Recenzja redakcji granice.pl

Kup Teraz

Czas tarantul

Iwona Menzel

Ocena ( 0 osoby )
Wydawnictwo: MG
Data wydania: 2008-10-17
Kategoria: Literatura piękna
ISBN: 978-83-61-29744-4
Liczba stron: 240
Dodał/a książkę:
Dodał/a recenzję: szczepanik

Niemcy, lata 30. Do Berlina, miasta nieograniczonych możliwości, ale także i niezliczonych pokus, przyjeżdża Vera, dziewczyna z prowincji. Zatrzymuje się u ciotki Toni, która postanawia pomóc swej młodziutkiej krewniaczce w zyskaniu towarzyskiej ogłady, a przede wszystkim w znalezieniu odpowiedniego nauczyciela śpiewu. Vera przyjechała bowiem do stolicy głównie po to, by doskonalić swój piękny głos, mający wynieść ją na deski teatrów i oper.

 

Pasmo przyjemności, jakim stało się jej życie, przerwane zostaje wraz z dojściem do władzy partii Hitlera. Berlin zamieniony zostaje w plac defilad, jak gdyby toczące się w stolicy Niemiec wydarzenia były tylko zabawą dużych chłopców w wojsko. Po ulicach maszerują żołnierze – wszędzie żołnierze, tylko żołnierze…. I zdezorientowane kobiety, domagające się swoich praw do balów, zabaw, przyjemności. Do zwykłego nimi zainteresowania. Toni i Vera są wśród tych przedstawicielek płci pięknej, których mężowie czy opiekunowie wyłącznie dzięki swojej zręcznej polityce nie ulegli kryzysowi gospodarczemu i nie doprowadzili swoich firm do upadku. One też, przyzwyczajone do dobrobytu, najmniej rozumieją zaistniałą sytuację. „Czas tarantul” Iwony Menzel to książka z pozoru prosta, w rzeczywistości – zbudowana kunsztownie, wtłaczająca w swe treści kilka różnych problemów jednocześnie. Ta pozorna prostota opowieści wynika z faktu, że historia w niej opowiedziana postrzegana jest z perspektywy głupiutkich kobiet z wyższych (majętnie) sfer, przedkładających emocje nad zdroworozsądkowe myślenie. W ich pojmowaniu świata występuje jakiś Hitler (ważne, że ujmujący panie swoim wdziękiem mimo że średnio przystojny), jakieś nakazy i zakazy dotyczące ras, które może i rujnują czyjeś życie lub karierę, ale przede wszystkim przeszkadzają w rozwoju miłości Very i Maxa, i wreszcie, Żydzi, którzy jakimś, nie wiadomo jakim, trafem znikają z terenów państwa.

 

To, co kryje się w dopowiedziach, na marginesach, co wyłania się spomiędzy naiwnych kobiecych słów, jest prawdziwym dramatem. Spod koronek, falbanek, najmodniejszych sukienek i kapeluszy przeziera wojna. Polityka bezwzględna i totalitarna, która nie niszczy wprawdzie Berlina, ale czyni go areną zjawisk iście groteskowych, na myśl przywołujących Tuwimowski „Bal w Operze”. Tragedia jest tu tym większa, im mniej świadomie przyjmowana. A przyjmowana niemalże całkowicie nieświadomie, z miną rozkapryszonego dziecka, niedojrzałej kobiety. Dotknięte przez los państwo, dotknięty w rezultacie świat i wreszcie – Vera, płacąca jedną z najwyższych możliwych cen głównie za to, że przyszło jej żyć w takich a nie innych czasach akurat w Berlinie, to tematyka „Czasu tarantul”. Książka wstrząsa pomimo braku w niej drastycznych scen. Wzrusza, choć postacie Toni i Very powinny raczej drażnić. Jest niezwykła mimo że zwyczajna. I dlatego właśnie warto ją przeczytać.

 

Anna Szczepanek

szara_linia
Opinie
Ocena 1 2 3 4 5 6
Komentarz
gendun Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
ajrin Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
break
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów