Suita na piłę
opowiadania >moją stalową linką. Darł się. Ah, ja on się darł! Pierwszy raz w życiu był to dla mnie cudny koncert. Zatkałem mu te słodkie usteczka kawałkiem grubej szmaty i naciągnąłem nań starannie worek na kartofle. Napędzany Bożą siłą, wtoczyłem go na przechyloną dwukółkę. Wskoczyłem na konia i pognałem go w kierunku mojej "posiadłości". Drzewa tak pysznie smagały boki mojej szkapy, gdy pędziła, na ile oczywiście mogła pędzić. Szczęście rozsadzało mi klatkę piersiową, wszystko we mnie śpiewało w ekstazie, gdy prowadziłem mojego spętanego gościa do szopy. Przyjaciółka piła połyskiwała radośnie w półmroku. Pomogłem Turnerowi usadowić się na hakach wbitych uprzednio w ścianę. Starczy miejsca dla wszystkich, pomyślałem z satysfakcją. Turner pojękiwał tylko, wymęczony trudami podróży, gdy starannie podwieszałem go na wysokości mego wzroku. O, święta radości! Czułem się jak skowronek mający pewność, że tym razem naprawdę nadeszła wiosna. Ocuciłem Jacoba szklanicą bimbru. Pokaszlał się trochę, biedaczysko.
- Błagam! Wiesz, że to nie moja wina... zostaw mnie...  każde jego słowo było do przewidzenia. Przerwałem ostrzenie, aby posłać mu pełne zrozumienia spojrzenie. Ostrzyłem piłę w zasadzie już tylko po to, by wywołać wrażenie na moim gościu.  Ja... ja wiem, gdzie oni mieszkają... powiem ci! Spanky... on... on ma dom zaraz nad Jeziorem Jonasza. Tylko proszę... nie rób mi krzywdy... naprawdę zrozumiałem. Jest mi przykro. Naprawdę.
Plączesz się, pomyślałem. Ale słuchałem go uważnie.
- A Jo Jo... on na Głównej Ulicy, za ratuszem wynajmuje pokój u panny Abercrombie. Nie pamiętam numeru, ale to drugie okno na lewo od wejścia. Błagam, wypuść mnie, nic nikomu nie powiem.
O, z pewnością już nic nikomu nie powiesz, ty piekielny pomiocie.
A teraz poczujesz się jak ja. Samotny, przerażony, będziesz się dławił w upokorzeniu. Muszę tylko działać szybko. Podchodząc bliżej, uśmiechnąłem się, by dodać mu otuchy. Na jego twarzy zagościł wyraz ulgi. Nie zdążył z niej spełznąć, gdy jednym ruchem, z pomocą mojej wygłodniałej przyjaciółki, pozbawiłem go jedynej dumy. Podniosłem trofeum tak, by mu się przyjrzał. Oczy zamgliły mu się w bólu, ale jedynie głuchy charkot wydobył się z gardła. Chwyciłem go za szczękę, by otworzył buzię szerzej. Jeszcze szerzej... o, teraz dobrze. Władowałem mu jego własną męskość głęboko w rozdziawioną paszczę. Cały zalewał się krwią i łzami. Pocałowałem moją przyjaciółkę długo i namiętnie. Nie zapomnisz nas. Zaniesiesz pod powiekami nasz obraz Stwórcy, gdy będzie cię sądził. Delikatnie głaskałem jego pierś, unosząc koszulkę, by moja przyjaciółka mogła się nacieszyć jego widokiem, zanim ucałuje po raz ostatni, znacząc go ku chwale Pana. Pewnie by chciał wypluć poczęstunek, ale nie pozwoliłem mu, owiązałem mu szczękę jak kneblem, żeby zapobiec jego niewdzięczności. Nakreśliłem piłą znak krzyża na całą długość i szerokość jego obnażonego torsu. Trzeba się było zbierać, nocy jeszcze trochę zostało, ale nie chciałem nadużywać Bożej cierpliwości. Ze Spankym nie było wcale trudniej, był to człowiek łasy na uciechy cielesne, więc w ten sam sposób dał się zwabić prosto w objęcia moje i drogiej przyjaciółki. Miał w sobie tylko trochę więcej buty, gdy prowadziłem go do szopy. Pewność siebie wyparowała zeń jednak, gdy ujrzał swego poprzednika, rozpiętego malowniczo na ścianie. Bystry chłopak, od razu spostrzegł miejsce obok, w sam raz dla niego samego. Nie miał jednak sił na nic poza kilkoma próbami wyszarpnięcia się z więzów. Postanowiłem więc przejść od razu do sedna, a upozować go bardziej malowniczo dopiero po zakończeniu roboty. Po Jo Jo pojechałem, gdy noc miała się ku końcowi. Zapukałem do jego okna i wsunąłem miłosny liścik przez szparę...
Mary Ann, tak podpisałem liścik. Zaszedłem go od tyłu i bez zbędnych ceregieli udało mi się zręcznie go omotać, taki był rozespany i zaskoczony. Siedziałem potem długo, tuląc do piersi moją przyjaciółkę, piłę i napawałem się dziełem Bożej zemsty rozwieszonym na ścianie szopy.
Nie wiem ile tak siedziałem, mogły to być godziny, ale i równocześnie dnie, czy lata. Bimber wspomagał moją euforię, a śpiew wypełniał duszę. Po jakimś czasie jednak coś jakby głos rozsądku zaczął przebijać się przez spowijający mnie płaszcz zaślepiającej satysfakcji. To mój Anioł Stróż na pewno chciał mi podpowiedzieć następne kroki. Wyszedłem więc z szopy w końcu i pospiesznie zacząłem pakować rzeczy niezbędne mi do przeżycia. Załadowałem cały skromny dobytek na dwukółkę i poszedłem zmyć z siebie resztki ostatnich wydarzeń. Ubierając się, posłyszałem jednak odgłos silnika. W popłochu usiłowałem mimo wszystko nadać myślom trzeźwy ton i wyłapać dokładniej, z której strony dźwięk ten dochodzi. Zimny wiatr szarpał koszulę na ciągle mokrym ciele, nie miałem czasu by się osuszyć. Silnik był coraz głośniejszy... z drugiej strony Wzgórza nie przewidziano drogi nadającej się dla konia, a sam, niewiele mógłbym czasu kryć się po okolicznych lasach. Znowu poczułem się jak zaszczute zwierzę. Boże, a więc to taki los przewidziałeś dla Swego sługi...? Nie zostawię mojej szkapy na pastwę losu, ale też nie mam jak uciekać. W kilku susach byłem z powrotem przy wozie. Ta walka będzie beznadziejna, ale bez niej się nie poddam. Dziękuję Ci, Panie, ze wierną moją przyjaciółkę w godzinie próby. Nadjechała niekształtna, dysząca w zawziętości swojej, czarnymi spalinami, policyjna furgonetka. Za nią dostrzegłem starego Barnabę Turnera na gniadym ogierze i pastora na swojej siwce. Oczy pastora spoglądały na mnie z wielką miłością, ale i żalem. Nie byłem w stanie znieść tego wzroku, mimo, że postąpiłem w pełni słusznie. Za Turnerem wlokło się jeszcze paru ludzi, na osłach, mułach i kilka miasteczkowych szczeniaków na czym popadnie. Cofnąłem się mimo woli. Z furgonetki wyskoczyło dwóch rozrośniętych policjantów.
- Rzuć tę piłę, chłopcze, nie chcemy być zmuszeni do strzelania! - dobiegł mnie głos jednego z nich. Stałem nadal jednak, nie mogąc się poruszyć. Dostrzegłem, że pastor zeskakuje z konia i powolnym, lecz pewnym krokiem zbliża się w moją stronę.
- Wielebny ojcze, prosimy postępować rozsądnie!
Turner był natomiast straszny. Żyła na jego czole groziła pęknięciem, a oczka rzucały piekielne błyskawice. Patrzyłem prosto na niego, zafascynowany. Wielebny Martin Cooper położył mi rękę na ramieniu.  Módl się ze mną, mój drogi. Ojciec nasz wie, co wycierpiałeś. Będę walczył, by postąpili z tobą sprawiedliwie i miłosiernie.
O, naiwności! Sprawiedliwie I miłosiernie. Piła wysunęła się z rąk, opadając
Opinie
Ocena: 1 2 3 4 5 6
Musisz być zalogować by komentować.
Alis17 Linia koment
Dodany:2010-12-26 18:46:54, Ocena: 3.8
ciekawe opowiadanie, pozdrawiam.
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów