Recenzja czytelnika granice.pl

Okładka - Piaskowy wilk i ćwiczenia z myślenia
Kup Teraz

Piaskowy wilk i ćwiczenia z myślenia

Asa Lind

Ocena ( 1 osoba )
6.0
Wydawnictwo: Zakamarki
Data wydania: 2008-09-19
Kategoria: Dla dzieci
ISBN: 978-83-60963-35-7
Liczba stron: 122
Dodał/a książkę:
Dodał/a recenzję: mrowka

Karusia to mała dziewczynka, która mieszka z rodzicami nad brzegiem morza. Często czuje się nierozumiana przez bliskich – zwłaszcza kiedy akurat ma ochotę być marudna i kapryśna. Gdy Karusię zaczynają drażnić rodzice, którzy nie mają zamiaru natychmiast spełniać jej zachcianek, dziewczynka biegnie na plażę. Tam, zagrzebany w piasku, drzemie zwykle Piaskowy Wilk – filozoficzny odpowiednik stworka z książki „Pięcioro dzieci i coś” Edith Nesbit, zwierzak, który wprawdzie nie spełnia życzeń, ale pomaga Karusi zrozumieć wiele tajemnic świata.

 

Karusia ucieka do Piaskowego Wilka, gdy jej rodzice narzucają jej – słusznie przecież – zasady postępowania czy – gdy chcą nauczyć córkę cierpliwości. Kiedy tatuś zabroni Karusi siedzieć w czapce przy stole, dziewczynka buduje własny kraj, Nagłowiestan, w którym wyznacza zasady. Gdy bohaterkę denerwują czułości jej rodziców, Wilk wytłumaczy jej istotę święta zakochanych i międzyludzkich uczuć. Gdy dziewczynka marzy o własnym zwierzątku, odkrywa istnienie myszki… Karusia uczy się, jaką rolę w życiu odgrywają wspomnienia, czym jest śmierć. Piaskowy Wilk pozwala swojej małej przyjaciółce zrozumieć wszystko to, co psuje jej – na szczęście na krótko – humor.

 

W „Piaskowym Wilku i ćwiczeniach z myślenia” pojawia się piętnaście opowiadań: każde z nich jest samodzielną historyjką, którą można przeczytać na przykład przed snem. Opowiadania z „Piaskowego Wilka” są głęboko filozoficzne. Asa Lind nie mówi wprost, raczej chce delikatnie sugerować sens wydarzeń, daje małym odbiorcom do zrozumienia to, o co jej chodzi, stara się ostrożnie wyjaśniać, bawić siebie i czytelników, komponując dowcipne scenki: urzekający jest na przykład obrazek, kiedy Piaskowy Wilk odwraca Karusię do góry nogami i potrząsa nią, by wydobyć wszystko z jej kieszeni.

 

Piaskowy Wilk cechuje się niezwykłą mądrością – chociaż świat ludzi jest mu w zasadzie obcy: nie wie na przykład, dlaczego Karusia raz ma czerwone a raz niebieskie nogi i czy otrzymanie w prezencie nowych spodni to wydarzenie radosne czy wręcz przeciwnie. W sprawach doskonale znanych każdemu dziecku, Wilk zachowuje swoisty dystans – potrafi za to wyjaśnić rzeczy pozornie niewytłumaczalne i sprawiające trudności niejednemu dorosłemu.

 

Opowiadania z tej książki są krótkie, ale w żadnym razie nie tendencyjne. Przypominają lekturę takich arcydzieł światowej literatury jak „Kubuś Puchatek” czy „Mały Książę”. Asa Lind łączy pewną naiwność z olbrzymim ładunkiem filozofii: jej bohaterowie o wielkich sprawach mogą mówić prosto i zrozumiale, co jest szczególnie cenne przy uwzględnieniu wieku odbiorców. Jest to z pewnością czytelnicza przygoda w wielkim stylu: Lind umożliwia maluchom nie tylko śledzenie interesujących i sympatycznych postaci, ale także daje szansę poznawania mechanizmów rządzących światem. Mimochodem uczy emocji, pokazuje, czym jest miłość, złość, przyjaźń, zaufanie, strach – a także stara się rzeczowo wyłożyć ideę mądrości czy szczęścia albo prawdy. Ma też książeczka wymiar pragmatyczny – drobne grzeszki bohaterki to przecież powtórzenie typowych i codziennych zachowań maluchów.

 

Tomik „Piaskowy Wilk i ćwiczenia z myślenia” zawiera też trochę drobnych lingwistycznych zabaw i ogromną dawkę humoru – dlatego też nadaje się świetnie dla małych odbiorców wyczulonych na żart.

szara_linia
Opinie
Ocena 1 2 3 4 5 6
Komentarz
gendun Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
goster Linia koment
Przeczytane:2014-07-23, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,biblio,czytane z Luśką,
ajrin Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
break
Okładka - Piaskowy wilk i ćwiczenia z myślenia Zlatko, Beza i złodziej
Moni Nilsson, Elin Lindell
Okładka - Piaskowy wilk i ćwiczenia z myślenia Tajemnica więzienia
Martin Widmark, Helena Willis
Okładka - Piaskowy wilk i ćwiczenia z myślenia Pomelo podróżuje
Ramona Bădescu, Benjamin Chaud
Okładka - Piaskowy wilk i ćwiczenia z myślenia Doris ma dość
Pija Lindenbaum
Okładka - Piaskowy wilk i ćwiczenia z myślenia Urodziny Alberta
Gunilla Bergström
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów