Suita na piłę
opowiadania >bezwładnie u mych stóp. Z oczu wylały mi się potoki słonej goryczy, gdy pastor gładził mnie po głowie i tulił do serca. Turner zaczął wywrzaskiwać coś dzikim głosem o niesprawiedliwości Bożej i sługi jego, wielebnego Coopera. Jeden z policjantów stał bardzo blisko nas, drugi z jakimś parobkiem, powstrzymywał Turnera od rzucenia się na mnie, a dwóch pozostałych udało się w stronę szopy. W samochodzie jednak ktoś pozostał. Zza lekko przydymionej szyby świeciły wilgotnym smutkiem oczy młodej Mary Ann. To ona naprowadziła stróżów prawa. Tamtych dwóch potykając się wypadło z szopy, a jeden od razu zwymiotował. Zaiste, piorunujące wrażenie wywołuje gniew Boży. Drugi, na przemian to blady, to zielony rzucił się na mnie, ale pastor zasłonił mnie własnym ciałem.
- Szatan... ojcze... wielebny powinien TO zobaczyć. T-to... to... Jezu Chryste! Niech no ja cię dorwę, zwyrodnialcu ty!  cedził w wielkim szoku doświadczony, jakby na to nie patrzeć, szeryf.
- Ćśśś... nie nam to sądzić. A czyż panna Mary Ann wyznała wszystko? Dokładnie wszystko? Nie, broń mnie Panie Boże, ja go nie usprawiedliwiam! Ja tylko chcę powiedzieć, że to tylko zabłąkana, okaleczona owieczka.
- Jeśli wielebny chce zobaczyć okaleczone owieczki, to zapraszam do środka!  zakrzyknął zastępca szeryfa, gdy już pozbył się dzisiejszego obiadu.  Niech mu ojciec spojrzy w oczy! Toż to sam Zły z nich wyziera! Aż mi się słabo robi...
Nikt już nie był w stanie utrzymać Barnaby Turnera w jednym miejscu. Zerwał się z potężnym skowytem i pognał prosto do szopy. Kakofonia dźwięków, które później nastąpiły, zlała się w mojej nienawykłej głowie w jedno wielkie, diabelskie wycie. Wyłapałem jeszcze głos policjanta ustalającego ze stojącym obok auta doktorem Lawrencem, na którego wcześniej nie zwróciłem uwagi, prawdopodobną datę zgonu. Nastąpiło to około tydzień temu, powiedział doktor, mizernym głosem. Osunąłem się w straszliwie czarną pustkę.


* * *

Jedynie Molly, moja pielęgniarka, jest w pełni świadkiem moich poczynań i od samego początku zna moje motywacje. Nie ocenia mnie. Tylko słucha. A raczej ogląda. Czasem, gdy nikt nie widzi, przynosi mi ołówek. A ja głaszczę jej dłoń i piszę, piszę, piszę...
Czasem, gdy nikt nie widzi, również rysuję. Dla mojej Molly. Po wystąpieniu Czcigodnej Martinowej Cooper jako świadka mojego nieszczęścia, kara została dostosowana do moich mentalnych predyspozycji, jak wyraził się sąd. W tym szpitalu nie są świadomi tego, że dawny żar został we mnie ugaszony. Że teraz wyłącznie dokonuję tu swego żywota, nie mając celu, by dalej działać, jak określił to pan prokurator. Siedzę tu już piąty rok, z tego, co mówi Molly i pan doktor, wynika, że mam dwadzieścia trzy lata. Cudny wiek. Jutro znowu prowadzą mnie do piwnicy, na elektrowstrząsy i bicze wodne. Z początku próbowałem z nimi walczyć, ale to przyniosło odwrotne skutki. Teraz już mi jest naprawdę wszystko jedno. Wczoraj Molly wśliznęła się do mnie wieczorem, kiedy po posiłku przypięli mnie do łóżka. Gładziła moją twarz i mówiła, że jestem piękny. Dzięki niej obojętność we mnie topi się z dnia na dzień. Ale już przestałem się modlić do Boga. Mam teraz innego.
_________________


Opinie
Ocena: 1 2 3 4 5 6
Musisz być zalogować by komentować.
Alis17 Linia koment
Dodany:2010-12-26 18:46:54, Ocena: 3.8
ciekawe opowiadanie, pozdrawiam.
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów