Wszystko o... biu¶cie!

Data: 2009-09-16 22:06:04 Autor: Ireneusz Pawlik
udostêpnij Tweet

Obsesja i opêtanie

 

Biust to z pewno¶ci± jeden z najbardziej kobiecych atrybutów. Od wieków piersi s± czym¶ fascynuj±cym ludzko¶æ, by wymieniæ tylko malarzy ró¿nych szkó³ i epok, którzy po¶wiêcili im znaczn± czê¶æ twórczo¶ci. Naguski malowali choæby Botticelli (Narodziny Wenus), Tycjan (jeszcze w 1913 roku wycofano jeden z jego obrazów z wystawy w Berlinie), Rubens (Trzy gracje), Francisco Goya (Maja naga), Edouard Manet (¦niadanie na trawie).

 

W czasach nam wspó³czesnych konceptualista Ronnie Nicolino przy pomocy 200 ochotników wykona³ na Stinson Beach w Kalifornii rze¼bê z piasku o d³ugo¶ci 200 mil, przedstawiaj±c± 21 tysiêcy damskich biustów. Ma³o tego, pracowa³ nad dzie³em ¿ycia, czyli rozwieszeniem pomiêdzy urwiskami Wielkiego Kanionu w Kolorado ³añcucha ze spiêtych staników. Zagadniêty, czy nie ma obsesji, artysta stanowczo odrzuci³ tê ¿a³osn± insynuacjê.

 

Rodzaj mêski zdradza co¶ w rodzaju opêtania na punkcie piersi. Ankiety wykazuj±, ¿e znajduj± siê one w ¶cis³ej czo³ówce fragmentów kobiecego cia³a, na które mê¿czy¼ni ³apczywie patrz± w pierwszej kolejno¶ci. Najczê¶ciej plasuj± siê na podium, a niekiedy ten ranking wygrywaj±.

 

Dominique Gros, lekarz z kliniki uniwersyteckiej w Strasburgu, autor ksi±¿ek o biu¶cie (Pier¶ bez os³onek i Pier¶ w czerwonych kwiatach), powiedzia³ w wywiadzie dla „Le Nouvel Observateur”: „Piersi to ¿ycie, to mi³o¶æ. […] kojarz± siê z pocieszeniem, z bezpieczeñstwem, niekiedy nawet z rajem. Krzysztof Kolumb, który d³ugo poszukiwa³ raju, s±dzi³, ¿e ma on formê piersi… Nie ma lepszego ni¿ pier¶ ¶rodka antydepresyjnego, równie¿ dla nas, doros³ych. […] Dziecko, któremu

matka podaje pier¶, przestaje p³akaæ. […] Proszê sobie przypomnieæ malarzy flamandzkich. Przedstawiaj± czêsto Dzieci±tko Jezus wtulone w pier¶ Marii Panny, gdy znajduje siê w stanie b³ogo¶ci, wrêcz nirwany!”

 

 

Substytut po¶ladków

 

„No¶ je jak byk rogi” – tak tancerki flamenco radz± adeptkom tego andaluzyjskiego tañca. Kobiety, przez wieki tocz±ce heroiczny bój o prawo wystawienia biustu na wierzch, wiedz±, co czyni±. Oto jedna z bohaterek kanadyjskiego filmu dokumentalnego Piersi mówi bez ogródek, ¿e to w³a¶nie one daj± kobietom absolutn± w³adzê nad mê¿czyznami. Przytoczmy te¿ dialog z filmu Erin Brockovich (2000) Stevena Soderbergha:

„– Co sprawia – oburza³ siê bohater grany przez Alberta Finneya – ¿e uwa¿asz, i¿ mo¿esz tu wej¶æ i wzi±æ co tylko zechcesz?

– Cycki. To siê nazywa cycki, Ed – odpowiedzia³a tytu³owa postaæ kreowana przez Juliê Roberts”.

 

Mo¿e faktycznie, skoro autor ksi±¿ki Naga ma³pa Desmond Morris postawi³ tezê, ¿e piersi sta³y siê substytutem poprzedniego seksualnego magnesu – po¶ladków, które kiedy¶ podnieca³y naszych cz³ekokszta³tnych przodków u samic. A¿eby akty seksualne pomiêdzy lud¼mi przesta³y odbywaæ siê w psiej pozycji, po¶ladkom musia³a wyrosn±æ konkurencja w postaci innych kr±g³o¶ci.

 

 

Amerykañski zoolog Alfred Kinsey, który bada³ te¿ seksualno¶æ ludzi i opracowa³ s³ynny raport na ten temat, zauwa¿y³ jednak, ¿e pieszczenie piersi nie dzia³a podniecaj±co a¿ na 50 procent kobiet. Lecz inny seksuolog, doktor Herbert Otto, umie¶ci³ orgazm wywo³any stymulacj± piersi na drugim miejscu w¶ród wszystkich typów orgazmów dostêpnych kobietom. Jego badania wykaza³y, ¿e jedna pi±ta pañ posiada naturaln± predyspozycjê do jego prze¿ycia.

 

 

¯yzna kraina obfito¶ci

 

Henryk Sienkiewicz pisa³: „Nie masz nic bardziej miêkkiego, jak ³agodny ruch piersi kobiecej. Opar³szy na niej g³owê, mo¿na uko³ysaæ siê i usn±æ, jak w kolebce lub w ³odzi, tr±conej fal±. […] G³owa mêdrca ¶pi±ca na piersiach kobiety to najwiêkszy triumf mi³o¶ci”.

 

W kulturze kobiece piersi by³y i s± przede wszystkim symbolami p³odno¶ci i obfito¶ci. Równie¿ syto¶ci, bo kojarz± siê z ¿yzn± krain± mlekiem p³yn±c±. Nie bez powodu damy regularnie jadaj±ce drugie ¶niadania i podwieczorki mia³y kiedy¶ wiêksze biusty od tych zabiedzonych praczek i ch³opek, których nie by³o staæ dwa razy dziennie na nic innego ni¿ kasza i ziemniaki bez omasty.

 

No i s± te¿ symbolami grzechu, bo wodz± na pokuszenie, jak para figlarnych diabe³ków. W³a¶nie, cech± charakterystyczn± piersi jest ich ambiwalencja: z jednej strony kojarzone s± z archetypem dobra (bo co mo¿e byæ lepszego i bardziej tkliwego od piersi i mleka matki), ale z drugiej – z archetypem grzechu, je¶li za³o¿ymy, ¿e erotyzm mo¿e byæ czym¶ z³ym i nagannym.

 

Najstarsze odnalezione przez archeologów figurki kobiet s± przedstawieniami macierzyñstwa, a piersi s³u¿± im wy³±cznie do karmienia, gwarantuj±cego przed³u¿enie gatunku. W staro¿ytnym Egipcie powstawa³y wizerunki bogini p³odno¶ci Izydy, której mleko spo¿ywali faraonowie i w ten sposób osi±gali nie¶miertelno¶æ. Zdaniem psychoanalityków, mêski poci±g do du¿ych piersi jest w³a¶nie wspomnieniem g³odnego niemowlêcia, nie mog±cego doczekaæ siê pokarmu.

 

Wiadomo, jakie surowe przepisy religijne reguluj± choæby kobiecy strój, zachowanie czy zasady kontaktowania siê kobiet z mê¿czyznami w spo³eczeñstwach islamskich. Tymczasem niedawno oryginaln± fatwê (opiniê teologiczn±) wyda³ s³yn±cy z fascynacji biustem egipski ulem Ezzat Atija. Oto jego zdaniem, kobiety bez jakiejkolwiek ¿enady powinny podawaæ pier¶ przyjacio³om swoich mê¿ów, a mê¿owie maj± prawo wygnaæ je z domu, gdyby tego nie czyni³y! S± tylko dwa ograniczenia: koledzy mê¿a musz± rzeczywi¶cie ssaæ mleko, a mog± sobie na to pozwoliæ tylko w okresie ramadanu, czyli postu. A je¶li który¶ z mê¿czyzn by³ karmiony jej piersi± ju¿ piêciokrotnie, to wtedy taka muzu³manka mo¿e potem pracowaæ z tym cz³owiekiem nawet w jednym pomieszczeniu.

 

 

Wszystkie s± piêkne

 

Biust jest jednym z najcenniejszych skarbów kobiety. Nic wiêc dziwnego, ¿e panie po¶wiêcaj± mu wiêcej my¶li i uwagi ni¿ wielu innym czê¶ciom cia³a, nieraz bardziej na to zas³uguj±cym. Nieproporcjonalnie wiêcej ni¿ wynika to ze znaczenia tego gruczo³u w ich organizmie. Ale bardziej ni¿ ich w³asna liczy siê dla nich opinia partnera. Dlatego faceci powinni liczyæ siê ze s³owami, bo krytyczna uwaga mo¿e zatruæ ¿ycie. Najpierw kobiecie, a w konsekwencji – tak¿e im. I dlatego trzeba raz na zawsze uchwaliæ, ¿e wszystkie piersi s± piêkne!

 

Doktor Dominique Gros mówi³ w wywiadzie dla „Le Nouvel Observateur”: „Piersi […] s± po¿yteczne dla wszystkich. S± wa¿ne dla dziecka, dla ojca, dla matki i dla kobiety dbaj±cej o sw± urodê”.

 

Matka natura niestety nierówno rozdzieli³a wdziêki. Posiadaczki mikroskopijnych „piegów” mog± siê jednak pocieszaæ wynikami badañ przeprowadzonych przez doktora Erwina O. Strossmana z Houston w Teksasie, który po przebadaniu 800 kobiet wykaza³ nastêpuj±c± prawid³owo¶æ: im wiêksze piersi, tym ni¿szy iloraz inteligencji. Potwierdza to psycholog amerykañski Chris Kleinke: „Im kobieta ma mniejszy biust, tym wiêkszy rozum”.

 

Paradoksem jest wiêc to, ¿e okazicielki imponuj±cych biustów nieraz poci±ga³y intelektualistów. Klasycznym przyk³adem jest tutaj ma³¿eñstwo aktorki Marilyn Monroe i urodzonego w le¿±cym miêdzy Tarnowem a Mielcem Radomy¶lu Wielkim amerykañskiego pisarza Arthura Millera. Ten maria¿ wrêcz nazywano zwi±zkiem cia³a z mózgiem (The Body and The Brain).

 

Niema³o kobiet z miniaturowymi biustami uwa¿a, ¿e na loterii ¿ycia trafi³ im siê pusty los. A w tym przekonaniu niestety utwierdzi³o je Amerykañskie Stowarzyszenie Chirurgów Plastycznych, które w 1982 roku wyst±pi³o z nieodpowiedzialn± petycj± do Federalnej Agencji Leków (FDA), wnioskuj±c, aby posiadanie kar³owatych piersi zosta³o uznane za rodzaj inwalidztwa. Lekarze wrêcz nazwali znikomy biust niedorozwiniêtym narz±dem, który nie osi±gn±³ normalnego rozmiaru. Wskazali te¿ na negatywne skutki tego faktu: zani¿enie samooceny u dotkniêtej tym mankamentem kobiety, brak pewno¶ci siebie, a nawet zw±tpienie w przyrodzon± to¿samo¶æ p³ciow±!

 

 

 

Karmienie inteligencj±

 

Z kolei na pocieszenie kobiet hojniej obdarzonych trzeba dodaæ, ¿e badania przeprowadzone przez naukowców z University of Kentucky w Lexington na ponad 7 tysi±cach dziewcz±t i ch³opców potwierdzi³y hipotezê, ¿e dzieci karmione piersi± s± inteligentniejsze od tych, którym podawano mleko z butelki. Wyniki opublikowane w „American Journal of Clinical Nutrition” pokazuj±, ¿e dzieci karmione w naturalny sposób uzyskuj± w testach na inteligencjê iloraz IQ wy¿szy ¶rednio o 5,3 punktu. Rezultat ten uwiarygodnia równie¿ hipotezê naukow±, wed³ug której mleko z piersi matki zawiera zwi±zki chemiczne, pobudzaj±ce rozwój kory mózgowej. Stwierdzono ponadto, ¿e zwi±zek miêdzy sposobem karmienia a inteligencj± karmionego bobaska istnieje niezale¿nie od tego, jak wysoki jest iloraz inteligencji matki.

 

Prawid³owo¶æ polegaj±ca na tym, ¿e dzieci karmione piersi± maj± wyra¼nie sprawniejsz± inteligencjê i wiêksze szanse na osi±gniêcie sukcesu ¿yciowego, zosta³a potwierdzona w wielu badaniach. Ponadto dowiedziono, ¿e szansa na powodzenie ro¶nie wraz z d³ugo¶ci± okresu podawania piersi do ssania. Twierdzenie takie przedstawili uczeni z angielskiego uniwersytetu w Bristolu po prze¶ledzeniu losów 1400 Brytyjczyków urodzonych w latach 1937-1939. Z kolei naukowcy z amerykañskiego Uniwersytetu Harvarda przebadali prawie 100 tysiêcy pielêgniarek, które urodzi³y dzieci w latach 1986-2002. Na podstawie wywiadów z nimi ustalili, ¿e te, które karmi³y piersi± przez d³u¿szy czas, znacz±co rzadziej dostawa³y zawa³u serca.

 

Piersi podczas karmienia niekiedy uaktywniaj± siê erogennie. Ssanie ich bowiem przez niemowlê uwalnia w mózgu matki neurohormon o nazwie oksytocyna, który miêdzy innymi wywo³uje skurcze miê¶ni g³adkich macicy. Oko³o 30 procent matek przyznaje, ¿e karmienie piersi± kojarzy im siê z przyjemno¶ci± niemal erotyczn±. Zdarzaj± siê przypadki doznawania orgazmu. Wiele z tych karmicielek miewa z tego powodu poczucie winy i zwi±zane z nim wyrzuty sumienia. Drogie panie, niepotrzebnie – tak dzieje siê bez udzia³u Waszej woli! Jest to rodzaj odruchu Paw³owa, efekt usprawiedliwiony dzia³aniem odpowiedniego bod¼ca. Ale w USA jeszcze w 1992 roku odebrano matce dziecko i oddano je pod opiekê dziadków, gdy kobieta nieopatrznie przyzna³a siê do satysfakcji seksualnej, jakiej doznawa³a, karmi±c noworodka. Mimo i¿ dzia³o siê to w Nowym Jorku, w tym globalnym przecie¿ centrum najnowocze¶niejszej cywilizacji, s±d zakwalifikowa³ ten przypadek pod paragraf „molestowanie osoby nieletniej”…

 

 

Gruczo³y mleczne

 

¦rednio wa¿± od 150 do 400 gramów. Znajduj± siê na klatce piersiowej pomiêdzy czwartym a dziewi±tym ¿ebrem. Nie podtrzymuj± ich miê¶nie, dlatego te¿ ¿adne æwiczenia (ani tym bardziej ¿adne cudowne pigu³ki „na porost”) nie zapobiegaj± ich obwisaniu ani nie poprawiaj± kszta³tu. Podtrzymuje i formuje je tylko skóra. To od jej elastyczno¶ci i zdrowia zale¿y, jak d³ugo nie opadn±. Skóra jest naturalnym „biustonoszem”, wiêc nale¿y o ni± troskliwie dbaæ. Ale na jako¶æ swego biustu w³a¶cicielka mo¿e mieæ wp³yw tylko do oko³o trzydziestego roku ¿ycia. Pó¼niej potrzebuje ju¿ odsieczy z zewn±trz…

 

S± gruczo³ami zbudowanymi z tkanek t³uszczowej i ³±cznej (w³óknistej) otaczaj±cych kanaliki mleczne (12 do 15 w ka¿dej piersi). Biusty ró¿ni± siê nie tylko kszta³tem, lecz równie¿ zawarto¶ci± t³uszczu, a ich struktury wewnêtrzne s± na tyle inne, ¿e – tak jak niepowtarzalne odciski palców – mog³yby s³u¿yæ do identyfikacji poszczególnych kobiet.

 

 

Gorsz±ca siê Ameryka

 

Ludzko¶æ bardzo d³ugo nie mog³a pogodziæ siê z istnieniem biustu, a i wspó³cze¶nie ma z tym k³opoty. W kilku pañstwach Unii Europejskiej cenzura interweniowa³a, gdy w filmie zachêcaj±cym do udzia³u w wyborach do Parlamentu Europejskiego (w 2004 roku) pojawi³y siê miêdzy innymi go³e piersi – dziecko nie mog³o siê zdecydowaæ: ssaæ lew± czy praw±, nastêpnie s³ychaæ by³o has³o: „Wybierasz od chwili narodzin. Zrób to tak¿e teraz”. Wezwanie w ogóle nie zosta³o pokazane w Irlandii, Belgii, Luksemburgu i Danii, w Wielkiej Brytanii je ocenzurowano, wycinaj±c ujêcia z biustem.

 

Ju¿ w 2008 roku we W³oszech na kopii obrazu Prawda ods³oniêta przez czas pêdzla Giambattisty Tiepolo domalowano skrawek tkaniny, zas³aniaj±c w ten sposób kobiec± pier¶. Dzie³o bowiem wisia³o w Kancelarii Premiera, w tej sali Palazzo Chigi, w której odbywa³y siê konferencje prasowe i w³a¶nie podczas nich g³owa premiera Silvio Berlusconiego zawsze znajdowa³a siê tu¿ pod barokowym go³ym biustem.

 

Kiedy na tak± ingerencjê w wizjê artysty oburzyli siê historycy sztuki i muzealnicy, urzêdnicy Kancelarii t³umaczyli, ¿e decyzjê podjêto w trosce o wizerunek szefa rz±du i z chêci unikniêcia zgorszenia, jakie wywo³aæ mog³y u poczciwych obywateli telewizyjne relacje z konferencji. Najostrzej protestowa³ by³y minister kultury i aktualny dyrektor Muzeów Watykañskich Antonio Paolucci, który powiedzia³, ¿e w³a¶nie kierowana przez niego placówka przoduje pod wzglêdem golizny w¶ród wszystkich muzeów ¶wiata, a mimo tego dzia³a przecie¿ bez przeszkód pod bokiem katolickiego papie¿a. Przypomnia³ tak¿e barbarzyñstwo, do jakiego dosz³o w Kaplicy Sykstyñskiej, kiedy na freskach Micha³a Anio³a zamalowano wszelk± nago¶æ. Sta³o siê to jednak a¿ cztery wieki temu…

 

Stany Zjednoczone, w³a¶ciwie ca³e, oprócz rozwi±z³ego Nowego Jorku oraz wyuzdanych San Francisco, Las Vegas i Los Angeles, s± zdumiewaj±co purytañskie. Równie¿ telewizje robi± wiele, aby unikn±æ pokazywania nagich piersi. Ich hipokryzjê krytykowa³ na przyk³ad wybitny brytyjski aktor Anthony Hopkins: „Celowo zamazuj±c obraz, robi± z biustów jakie¶ tabu. A to przecie¿ tylko klatka piersiowa. Uwa¿am, ¿e Amerykanie s± strasznie infantylni w podej¶ciu do golizny na ekranie”.

Ca³kiem niedawno, w 2004 roku bowiem, dosz³o w Miami, a wiêc na pe³nej pla¿ Florydzie, do zdumiewaj±cego wydarzenia. Z samolotu na lotnisku zosta³ wydalony Amerykanin Oscar Arela, który mia³ na sobie koszulkê z wizerunkiem kobiecej piersi. Tim Wagner, rzecznik linii lotniczych American, wyja¶ni³, ¿e zgodnie z zasadami obowi±zuj±cymi w firmie, osoba mog±ca czym¶ zgorszyæ lub uraziæ wspó³pasa¿erów mo¿e zostaæ usuniêta z pok³adu maszyny. Okaza³o siê jednak, ¿e nikt z pasa¿erów nie protestowa³, lecz by³a to w³asna inicjatywa nadgorliwej stewardessy. Odlot do Nowego Jorku zosta³ w rezultacie opó¼niony o godzinê, gdy¿ Arelê musia³o wyprowadziæ czterech policjantów i trzech ochroniarzy. Rekompensat± dla sprawcy zaj¶cia by³o to, ¿e American Airlines obieca³y zwróciæ pieni±dze za niewykorzystany bilet.

 

 

Utrata samokontroli

 

„Amerykanie – mówi³a w „Neue Zuercher Zeitung” historyk kultury i kierowniczka Instytutu Technologii Mody w Nowym Jorku Valerie Steele – nie czyni± rozró¿nienia pomiêdzy piersi± jako obiektem seksualnym a piersi± karmi±cej matki.

 

Karmienie piersi± w miejscach publicznych nie jest wprawdzie zabronione, ale trzeba przyznaæ, ¿e – delikatnie mówi±c – ten brak zakazu nie jest te¿ przesadnie nadu¿ywany. Nawet je¶li jaka¶ kobieta ju¿ na to siê zdecyduje, to robi to z widocznym zak³opotaniem, które próbuje ukryæ pod roz³o¿on± chusteczk±”.

 

„W USA milcz±co przyjmuje siê – uwa¿a Marylin Yalom, autorka ksi±¿ki Historia biustu – ¿e mê¿czy¼ni na widok nagiej piersi trac± samokontrolê. Nawet je¶li dzieje siê to podczas opalania lub karmienia.

 

Tylko w nielicznych stanach do prawa wprowadzono rozró¿nienie pomiêdzy nago¶ci± seksualn± a funkcjonaln±, zezwalaj±c na topless na pla¿y, ale w praktyce tak opalaj±ce siê kobiety nie s± prawie spotykane. Dla kobiet znajduj±cych siê poza domem biustonosz jest obowi±zkowy, nawet w najmniej formalnych sytuacjach”. 

 Ireneusz Pawlik

"Popiersie czyli pomnik biustu"

Wydawnictwo MG, Warszawa

2009 

Przeczytaj recenzjê ksi±¿ki w naszej witrynie - TUTAJ

Kup tê ksi±¿kê w naszej ksiêgarni internetowej - TYLKO 31,49 z³

1

Zobacz tak¿e

Musisz byæ zalogowany, aby komentowaæ. Zaloguj siê lub za³ó¿ konto, je¿eli jeszcze go nie posiadasz.

Avatar użytkownika - nostra
nostra
Dodany: 2009-12-11 15:27:45
0 +-
Ciekawe jest i wiele mówi±ce, ¿e mê¿czy¼ni siê wypowiadaj± na temat biustów;odmieniaj±,parafrazuj±-jest dla nich ZJAWISKIEM! Dla kobiet on po prostu jest(nawet je¶li jako strefa erogenna-to bez takiej fascynacji) No i ¶wietnie! Bo niby rozumne,ale jednak cz³owiek to zwierzê-i fascynowaæ siê MUSI tym,co jest,lub by³o niezbêdne dla przetrwania gatunku!

Warto przeczytaæ

Reklamy
Recenzje miesi±ca
Fa³szywa królowa
Mateusz Fogt
Fa³szywa królowa
Zagraj ze mn± mi³o¶æ
Robert D. Fija³kowski ;
Zagraj ze mn± mi³o¶æ
Miêdzy nami jest ¦mieræ
Patryk ¯elazny
Miêdzy nami jest ¦mieræ
Kto¶ tak blisko
Wojciech Wolnicki (W. & W. Gregory)
Kto¶ tak blisko
Serce nie siwieje
Hanna Biliñska-Stecyszyn ;
Serce nie siwieje
Olga
Ewa Hansen ;
Olga
Zranione serca
Urszula Gajdowska
Zranione serca
Znajdziesz mnie w¶ród chmur
Ilona Ciepa³-Jaranowska
Znajdziesz mnie w¶ród chmur
Poka¿ wszystkie recenzje