Prześladowany przez genialność

Agnieszka Soluch
« powrót

Postać Roberta Schumanna jest niewątpliwie jedną z najbardziej tragicznych, jakie zapisały się na kartach historii muzyki. Jego niezwykła osobowość była zagadką nawet dla najbliższych przyjaciół kompozytora.„Muzyka odmalowuje człowiecze uczucia w sposób nadludzki, bowiem przemawia językiem, który możemy jedynie nazwać językiem aniołów.”Wilhelm Heinrich WackenroderGłęboka wrażliwość i przeczucie tragicznego końca, towarzyszące Schumannowi przez całe życie, oddziaływały z ogromną siłą na cały jego dorobek twórczy. Przyczyn głębokiej emocjonalności kompozytora dopatrywać się można w tragicznych wydarzeniach, które nieprzerwanie przez całe życie zsyłał na niego los. W wieku lat piętnastu przyszło mu pogrzebać ukochaną siostrę Emilkę. O tym, w jak wielkim szoku pozostawał Schumann świadczyć może fakt, iż nie wziął on udziału w obrzędach pogrzebowych i postanowił pozostać na ten czas samotnie w domu. Kolejnym bolesnym ciosem była dla niego niewyjaśniona do dziś śmierć ojca, która miała miejsce dziesięć miesięcy po wspomnianej tragedii. Cios ten wpłynął na całe późniejsze życie kompozytora. Przyjaciele i rodzina wspominają, iż ciężar boleści był dla niego tak wielki, iż od tamtej pory przestał uczestniczyć w życiu rodzinnym i towarzyskim na zawsze pozostając skrytym, milczącym i broniącym dostępu do swego wnętrza. Jedynym powiernikiem tajemnic duszy młodego pianisty stał się prowadzony konsekwentnie przez wiele lat dziennik. Jest wielce prawdopodobne, iż te przepełniające żalem wydarzenia miały zasadniczy wpływ na rozwój psychicznej choroby Schumanna, której początek badacze datują na rok 1830.[2] Z pewnością natomiast śmierć najbliższych mu osób stała się przyczyną podjęcia przez młodego kompozytora decyzji o swojej bliskiej przyszłości. Postanowił on wykorzystać swoje talenty muzyczne i poetyckie, by stać się sławnym. Najpełniej pisze o tym John O’Shea:Osobowość Schumanna wykazuje cały szereg niecodziennych cech, którym należy się nieco uwagi. Był człowiekiem wysoce obsesyjnym (…). Od wczesnych lat chłopięcych motorem jego działań było dążenie do sukcesu. Chciał go osiągnąć najpierw jako pisarz, potem pianista-wirtuoz, a w końcu kompozytor (…). Jednocześnie z tym intensywnym dążeniem do artystycznej nieśmiertelności wykazywał paniczny strach przed śmiercią i zapomnieniem.[3]Takie ukierunkowanie swoich młodzieńczych ambicji może z pewnością dziwić, jednak przypuszcza się, iż celem podjętych przez Schumanna w tym czasie prac było znalezienie potrzebnego mu ukojenia. Byłaby to pewna forma ucieczki od przytłaczających młodego artystę obowiązków. Ze względu na nieporadność matki, po śmierci ojca ciężar odpowiedzialności za rodzinę spłynął na samego kompozytora.[4]


Cechą nadrzędną twórczości Schumanna jest bezpośrednie powiązanie jej z wewnętrznym odczuwaniem świata. Sam wielokrotnie podkreślał, jak ważna jest dla niego praca wyobraźni i uczucia w procesie twórczym. Zadziwiający jest fakt, jak ściśle łączy się tu emocjonalność twórcy z jego pracą. Okresy względnej stabilizacji życiowej owocują zawrotną ilością kompozycji. Następujące po sobie 3 lata – 1840-1842 – obfitują w wybitne dzieła wokalne, symfoniczne i kameralne. Jest to najszczęśliwszy okres w życiu kompozytora następujący po zawarciu związku małżeńskiego z wieloletnią ukochaną Schumanna – Clarą Wieck.


Nie należy jednak zapominać, jak bardzo istotny wpływ na całą działalność artystyczną Schumanna miał stan jego umysłu. Jak wspomina O’Shea:Jego proces tworzenia zaczynał się od skomplikowanych przeżyć, odczuwanych jako półsenne doświadczenia słuchowe. Początkowi każdego zrywu twórczego towarzyszyły nagłe zmiany nastroju.[5]W roku 1844 kompozytor przechodzi poważne załamanie nerwowe, czego skutkiem jest całkowita stagnacja twórcza w tym czasie. Szczególny kryzys przynoszą lata pięćdziesiąte. Halucynacje rozwinęły się do tego stopnia, iż kompozytor nie był w stanie zapisać niczego, co nie byłoby zasłyszane w jego własnej głowie:Mój biedny Robert cierpi straszliwie. Wszystkie hałasy przemieniały się dla niego w muzykę, i to – jak twierdził – we wspaniałą muzykę, z cudownymi instrumentami o brzmieniu nigdy nie spotykanym na ziemi. (…). Powtarzał wielokrotnie, że jeśli to nie ustanie postrada rozum (…). Zaburzenia słuchowe tak się rozwinęły, że słyszy on obecnie wielkie utwory symfoniczne, jakby były wykonywane przez pełną orkiestrę, od początku do końca, a ostatnia nuta rozbrzmiewa tak długo, dopóki nowy utwór nie zarysuje się w jego wyobraźni.[6]I dalej:Nadszedł ranek, a wraz z nim przerażająca zmiana. Głosy anielskie przemieniły się w głosy demonów, którym towarzyszyła potworna muzyka. Głosy te upewniły go, że jest grzesznikiem i chciały go zawlec do piekła. Jego stan zamienił się w prawdziwy kryzys nerwowy.[7]Ta rozdzierająca ekspansja muzyki nie zaowocowała w żadne wybitne dzieła, które mogłyby być przyrównane do twórczości z okresu poprzedzającego gwałtowne pogorszenie się stanu zdrowia.


Istotny związek uczuciowości kompozytora z muzyką najpełniej przejawia się na w twórczości wokalnej. Na gruncie pieśni zadziwia złożoność osobowości kompozytora, która przejawia się w zastosowaniu niejednokrotnie skrajnych emocji w toku jednego utworu. Elementem spajającym emocjonalność tekstu poetyckiego i muzycznego jest jedność nastroju, jaki kreowany jest w muzyce na podstawie warstwy słownej. Schumann, jako mistrz wyrażania nastroju, wyróżnia się w tym względzie spośród wszystkich kompozytorów pierwszej połowy XIX wieku.[8] Przykładem, który ukazuje jak istotne jest dla niego wyrażanie uczuć poprzez muzykę, jest cykl pieśni „Miłość i życie kobiety” do słów A. Chamissa. Kompozytor przedstawia emocjonalną drogę kobiety – od pierwszego zauroczenia, aż po lata starości. Cykl zawiera się w ośmiu utworach, a każdy z nich to celny portret uczuć towarzyszących kobiecie w całej jej życiowej wędrówce.


Jednym z najważniejszych cyklów pieśni Schumanna, jest „Krąg pieśni” op. 39 napisany do słów J. Eichendorffa. Zawiera on pieśni traktujące o śmierci, cierpieniu, tęsknocie i miłości. Zastanawiający jest fakt, iż Schumann pisze te nad wyraz smutne i ujmujące swym głębokim żalem pieśni wtedy,


poprzednia
- [1] [2] [3] [4] -


Zobacz też:

Opinie
Musisz być zalogowany by móc komentować.
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
REKLAMA
linia_1_reklama linia_2_reklama linia_3_reklama
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów