Recenzja czytelnika granice.pl

Kup Teraz

Mozart. Portret geniusza

Elias Norbert

Ocena ( 1 osoba )
4.0
Wydawnictwo: W.A.B.
Data wydania: 2006
Kategoria: Biografie, wspomnienia, listy
ISBN: 83-7414-172-7
Liczba stron: 208
Dodał/a książkę:
Dodał/a recenzję: Tor

Wolfgang Amadeusz Mozart (1756 – 1791) pomimo krótkiego życia był jednym z najgenialniejszych kompozytorów i muzyków swej epoki. Stworzył dzieła rozpoznawalne przez miliony ludzi i cenione do dziś. Biografia, a w zasadzie portret tego giganta, dokładnie opisuje i wyjaśnia meandry życia Mozarta.

Właśnie – książka nie jest biografią a portretem życia. Ma jeden zasadniczy plus i jeden zasadniczy minus. Ten pierwszy, to psychologiczny opis postaci. Autor opisuje przyczyny i skutki, analizuje dziejowe tło i wpływ wydarzeń na życie i twórczość geniusza. Szeroko opisuje socjologiczny przekrój społeczeństwa XVIII wieku. Wyjaśnia ambiwalentny stosunek Mozarta-mieszczanina do salonów arystokracji i w tym wypatruje jego styl bycia (był on po prostu „outsiderem”). Dowiadujemy się też o decydującym na zachowanie muzyka wpływie ojca Leopolda i późniejszym ich konflikcie związanym z opuszczeniem służby u biskupa Salzburga oraz przeniesieniu się Mozarta do Wiednia. Bliscy i dalsi krewni oraz sam duchowny, wróżyli mu szybki powrót, utrzymanie się bowiem w zawodzie „wolnego muzyka” w stolicy było niebywale trudne i nasz bohater również miał z tym problem.

Norbert Elias opisuje, jak wyglądały lata dziecięce muzyka – kiedy to podróżował po Europie wraz z ojcem i siostrą i dawał wspaniałe koncerty jako „cudowne dziecko”, co miało potem zaprocentować przy robieniu kariery samodzielnego twórcy. Leopold chciał w ten sposób zrealizować swe niespełnione marzenia i ambicje (sam też zresztą był kompozytorem i autorem podręcznika do nauki gry na skrzypcach).

Czas teraz napisać o wielkim minusie książki – brak jej chronologii. Gubimy się pośród dziejów życia muzyka, opisanych raczej problemowo. Czytelnik może mieć problem ze skojarzeniem nawet najprostszych rzeczy. W zasadzie, nikt jasno nie podał nam nawet daty i miejsca urodzenia kompozytora. Brak informacji typowych dla biografii. Napisałem „nikt’, gdyż książkę kilka lat po śmierci autora zredagował wydawca Michael Schroter. Nie sądzę, aby napisana w całości przez jednego autora miała definitywnie inną konstrukcję, ale odniosłem wrażenie, że brakowało jej ostatniego „szlifu”.

Gdyby wszystkie refleksje nad socjologią i psychologią postaci ubrać w chronologiczne ramy, lub chociaż w jakąś logiczną całość, byłaby to książka naprawdę wspaniała, godna polecenia. Może być jednak pozycją uzupełniającą jakąś inną, szczegółową biografię.

szara_linia
Opinie
Ocena 1 2 3 4 5 6
Komentarz
Madaleno plusminus Linia koment
Przeczytane:2010-03-04, Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,Mam,

Dość krótka ale treściwa biografia Mozarta. Ciekawie opisane lata wczesnej młodości, gdy już się budził w nim geniusz muzyczny. Warto przeczytać.
andr Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
AlicjaC Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
ja_rus Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
ajrin Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
Linia koment
Przeczytane:, Na półkach:
break
Okładka - Mozart. Portret geniusza Sonderkommando
Venezia Shlomo
Okładka - Mozart. Portret geniusza Ziarno prawdy
Zygmunt Miłoszewski
Okładka - Mozart. Portret geniusza Pogrom w przyszły wtorek
Marcin Wroński
Okładka - Mozart. Portret geniusza Nielegalne związki
Grażyna Plebanek
Okładka - Mozart. Portret geniusza Lód i woda, woda i lód
Majgull Axelsson
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów