Fedruję w drugiej komorze. Wywiad z Agnieszką Miklis

zbrodniczesiostr
« powrót

Publicystyka - Obrazek

- Pomysły tkwią we mnie, zeskładowane tam przez lata. Chyba jestem trochę jak górnik, który opróżnia z węgla kolejne komory. Zjeżdżam do kopalni i opróżniam komorę – tak to właśnie wygląda. Obecnie fedruję w drugiej - mówi w rozmowie z Adrianną Michalewską ze Stowarzyszenia "Zbrodnicze Siostrzyczki" Agnieszka Miklis, autorka powieści Wściekła skóra.

siłami pchać ten wózek. Jestem przeciwniczką wszelkich przechyłów w jakąkolwiek ze stron.Zabrzmiało oficjalnie. A teraz przyjrzyjmy się mężczyznom we Wściekłej skórze. Większość z nich to uosobienie zła. Peter, komisarz prowadzący śledztwo w sprawie zaginięcia Tani, wydaje się na ich tle zupełnie normalny. Pozostali są albo zdegenerowani, albo ułomni fizycznie. Rysujesz bohaterów grubą kreską?


Tu muszę zaprotestować! Żadnego z bohaterów nie narysowałam grubą kreską. Nad każdym się pochyliłam, starając się wniknąć jak najgłębiej do źródeł jego motywacji. Myślę, że dotyczy to nawet bohaterów drugo- i trzecioplanowych, którym starałam się nadać indywidualny rys.


Oczywiście, cały czas trzymałam się zasady architekta Zumthora, aby detale nie przysłoniły idei całości i myślę, że mniej-więcej mi się to udało. Co do mężczyzn, których rzekomo uczyniłam uosobieniem zła - tu również trudno mi się zgodzić. Wszystko zależy od punktu odniesienia. Peter jest normalny i sympatyczny i jest podobny do Roswity – dlatego wybucha między nimi uczucie. Jest najzupełniej normalny z punktu widzenia Roswity, ale już jego koledzy z pracy, matka, ciotka, chociaż go lubią i kochają, doszukują się w nim różnych wad. Czym są wady? Najczęściej jakimkolwiek odchyleniem od obowiązujących kanonów danej grupy społecznej. Natomiast mężczyźni, których Ty uznajesz za złych, czyli jak przypuszczam Johan, Christiansen, Geert Mulder są uważani w swoim społeczeństwie za bardzo wartościowych mężczyzn.


Postaci zniekształcone chorobą lub chore psychicznie to znów zupełnie inna kategoria problemów, nietrudno zrozumieć, że życie pokomplikowało ich ścieżki. Ale, oprócz Petera, w książce występuje wielu najzwyklejszych w świecie facetów: Achim Parusel, który przyjechał do Holandii, żeby kupić najmłodszemu wnuczkowi drogie zabawki. Mnie ta postać wzrusza na przykład. Koledzy Petera z pracy. Marcel Bossenbroek – o to jest świetny facet. Ostatecznie nawet tego biednego Edmunda Osińskiego można zrozumieć. Rzeczywiście, w książce przeważają brutalne postaci, ale tak jak mówię – to wszystko jest względne.A teraz zapytamy o to, jak wygląda Twój dzień. Wstajesz o 4.30 i...


Przewracam się na drugi bok.Tak, to zapewne robi każdy z nas. Ale wiemy, że pisarze muszą prowadzić ekstremalny tryb życia... A jak już się przewrócisz i wstaniesz, to co najpierw? Znana jest historia Marka Krajewskiego, który swoje pierwsze powieści pisał na stolnicy opartej o wannę w łazience. Jak Ty pracujesz?


Nie mam jakiejś niezwykłej historyjki związanej z moim pisaniem. Myślę, że jeśli się w najbliższym czasie takowej nie dorobię, to chyba będę musiała ją wymyślić. Do dzisiaj pamiętam na przykład informację, że Ernest Hemmingway lubił pisać na stojąco, Truman Capote pisał w pokojach hotelowych, a Steven King stworzył Carrie przy dziecinnym biureczku. Wiele z utworów tych pisarzy wyleciało mi z pamięci, a takie szczegóły wciąż tam tkwią – to znaczy, że jest w nich siła. O metodzie Marka Krajewskiego nie słyszałam, ale też jest ciekawa. Ja piszę tradycyjnie, przy normalnym biurku, na którym stoi komputer. Ostatnio tylko zmieniłam fotel na wygodniejszy, bo poprzedni już się rozlatywał, a ja razem z nim. Teraz się trochę wyprostowałam.


Gdy o tym dłużej myślę, to widzę, że jednak pochopnie stwierdziłam u siebie brak pisarskiej obsesji. Jest nią chyba układ przedmiotów na blacie biurka. Tak, mam na tym tle delikatnego chyzia. Myślę, że nie mogłabym zacząć pisać, gdyby coś było nie na swoim miejscu, a strategiczne pod tym względem są chyba płyty CD i mój starej daty boombox. Mój mąż nienawidzi tego przedmiotu, już kilka razy chciał wyrzucać to „radyjko”, ale jakoś się uchowało. A mnie ono własnie służy za źródło natchnienia. No i jest jeszcze kaczka-temperówka. (Po śląsku się mówi ostrzówka). No, jak się tak zastanowić, to bez kaczki ani rusz…


Lubię też wpatrywać się w jakieś zdjęcie na ścianie przed sobą, to pozwala mi zebrać myśli. A więc jednak wszystko ze mną w porządku – mam swoje małe fobie.

Uff...


Najlepiej pisze mi się rano, w trzy, czterogodzinnym ciągu. Gdy odchodzę od komputera, trudno mi tego samego dnia osiągnąć takie samo skupienie, ale historia, o której piszę, jest stale ze mną – wciąż ją przetwarzam, nawet jeśli dzieje się to w podświadomości. Są oczywiście różne życiowe powinności, które kiedyś mnie denerwowały, a teraz cieszą, sprawiają, że nie odfruwam zbyt daleko od rzeczywistości. Pewnie lekko „odfrunięta” jestem – to chyba nieuniknione, gdy chce się tworzyć – ale tylko trochę. Codzienne życie wytwarza właściwe ciśnienie dla pisania i chwała mu za to.


Jest jeszcze kawa – napój, który uwielbiam i piję w dużych ilościach, ale ostatnio stwierdziłam, że czas przystopować, bo się wykończę. Tak więc ograniczyłam spożycie do trzech filiżanek dziennie, w planach mam zejście do dwóch. Gdy piszę, lubię też wcinać suszone jabłka z ogródka mojej mamy. To niesamowite, rodzice mają na działce jedną jabłoń, a na przetworach z niej mogłabym ujechać całą zimę: musy z jabłek, jabłka tarte, żel z jabłkami, no i jabłka suszone. Być może własnie dlatego zdecydowałam się część akcji Wściekłej skóry umieścić w zakładzie przetwórstwa owoców.


Pracując, staram się mieć zawsze w zasięgu ręki moje ulubione książki i płyty. Gdzieś czytałam, że Zadie Smith też lubi się otaczać arcydziełami literatury światowej, podczytuje je sobie i w ten sposób się dopinguje. Ma też zwyczaj, że zamyka się z pizzą w domu i odcina z tymi książkami od świata. Tak bym nie mogła. Po pierwsze: nie lubię pizzy, po drugie: bałabym się, że mogę z tej przygody nie wrócić. Natomiast otaczanie się książkami jak najbardziej. Gdy mi się fabuła zacina, sięgam po jakąś książkę i czytam ulubiony fragment albo pierwsze słowa. Bliski jest mi też sposób pisania Annie Proulx, tej od Kronik portowych – czyli nakręcanie się muzyką. Jeśli jakiś wątek muzyczny pasuje mi do tego, co akurat piszę – odtwarzam go w nieskończoność. To prowadziło często do scysji, bo mój mąż na Wild world reagował już alergicznie. W sumie mu się nie dziwię.


Pisząc, cyzeluję. Jest to bardzo męczący sposób pisania, który jednak – o ile stosujemy się do rad architekta Zumthora – przynosi według mnie bardzo dobre efekty. Marzy mi się jednak napisanie kiedyś powieści na tzw. „jednym wdechu”. Tutaj od razu przypomina się scena z Lepiej późno niż później z Diane Keaton jako pisarką, która


- [1] [2] [3] -


Zobacz też:

Publicystyka - Książki zbójeckie - rozmowa z Danutą Awolusi Książki zbójeckie - rozmowa z Danutą Awolusi - Książki pokazywały mi czasem, co myśleć i co czuć, odsłaniały świat uczuć, wielkich emocji, wzruszeń. To są właśnie te… mickiewiczowskie książki zbójeckie, które wpływają na wyobraźnię więcej...
Publicystyka - Pisanie jest demoralizujące. Rozmowa z Michałem Rusinkiem Pisanie jest demoralizujące. Rozmowa z Michałem Rusinkiem - Co jakiś czas ktoś w naszej rodzinie – głównie moja mama – wpadał na pomysł odtworzenia drzewa genealogicznego. Wiele dokumentów się nie zachowało, więc drzewo pełne było białych więcej...
Opinie
Musisz być zalogowany by móc komentować.
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
REKLAMA
linia_1_reklama linia_2_reklama linia_3_reklama
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów