące zakrzywione dachy starych kamienic, kroczył powoli, jakby był turystą, a nie tajnym agentem. Spoglądając na stojące latarnie rzucające na ponurą okolicę snopy światła, nadepnął na jakiś plastikowy przedmiot leżący na chodniku. Podniósł z ziemi brudną, pogiętą różdżkę. Oglądając ją ponownie poczuł narastający pomiędzy żebrami a mostkiem ból.


— Tylko znowu nie to! — wrzasnął przeraźliwie, przykładając prawą rękę do klatki. Trzymał w niej zabawkę, zgubioną najprawdopodobniej przez jakieś dziecko. I nagle ból, który szybko narastał znikł, nie pozostawiając po sobie żadnego śladu.


Miał dziwne przeczucie, że przedmiot, który właśnie miał w dłoni był powiązany z jego zadaniem. Podniecony przyśpieszył kroku. Teraz zrozumiał! Klon nie zacierał początkowo po sobie śladów, ponieważ on nie umiał tego robić! On nie wiedział, kim był! Teraz z kolej miał trudności z jego odnalezieniem, gdyż klon uzyskał świadomość. Miał uproszczone zadanie. Musi pilnować potencjalne cele ataku i cierpliwie czekać. Szybko ustalił plan działania.


Wybiegł nad rzekę wprost na most. Pod nim przepływała rzeka, która zagłuszana była przez szalejący wiatr. Piotr przyjrzał się mu. Miał wrażenie, że już kiedyś go widział. Musiał w przeszłości tu być. Nie mógł sobie jednak przypomnieć, czy wchodził na niego podczas jego ostatniego pobytu czy wcześniej, ponieważ odwiedzał w przeszłości Wrocław wiele razy. Na środku mostu, po jezdni przejeżdżały nieliczne samochody.


Nieco zaintrygowany postanowił zrobić sobie chwilę przerwy od pracy i wszedł na znajomy most. Nowoczesna konstrukcja w niczym nie przypominała swoich odpowiedników z przeszłości. Ustał w miejscu, kładąc na barierce różdżkę i schował obie ręce do płaszcza, chcąc je trochę ogrzać. Patrzył na płynącą pod nim rzekę. Jej widok przynosił mu ulgę. Początkowo, przed rozmową z Bartosiewiczem zamierzał on skorzystać z jednego z licznych mostów w tym mieście. Teraz niestety nie mógł dokończyć żywota. Złożył przyjacielowi obietnicę. Zresztą, chcąc to zrobić musiałby zaczekać na późniejszą porę. Niedaleko niego, po drugiej stronie stał jakiś mężczyzna oglądający zaciemnioną panoramę Wrocławia.


Tajemniczy człowiek w czarnej kurtce i z plecakiem na plecach nie zwracał na niego żadnej uwagi. Patrzył monotonnie przed siebie, jakby na coś czekał. Również on wydał się Nowickiemu znajomy. Zamierzał już do niego podejść, zamierzając sprawdzić jego tożsamość, kiedy usłyszał dzwonienie telefonu. Na komórce wyświetlił się numer Marka. Nowicki od razu odebrał.


— No cześć. Co tam?


— Uciekaj! — usłyszał w słuchawce zdenerwowany głos przyjaciela.


— Że co? — spytał zdziwiony,


— Uciekaj szybko z Wrocławia!


— Czemu? Stary, nie wiem o co ci chodzi…


— Nie rozumiesz?! — krzyczał coraz głośniej Bartosiewicz. — Hekate nas zdradziła! To pułapka!


Po tych słowach Piotr zakończył rozmowę i zerwał się, w ten sposób wykonując polecenie przyjaciela. Telefon obudził w nim ponownie uśpiony do tej pory instynkt. A on również podpowiadał mu, że najlepiej będzie, jak weźmie nogi za pas. Nie zdążył jednak tego zrobić, ponieważ dalszą drogę ucieczki zagrodził mu wysoki mężczyzna z kapturem na głowie.


— Spieprzaj!


Ale mężczyzna nawet nie drgnął. Pokazał tylko wskazującym palcem na leżącą na barierce plastikową zabawkę. Przypomniała ona mu, bowiem pewną małą dziewczynkę, którą poznał dzisiejszego popołudnia.


— Skąd ją masz? — zapytał. Piotra przeszedł dreszcz.


— Twój głos…


— Skąd ją masz?!


Piotr sięgnął po broń, spoczywającą dotąd bezpiecznie w swojej kaburze. Wyjął ją i wycelował w nieznajomego.


— Znalazłem, a teraz ręce do góry!


Jego przeciwnik podniósł je, nie spuszczając z niego wzroku. Długi kaptur zasłaniał mu górną część twarzy, ale dolną widział wyraźnie. Zarost okalający usta i szczękę wyglądał naprawdę

Opinie
Ocena: 1 2 3 4 5 6
Musisz być zalogować by komentować.
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów