Recenzja redakcji granice.pl

Kup Teraz

Powstanie '44 w komiksie

Ocena ( 0 osoby )
Wydawnictwo: Egmont
Data wydania: 2013-05-08
Kategoria: Komiksy
ISBN: 9788323761570
Liczba stron: 128
Dodał/a książkę:
Dodał/a recenzję: Cyprian Miciński

Antologia ta powstała w wyniku czwartej już edycji corocznego konkursu na krótki komiks, w którym młodzi autorzy wykorzystują epizody z Powstania Warszawskiego. Tym razem musieli oni posłużyć się zdjęciami archiwalnymi udostępnionymi przez Muzeum Powstania Warszawskiego. Pierwszy cykl konkursu i pierwsza antologia ukazała się w 2005 roku. Od tego czasu „Powstanie ’44 w komiksie” wyraźnie ewoluowało. Nadsyłane prace prezentują coraz wyższy poziom, a i samo ich wydanie jest zdecydowanie lepsze, co niestety wiąże się także z wyższą ceną.

 

Różni się ono zdecydowanie od, jeszcze czarno-białej, inauguracyjnej edycji prac, która ukazała się na żółtawych, prawie gazetowych stronach (co, mimo wszystko, miało także pewnien klimat). Natomiast najnowsze wydanie jest starannie oprawione, wydrukowane na kredowym papierze, a wzbogacone zostało całym zbiorem zdjęć, które były inspiracją dla młodych artystów. Tegorocznym laureatem został Rafał Bąkowicz, nagrodzony za komiks „Sierpień”. Jest to krótka historia o tym, jak dziadek opowiada wnuczkowi swoje przeżycia z powstania, a my oglądamy tę opowieść niejako oczami małego słuchacza, który nakłada na nią swoje współczesne wyobrażenie o tym, jak wygląda wojna... gwiezdna wojna...

 

Tak więc Goliaty to już nie zdalnie sterowane pojazdy pancerne, ale wielkie machiny miażdżące Warszawę. Armia radziecka stojąca na lewym brzegu Wisły przypomina natomiast roboty z ostatniej ekranizacji „Wojny światów”. Oczywiście wielu krytyków narzekało przy pracy Bąkowicza, że komiksy tego rodzaju zatracają ideę Powstania i zamieniają się w igraszkę, zabawę z jego pamięcią i przesłaniem; że teraz już nie zainteresuje się młodzieży historią, jeżeli nie ma ciekawych obrazków, a wojna nie jest przedstawiona jako pojedynek robotów rodem z Transformersów... Sam jednak widzę tu jeszcze inny problem poruszony przez twórcę. Komiks ten obrazuje, jak wielka przepaść pokoleniowa dzieli ówczesnych uczestników walk i dzisiejszych młodych ludzi, którzy się o nim uczą. W jaki sposób opowiedzieć o tym wydarzeniu, jak przekazać tą lekcję historii i doświadczenie całego pokolenia, by nie rozminąć się z słuchaczem? Tak, żeby zrozumiał tragizm, a powstańcy roku ’44 nie zmienili się w Johnów Rambo, natomiast czołgi - w biegające roboty... Przy tej okazji można sobie także zadać pytanie: jak daleko można się posunąć w wariacjach na temat Powstania?

 

Ile jeszcze dziwnych i przekręconych historii może o nim powstać? Ile różnych projektów? Czy jest granica, której nie powinno się przekraczać? A może takie pytania to tylko efekt myślenia pełnego prób uświęcenia i ciągłego pochylania się nad ofiarami? No bo przecież w Polsce nie wypada inaczej mówić o tych, którzy zginęli w trakcie wojny, jak tylko z powagą i namaszczeniem. Czy nie można przedstawić tych zdarzeń w sposób trochę żartobliwy czy surrealistyczny? W antologii znajdziemy kilka naprawdę interesujących komiksów. Moją uwagę zwróciły nade wszystko jeszcze dwa. Pierwszy to „Chodzące nieszczęście” autorstwa Grzegorza Janusza i Ernesto Gonzalesa. Hiszpański rysownik rewelacyjnie prowadzi kreskę, a przy tym ma niesamowity zmysł do kolorów, które doskonale odzwierciedlają klimat warszawskich pogorzelisk. Drugi to „Legenda o Powstaniu” Tomasza Pastuszki. Pastuszka wykorzystuje postaci pojawiające w polskich legendach: Bazyliszka, który za pomocą wzroku zamienia ludzi w kamień, kurę znoszącą złote jajka oraz Syrenę, która śpiewem oczarowuje swoich słuchaczy. Stwory te chowają się w kanałach, prowadząc u boku partyzantów walkę z Niemcami. Genialnie skonstruowana opowieść, ciekawie łącząca świat bajek i legend z epizodami Powstania Warszawskiego. W powolnej i nieuchronnej agonii zwierząt autor przedstawia symbolicznie mord, jaki Niemcy chcieli dokonać na narodzie polskim i na polskiej kulturze. Przecież gdyby zbrodnicze plany Hitlera doszły do skutku, Polska i wszystko, co z nią związane, przestałoby istnieć.

 

Lektura tegorocznej antologii prac konkursowych „Powstanie ’44” była dla mnie prawdziwą przyjemnością. Nie zgadzam się z tymi, który uważają, że młodzi twórcy wykrzywiają historię Powstania, czyniąc z niego komiksowe show. Potrafią oni we współczesnej formie przekazać mądre i ciekawe spostrzeżenia na temat wydarzenia, które miało miejsce ponad 60 lat temu i które dla nich jest przecież zamierzchłą przeszłością.

 

CYPRIAN MICIŃSKI

szara_linia
Opinie
Ocena 1 2 3 4 5 6
Komentarz
gendun Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
andr Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
ja_rus Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
Linia koment
Przeczytane:, Na półkach:
break
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Cień jabłoni
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów