Wyścig z czasem
opowiadania >Uśmiechnął się mężczyzna, aż siwa broda mu się lekko podniosła.
- Nazywam się Rafał Małkowski. Chciałbym z panem porozmawiać na temat plemion Sandomierza.
- Dyżur mam jutro o 15:30 zapraszam wtedy. Ale czy pan jest moim studentem, mam pamięć do twarzy, a pana jakoś nie kojarzę. – mężczyzna zamknął salę na klucz i odwrócił się do Rafała.
- Nie, studiuję na innej uczelni. Jednak przypuszczam, że zna pan mojego ojca, Dariusza Małkowskiego. To on polecił mi spotkać się z panem – chłopak patrzył z nadzieją na wykładowcę, który się zamyślił. Widocznie szukał w pamięci ojca Rafała – Jakieś dziesięć lat temu kontaktował się z panem w sprawie obrzędów plemion pogańskich związanych z duchami czasu i ożywianiem zmarłych.
- Tak, już pamiętam. Ale czemu cię to interesuje? – zdziwił się wykładowca.
- Chciałbym poznać te obrzędy i całą ich historię. Interesuję się starymi wierzeniami moich rodzimych ziem. Na temat tego kultu jest mało publikacji, a ojciec mówił, że pan profesor wie bardzo dużo na ten temat.
- Chodźmy na kawę. Normalnie musiałbyś przyjść na dyżur, ale skoro interesuje cię coś takiego i jesteś synem swojego ojca – mówiąc to uśmiechnął się bardzo serdecznie – to mogę poświęci ci trochę czasu. Mam akurat przerwę.
Udali się do pobliskiej kawiarenki znajdującej się na Nowym Świecie, usiedli w ogródku, dzień był bardzo ciepły chociaż dopiero kwiecień. Zamówili kawy.
- Dobrze to co już wiesz, żebym się nie powtarzał, albo co cię interesuje?
Rafał opowiedział mu wszystko co dowiedział się z książki jaką otrzymał od ojca. W tym czasie kelnerka przyniosła zamówienie. Profesor z zainteresowaniem słuchał opowieści chłopaka.
- No to chyba wiesz już wszystko. Co cię jeszcze interesuje?
- Gdzie znajdę ludzi, którzy uprawiają jeszcze ten kult? Jeżeli to prawda to jak można powstrzymać Chaos?
- Tego kultu nie ma od początków XX wieku. To wtedy pojawiła się ostatnia wzmianka o ludziach, który próbowali przywołać duchy czasu. Legenda mówi, że jedynym sposobem, żeby powstrzymać Chaos jest zabicie nosicieli duchów czasu. Kiedy duch znajduje się w człowieku jest uśpiony. Czasami mogą przychodzić jakieś dziwne sny, które wywołuje duch czasu, ale człowiek do końca jest nieświadomy tego co w nim jest. Ale to jest tylko legenda. Stare pogańskie wierzenie.
- Mówił profesor, że Chaos ciągle szuka sposobu, żeby pokonać duchy czasu raz na zawsze, ale co jeżeli duchy czasu szukają skutecznej obrony i przygotowują się na ewentualny zamach Chaosu?
- O czymś takim nie słyszałem. Skąd masz takie wiadomości? – zdziwił się profesor.
- Nie to są tylko moje przypuszczenia. Tak sobie w tej chwili pomyślałem. Przecież one chyba też mogą chcieć się bronić. Nie sądzi pan? – Rafał wydawał się być podniecony tą myślą. Profesor spojrzał na niego ze zdziwieniem.
- Czemu to pana tak bardzo interesuje? Niech pan mi powie jeszcze raz. – profesor spojrzał na zegarek – Ale już nie dziś. Niech pan przyjdzie do mnie jutro na dyżur. Pogadamy sobie jutro, o ile ma pan czas. – podniósł się, podał rękę Rafałowi i wyszedł z ogródka. Skierował swe kroki w stronę ulicy Świętokrzyskiej. Zwykle o tej porze na pasach czeka bardzo dużo ludzi, a tym razem profesor był sam. Lekko to zdziwiło Rafała, ale takie rzeczy się zdarzają. Zapaliło się zielone światło i profesor wszedł na pasy. Rafał spojrzał na rachunek i szukał w plecaku portfela, żeby zapłacić kiedy usłyszał głośne uderzenie. Na pasach leżał profesor, a dokładniej to co z niego zostało. Środek skrzyżowania zajmował autobus stojący niemal w poprzek. Wokoło zrobiła się wrzawa. Do uszu Rafała dobiegały krzyki kobiet, kilka osób wyjęło telefony komórkowe chcąc zadzwonić po pomoc albo powiedzieć komuś co właśnie widziało. Z deptaka biegł już patrol dwóch policjantów. Niemal cały tłum jaki znajdował się w danej chwili w okolicach skrzyżowania Świętokrzyskiej i Nowego Świtu obserwował ciąg wydarzeń. Kilkanaście osób podbiegło bliżej z miejsca zdarzenia, żeby zobaczyć ciało uderzone z dużą siłą przez autobus. Drzwi pojazdu się otworzyły. Wybiegli z niego pasażerowie, niektórzy nie dali rady wyjść o własnych siłach i ktoś im pomagał. Z oddali było słychać już dźwięk nadjeżdżającego wozu na sygnale. Przednimi drzwiami z autobusu wysiadł kierowca. Nie zwracał uwagi na całe zamieszanie. Nawet nie spojrzał na przejechanego mężczyznę. Z miną ewidentnie wkurzoną, że ktoś ośmielił się przerwać jego pracę szedł wzdłuż deptaka. Ktoś z przechodniów starał się go zatrzymać, ale kierowca odepchnął go z dużą siłą. Podszedł do Rafała.
- Mówiłem ci, że kurwa zabiję każdego! – krzyknął i dopiero teraz Rafał zauważył okulary na jego twarzy. Nim zdążył odpowiedzieć mężczyzna już się oddalał. Odwrócił się jeszcze z uśmiechem i krzyknął do chłopaka – Pozdrowienia od starych! – tym razem odszedł i zniknął na dobre. Rafał wyjął z kieszeni telefon komórkowy i wykręcił numer ojca.

xxx

Telefon komórkowy zaczął wygrywać melodyjkę. Mężczyzna oderwał na chwilę wzrok od drogi, żeby spojrzeć, gdzie leży urządzenie.
- Ty prowadź, nie zajmuj się telefonem – pouczyła go żona sięgając po telefon. Mężczyzna znowu skupił się na prowadzeni samochodu. Poczuł się skarcony jak uczniak.
- Tak – odebrała nie patrząc na to kto dzwoni. Nigdy nie patrzyła. Sama nie miała komórki, twierdził, że jej nie jest do niczego potrzebna. W domu po za stacjonarnym telefonem był jeden komórkowy, jej męża. Pożyczała go niemal cały czas, ale nadal twierdziła, że jej jest nie potrzebna osobista – Cześć Rafałku. To Rafał – powiedziała szeptem do męża zasłaniając mikrofon telefonu ręką. Mężczyzna spojrzał z uśmiechem na nią – Co? Nie, wszystko dobrze. Jedziemy do miasta właśnie na zakupy. Nie, ojciec prowadzi. Zadzwoni jak dojedziemy. No dobra. Chce z tobą rozmawiać – mężczyzna wyciągnął rękę po telefon. Zdziwił się, że żona pozwala mu rozmawiać prze telefon podczas prowadzenia auta. Zdawał sobie sprawę, że gdyby nie ostatnia sytuacja z ich synem to pewnie by to nie miało miejsca. Mężczyzna wyciągnął rękę po telefon, w tej samej chwili wyjechała z dużą prędkością ciężarówka. Kobieta zasłoniła twarz rękami i zaczęła panicznie krzyczeć. Telefon wypadł z ręki mężczyźnie, na szczęście miał tyle zimnej krwi, żeby odpowiednio zwolnić i wyminąć ciężarówkę zahaczając o pobocze.
- Było blisko – mężczyzna uśmiechnął się do żony, która siedziała nadal oszołomiona. Gdzieś z podłogi dało się słyszeć stłumiony głos. Mężczyzna przypomniał sobie o telefonie, który upuścił. Zaczął szukać po omacku ręką
Opinie
Ocena: 1 2 3 4 5 6
Musisz być zalogować by komentować.
bloody_kisses Linia koment
Dodany:2009-11-21 14:18:31, Ocena: 6.0
Witaj! Serdecznie zapraszam Cię na forum literackie Inkaustus, na którym możesz podzielić się z innymi swoją twórczością i liczyć na szczerą i konstruktywną krytykę swoich prac, a także podyskutować o literaturze, poezji i na wiele innych tematów. Zapraszam! http://www.inkaustus.pl/index.php
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów