Recenzja redakcji granice.pl

Okładka - Córka łupieżcy
Kup Teraz

Córka łupieżcy

Jacek Dukaj

Ocena ( 6 osób )
2.8
Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie
Data wydania: 2009 (wydanie II)
Kategoria: Fantasy/SF
ISBN: 978-83-08-04305-9
Liczba stron: 138
Dodał/a książkę:
Dodał/a recenzję: Gyero-Saski

Oczekiwanie na osiemnaste urodziny ma w sobie coś z magii i zazwyczaj wypełnione jest niecierpliwością. Objawia się samodzielnym wykraczaniem na tereny jeszcze niedostępne, które kuszą etykietą pseudo-dorosłości, lśnią w naszą stronę blaskiem zachęty, który później okazuje się co najwyżej marnym lśnieniem. Bowiem z „osiemnastką” jest jak z zakazanym owocem obiecującym wspaniałe doznania, a po skosztowaniu okazującym się zeschłym jabłkiem. Dorosłość wcale nie wiąże się z określonym wiekiem, a z bagażem doświadczalno-emocjonalnym posiadanym przez daną osobę. Jedyne, co nabywamy wraz z osiemnastymi urodzinami, to pełną zdolność do czynności prawnych. Chyba że ktoś z rodziny bądź znajomych obdaruje nas z tej okazji niezwykłym prezentem…

Takie szczęście miała Zuzanna Klajn, która w swoją „osiemnastkę” otrzymuje klucz do tajemnic zmarłego ojca archeologa. Podążając po śladach rodzica, dociera do tajemniczego Miasta, które niejako stanowi odbicie wszystkich miast kiedykolwiek zbudowanych przez ludzi i nieludzi, w obecnym wszechświecie i poprzednich. Jest to jednocześnie skarbnica wszelkiej wiedzy oraz arena zmagań między poszczególnymi Potęgami. Zuzannie krok po kroku przyjdzie odkrywać sekrety Miasta, systemy rządzące światami oraz tajemnice pozostania człowiekiem w domu bogów.

„Córka łupieżcy” ukazała się po raz pierwszy w „Wizjach alternatywnych 4” jako jedna z mini-powieści. Obecnie wznowiona w serii „lodowej” już jako dzieło autonomiczne. Stronie wizualnej wydania nie można nic zarzucić – Tomek Bagiński wykonał kawał dobrej roboty przy okładce, a samo wydawnictwo nie szczędziło na dobrej jakości papier oraz twardą oprawę. Choćby z tych powodów warto tę pozycję dołączyć do kolekcji. Jednak czy i w tym wypadku treść idzie w parze z wyglądem? I tak, i nie. „Córka łupieżcy” to doskonała lektura dla osób chcących rozpocząć przygodę z prozą Jacka Dukaja. Jest tutaj wiele elementów tak charakterystycznych dla autora, przede wszystkim bohater (w tym wypadku kobieta) dążący do przeformatowania samego siebie, a także dosyć wizjonerska wizja tajemniczego Miasta, będącego odbiciem wszelkich metropolii oraz kilka ciekawych teorii, wychodzących m.in. od prac Einsteina. Jednak, gdy się ma już za sobą kilka książek Dukaja, wydaję się to wszystko trochę wtórne i zbyt mało rozbudowane, aby potrafiło zachwycić, omotać duszę i umysł. Zdecydowanie za mało wizjonerstwa tutaj, teorii tłumaczących funkcjonowanie świata powieściowego również, a gdy już się pojawiają, to nie wydają się aż tak bardzo przekonywujące.

Ma na szczęście „Córka łupieżcy” kilka elementów, które pozwolą fanom Dukaja czerpać przyjemność z lektury. Główny atut stanowi Miasto, które jawi się jako tajemniczy twór, zaskakujący na każdym kroku, to piękny, to groźny. Wszystko to odczuwa się w trakcie czytania – opisy metropolii potrafią zachwycić i przerazić, wywołują niepokój, ale też jednocześnie ekstazę obcowania z czymś nieludzkim, czego sami do końca zrozumieć nie możemy, ale za to ono rozumie nas. Poza tym dużą przyjemność niesie obcowanie ze stylem Dukaja, który w tym wypadku wydaję się być przystępniejszy niż w wielu innych jego publikacjach. Przy czym nie traci nic ze swego uroku – gdy trzeba jest technicznie precyzyjny, płynny lub wchodzi gdzieś na pole liryzmu, dzięki któremu postaci oraz miejsca ożywiają. Mimo pewnych niedostatków fabularnie również bywa ciekawie, a zakończenie (tak standardowe u Dukaja) satysfakcjonuje i w jakiś sposób przebudowuje duszę czytelnika w sposób podobny do przebudowy serca po zawale – na poziomie makroskopowym, mikroskopowym i submikroskopowym.

Oczywiście strony pozytywne nie maskują całkowicie wtórności. Niemniej wrażenie to pojawia się wyłącznie u fanów obytych dokładnie z prozą Dukaja. U osób dopiero zaczynających nie powinno to stanowić problemu. Mało tego, pod wieloma względami od „Córki łupieżcy” właśnie warto zacząć. Głównie dlatego, że oswaja z dosyć trudnymi teoriami Jacka Dukaj, przyzwyczaja do nietłumaczenia niektórych pojęć (lub tłumaczenia ich zbyt późno) oraz mniej więcej daje pogląd na to, co tego pisarza fascynuje i o jakich aspektach życia człowieka piszę. „Córka łupieżcy” to Dukaj stosunkowo prosty, posiadający kilka niedostatków, jednak nadal potrafi mocno zachwycić, a o to w dużej mierze w literaturze chodzi.

szara_linia
Opinie
Ocena 1 2 3 4 5 6
Komentarz
danutka plusminus Linia koment
Przeczytane:2013-12-11, Na półkach: Przeczytałem,z_52 książki 2013,

Dawno temu, w latach młodzieńczych, na skutek zaczytywania się w książkach między innymi Kosidowskiego, bardzo chciałam zostać archeologiem. Oczywiście wyobrażenia o archeologii miałam wówczas idealistyczne, mało związane ze żmudnym grzebaniem w ziemi, odkurzaniem pędzelkiem drobnych elementów i mozołem badań każdej skorupy. Na plan pierwszy wysuwało się, jak to zwykle bywa, odkrywanie czegoś wielkiego, jakieś spektakularne znalezisko, które byłoby powodem do chwały u potomnych. Kształtowane na dziewiętnastowiecznej, przygodowej archeologii wyobrażenia nijak się mają nie tylko do współczesnych realiów, ale także do odkrywania artefaktów obcych cywilizacji, zwłaszcza w powieściach Dukaja. Zbiorowiskiem takich artefaktów, odzwierciedleniem wszystkiego, co kiedykolwiek zbudowano, jest w Córce łupieżcy Miasto – twór przedziwny, który można w krótkim czasie obejść wokół, ale na dokładne poznanie potrzeba wielu lat licznych badaczy. Bowiem Miasto jest obrazem nieskończonego wszechświata, rozciągniętym w kwartałach ruin nieznanych cywilizacji, które dzielą tysiące kilometrów „zwichrowanej topologii” (s. 107).


 


Osiemnastoletnia Zuzanna Klajn w ramach urodzinowego prezentu od nieżyjącego ojca otrzymuje klejnot będący kluczem do Miasta. Złakniona informacji o ojcu, tropi jego ślady, usiłując poznać przyczynę śmierci i związek z Miastem. Natyka się na spisek korporacyjny, sięgający mackami na wszystkie strony, ucieka przed ludźmi żądnymi władzy, wymyka się oskarżeniom, błąka po wymarłych dzielnicach zrujnowanego skupiska wszelkich istniejących we wszechświatach miejsc, budowanych przez różne rasy, poznaje odmienne środowiska i zasady rządzące poszczególnymi obszarami, odzwierciedlającymi kolejne cywilizacje, by wreszcie trafić do Wysokiego Zamku i poznać swoją przyszłość.


 


Dukaj jest autorem wymagającym uwagi i skupienia. Nie da się go czytać na pół gwizdka, trzeba dać jego powieściom czas i trochę wysiłku, dzięki czemu przyjemność będzie większa i na dłużej zostaną w pamięci. Bo Dukaj nie idzie na łatwiznę, nie głaszcze czytelnika, ale każe mu myśleć i próbować rozumieć; wszak w zależności od podejścia „to samo dzieło zostawia cię pustym i obojętnym, w poczuciu banału, kiczu i sztuczności, i to samo – potrafi wstrząsnąć aż do granic obsesji, zafascynować i zawładnąć, jeśli tylko podarujesz mu szansę prawdy, nawet najmniejszą” (s. 43-44). W zalewie płytkich i mało znaczących powieści wyróżnia się spójną koncepcją, ciekawą fabułą, przedstawieniem świata złożonego, wymyślonego, ale równie skomplikowanego jak świat realny, w każdym aspekcie możliwego kiedyś w przyszłości. Przyszłość zderza się tu zresztą ze znaną nam teraźniejszością. Akcja osadzona jest gdzieś w połowie XXI wieku, żyją jeszcze ludzie będący naszymi równolatkami, a ich przestarzała już percepcja rzeczywistości zderza się z futurystyczną wizją przyszłych zaawansowanych technologii – tradycyjnie obecny jest konflikt starego z nowym, nierozumienie młodych itp. Zmieniają się nie tylko technologie, tworzą się inne wartości – ocena działań zależy od punktu odniesienia, „kultura się infantylizuje” (s. 102), zdobycze cywilizacji dostępne są coraz szerszym warstwom społeczeństwa, a ich używanie tak oczywiste, jak dawniej prostych narzędzi.


 


Podobają mi się, tradycyjnie już, nawiązania do licznych dzieł światowej literatury i filmu. Czuje się obecność nie tylko filarów fantastyki: Dicka, Herberta, Tolkiena, ale i innych autorów, jak Du Maurier czy Chandler, oraz postaci osadzonych już głęboko w kulturze popularnej z Indianą Jonesem czy Philipem Marlowe’em na czele. Również obecność nieznanych technologii, nowatorskie nazewnictwo, trafne neologizmy, zabawa słowem – to wszystko przyciąga do prozy Dukaja, dając satysfakcję z poznawania kolejnych bardzo dobrych powieści.

gan1983 plusminus Linia koment
Przeczytane:2016-03-08, Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,Fantastyka,Mam,Wyzwanie - 12 książek - 2016,
Nie jest to najlepsza książka Dukaja. Nie czułem klimatu typowego dla tego pisarza. Chociaż nie jest całkiem zła. Pomysł był niezły, lecz zabrakło tego czegoś, co mnie zachwywało w innych jego książkach.
Shi4 plusminus Linia koment
Przeczytane:2016-03-13, Ocena: 2, Na półkach: Przeczytałem,52 książki w 2016 roku,Fantastyka,Mam,Wyzwanie - fantastyka 2016,
Zauważyłam, że ta książka ma w internecie wysokie noty, dlatego postanowiłam po nią sięgnąć. Jednak już na samym początku zorientowałam się, że to nie bajka dla mnie. W ogóle nie mogłam odnaleźć się w tym świecie wykreowanym przez autora. Akcja nie była w stanie mnie wciągnąć, jak dla mnie to jedna dłużyzna. Raczej nie odnajduję się w tego typie fantastyce i zostanę przy lekkich historiach z tego gatunku.

Jedno, co muszę przyznać, to spodobał mnie wątek z Ulą i ubawiłam się, gdy wyszło na jaw kim ta istotka jest.
danutka plusminus Linia koment
Przeczytane:2013-12-11, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,z_52 książki 2013,
O książce tutaj: http://www.granice.pl/recenzja,corka-lupiezcy,9325
gendun Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
hegemo Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
Sumire Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
majka1654 Linia koment
Przeczytane:2012-11-18, Ocena: 1, Na półkach: Przeczytałem,Przeczytałam :D,
kobra18 Linia koment
Przeczytane:2014-01-08, Ocena: 2, Na półkach: Przeczytałem,"Ale to już było" ;),
wisnia86 Linia koment
Przeczytane:2013-12-09, Ocena: 3, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2013,
Linia koment
Przeczytane:, Na półkach:
Dizzy Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
iwan Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,Mam,
miriel3 Linia koment
Przeczytane:2013-01-23, Na półkach: Przeczytałem,Mam,
break
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów