Recenzja czytelnika granice.pl

Kup Teraz

Kolacja z zabójcą

Marinina Aleksandra

Ocena ( 7 osób )
4.4
Wydawnictwo: W.A.B.
Data wydania: 2007-04-09
Kategoria: Kryminał, sensacja, thriller
ISBN: 978-83-7414-274-8
Liczba stron: 280
Dodał/a książkę:
Dodał/a recenzję: mrowka

„Zabójca kalkulował dobrze. Tylko że zbieg okoliczności okazał się dla niego niepomyślny”. Czekał na ofiarę w jej mieszkaniu. Kolejne kroki miał opanowane do perfekcji – był w końcu profesjonalistą. Żadnym tam podrzędnym zabójcą na zlecenie – ale kilerem idealnym. Polecali go sobie ludzie z najwyższych kręgów, kiedy trzeba było zlikwidować kogoś bez śladu. Ów zabójca, z początku określany zresztą jako Wykonawca, bo zabójców poza nim było jeszcze dwóch – Zleceniodawca i Organizator – specjalizował się w nieszczęśliwych wypadkach. Sfingowane morderstwa mogły sobie budzić podejrzenia służb śledczych – i tak w efekcie śledczy musieli uznać, że zadziałał niefortunny zbieg okoliczności. Wykonawca cierpliwie poczekał na Irinę Fiłatową, kryminologa z MSW, zrobił, co do niego należało, po czym upozorował porażenie prądem w wyniku używania niesprawnie działającej kuchenki. Nie mógł wiedzieć, że na Irinę czeka w samochodzie pod domem Dima Zacharow, dawniej śledczy, obecnie prywatny detektyw. Zaniepokojony przedłużającą się nieobecnością intrygującej nieznajomej, udał się do jej mieszkania, odkrył zwłoki, a przy okazji poczynił wiele obserwacji istotnych później dla rozwoju śledztwa. Milicyjni eksperci zlekceważyli sprawę – dopiero informacje Dimy rozjaśniły nieco tajemnicę. W Moskiewskim Urzędzie Śledczym sprawa śmierci Fiłatowej jest jedną z wielu kwestii do omówienia. A jednak właśnie tę sprawę przekazuje Wiktor Aleksiejewicz Gordiejew major Anastazji Kamieńskiej, najlepszej wśród analityków i skrzętnie ukrywanej przed ludźmi z zewnątrz pracownicy. Nastia charakteryzuje się nadprzeciętnymi zdolnościami dedukcyjnymi – potrafi z niczego wyciągać zadziwiająco trafne wnioski. Ma do dyspozycji tylko zdjęcia z mieszkania Fiłatowej i spostrzeżenia Dimki Zacharowa. Z przesłanek, które nikomu nic nie mówią, Nastia próbuje zbudować właściwą wersję wydarzeń. Kobieta stara się zrozumieć motywy działania Fiłatowej, sprawdza, jak była postrzegana, kto mógł jej nienawidzić. Zachowuje się więc rutynowo i powoli odkrywa tajemnice ofiary oraz ogromne przestępstwo…

 

Nastia Kamieńska twierdzi, że jest bardzo leniwa. Nie chce jej się pracować ponad siły ani dbać o siebie. To typowa szara myszka, nie zachwyci mężczyzn, nie ma zresztą takiego zamiaru – to za duży wysiłek. W tę jej postawę wierzą wszyscy. Ale mało kto wie, że Nastia jest bystrą obserwatorką i na podstawie poczynionych obserwacji potrafi wcielić się w każdą postać. Doskonale wypracowane zachowania i przemyślane decyzje przy wspaniałym makijażu oznaczają genialne metamorfozy. Nastia przekłada swój analityczny zmysł obserwacji na umiejętność wcielania się w dowolnie wybraną postać. Jest w tym niepokonana. Kiedy więc pojawia się możliwość zasadzenia się na zabójcę, nie waha się ani chwili. Zmienia tożsamość i czeka na zawodowego kilera. Wie, że morderca przyjdzie ją zabić. Kiedy Wykonawca się pojawia – przyrządza kobiecie kolację…

 

Aleksandra Marinina stworzyła postać dorównującą Holmesowi i Poirotowi – Nastia doskonale radzi sobie z wyciąganiem trafnych wniosków, widzi więcej niż inni i bezbłędnie dedukuje. Cicha i skromna nie rzuca się w oczy i w odróżnieniu od męskich detektywów-prototypów nie szuka poklasku, stara się po prostu jak najlepiej wykonywać swoją pracę. Przy tym potrafi wykorzystywać typowo kobiece zdolności do metamorfozy, zaskakiwać przeobrażeniami, ujawniać seksapil i ogromne pokłady erotyzmu.

 

Marinina w ciekawy sposób zarysowuje intrygi, choć gubi się momentami w ich nadmiarze – poboczne sprawy wydziału śledczego, mające tworzyć niezbędne tło akcji, powracają co jakiś czas, ale nie zostają rozwikłane – jeśli ma to być sygnał tematyki następnych tomów, to są akcentowane zbyt słabo i niepotrzebnie akurat w „Kolacji z zabójcą”. Jeśli zaś nie będą kontynuowane, to jest to spory błąd autorki. Marinina zarzuca czytelników szczegółami – w pierwszej fazie powieści, kiedy trzeba uzasadnić pomysłowość i inteligencję Nastii Kamieńskiej, konstruuje misterne elementy śledztwa, czasami, aby wytłumaczyć precyzję opisów „detektywistycznych” zatrzymuje się autorka nad zwykłymi, codziennymi czynnościami, omawia na przykład krok po kroku zachowanie bohaterki pewnego poranka. Nie przeszkadza to w lekturze, spowalnia akcję, ale jej nie uprzykrza. Marinina jest mistrzynią dawkowania napięcia. Świetnie i z wyczuciem buduje kolejne sytuacje, tak, aby rytm lektury narzucał się sam. Potrafi budzić grozę i strach, ale też włączać w treść odrobinę humoru. Gra też wątkami obyczajowymi, wplatanymi niejako na marginesie kryminalnych rozważań. Książka napisana jest ze smakiem i z pomysłem. Dużą wagę przykłada autorka do kwestii dedukcji, do drobiazgów, które nikomu nie przyszłyby do głowy – między innymi na tym polega urok tej powieści.

szara_linia
Opinie
Ocena 1 2 3 4 5 6
Komentarz
pokooj36 plusminus Linia koment
Przeczytane:2017-01-25, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2017,Mam,
Szukanie zbieżności zdarzeń z książki z tym, czego doświadczyła autorka, to prawdziwa przyjemność. Zaczyna się od znalezienia pewnej pani doktor z instytutu MSW. W zasadzie nie wiadomo, kto miałby powody, aby ją zabijać - z niezbyt bogatego domu nie ginie nic ważnego. Jednak kolejne odkrycia, jakich dokonuje major Kamieńska i jej koledzy, sprawiają, że sprawa zyskuje kilka wymiarów, w które zaangażowani są kolejni wysoko postawieni urzędnicy.
basia02033 plusminus Linia koment
Przeczytane:2017-02-06, Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2017,Mam,Przeczytane w 2017,
Momentami wciągająca a momentami nudna. Pierwsze spotkanie z tą autorką nie do końca udane.Mam nadzieje że kolejne książki przekonają mnie do niej :)
Eliszeba plusminus Linia koment
Przeczytane:2014-06-01, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,Audiobooki 2014,
Bardzo ciekawe i sympatyczne spotkanie z rosyjską divą powieści kryminalnych. Otwarcie cyklu, którego bohaterką jest genialna "szara myszka" Nastia Kamieńska" jest, moim zdaniem, bardzo udane. Mamy szansę lepiej poznać postać bohaterki, która potrafi zjednać sobie sympatię, zyskać podziw swoim umysłem i zaskoczyć nietypowymi talentami (do metamorfoz=).
Niepozorna z wyglądu, ale doskonała jako analityk - Nastia, świetnie sprawdza się też w operacji w terenie, o czym przekonamy się w "Kolacji...". Skomplikowane śledztwo w sprawie morderstwa to dla bohaterki kolejna zagadka, z którą musi się zmierzyć. Anastazja nie poddaje się dopóki nie rozwiąże sprawy, nie bacząc na ogromne ryzyko i niebezpieczeństwo, na które musi się narazić, aby dojść do sedna sprawy. Mimo tego, Nastia nie jest superbohaterką, ani nawet superpolicjantką. To zwykła dziewczyna, próbująca wykorzystywać swoje umiejętności w słusznej sprawie. Mnie przypadła do gustu i nie zamierzam kończyć znajomości na pierwszym tomie.
Magrum plusminus Linia koment
Przeczytane:2013-02-25, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2013,Polecam,
Muszę przyznać, że książka mnie wciągnęła! Szczególnie postać Nastii, arcymądrej Pani Detektyw! Kto by nie podziwiał tak analitycznego Umysłu! Jestem pod wrażeniem. W sumie cała rosyjska milicja zyskuje nowy wymiar...;-)Szczególnie ci z kryminalnego.... Bardzo dobry kryminał, polecam.
Sardegna plusminus Linia koment
Przeczytane:2013-04-30, Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2013,
Kamieńska zostaje zaangażowana w sprawę śmierci Iriny Fiłatowej, poważanej kryminolog z Instytutu MSW. Początkowo śmierć wygląda na nieszczęśliwy wypadek, jednak po dokładniejszej analizie dowodów, okazuje się, że mogło dojść do "morderstwa doskonałego". Zaczyna się poszukiwanie zabójcy i zleceniodawcy, gdyż prawdopodobnie Irina wmieszała się w niecne sprawki pracowników Instytutu.
więcej: http://ksiazki-sardegny.blogspot.com/2013/05/kolacja-z-zabojca-aleksandra-marinina.html
ot Linia koment
Przeczytane:, Na półkach:
anoola Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,Mam,
Eli1605 Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
gendun Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
gendun Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
anikirax Linia koment
Przeczytane:2016-05-30, Ocena: 3, Na półkach: Przeczytałem,
Elia Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
Vanillivi Linia koment
Przeczytane:, Na półkach:
andr Linia koment
Przeczytane:, Na półkach:
ja_rus Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
Muminka789 Linia koment
Przeczytane:2010-01-05, Na półkach: Przeczytałem,
marian51015 Linia koment
Przeczytane:, Na półkach:
Linia koment
Przeczytane:, Na półkach:
Linia koment
Przeczytane:, Na półkach:
ajrin Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
kuba0901 Linia koment
Przeczytane:2013-02-09, Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,
ja_rus Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
Linia koment
Przeczytane:, Na półkach: Mam,
break
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Książka, dzięki której pokochasz książki. Nawet, jeśli nie lubisz czytać
Pax
Nieja i ja
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów