Recenzja redakcji granice.pl

Ok豉dka - Punkt prze這mowy. O ma造ch przyczynach wielkich zmian

Punkt prze這mowy. O ma造ch przyczynach wielkich zmian

Malcolm Gladwell

Kategoria: Popularnonaukowe
ISBN: 978-83-240-1203-9
Doda/a ksi捫k:
Doda/a recenzj: Damian Kope

Jak epidemia przekazu ustnego mo瞠 kszta速owa gusta, trendy i mody

Po co czytamy niektóre ksi捫ki niebeletrystyczne? 疾by zrozumie 鈍iat, ludzi, a mo瞠 nawet siebie. No chyba, 瞠 poszukujemy takich autorów, którzy my郵 podobnie jak my i maj za zadanie utwierdza nas w poczuciu w豉snej warto軼i i m康ro軼i. Potwierdza, 瞠 to, co si kot逝je w naszej g這wie jest czym zdecydowanie wykraczaj帷ym poza jej granice.

Ta ksi捫ka ma ambicje. W豉軼iwie to ma je jej autor, ale „o篡wienie” ksi捫ki to taki mi造 zabieg w豉daj帷ego w tym momencie piórem/klawiatur/d逝gopisem/oówkiem recenzenta. Malcolm Gladwell, publicysta New Yorkera, chce wyja郾i nam jakie s ma貫 przyczyny wielkich zmian, kiedy si one zdarzaj i dlaczego. Nieca貫 300 stron, kilka godzin lektury (wszak to nie krymina czy romans) i znowu wiemy wi璚ej o otaczaj帷ej nas dynamicznie zmieniaj帷ej si rzeczywisto軼i. Warto chyba urwa kawa貫k ze smacznego, zawsze za ma貫go tortu czasu i po鈍i璚i go tej w niez造m stylu napisanej ksi捫ce, wszak wiedza le篡 na pó販e czekaj帷 tylko, aby j podnie嗆.

Ksi捫k czyta si bardzo dobrze. Jest napisana zrozumia造m, barwnym, 篡wym j瞛ykiem. Unika suchego akademickiego wyk豉du mamrocz帷ego m璠rca jak ogie unika wody, a uwa積y przechodzie p璠z帷ych samochodów. Wielkim jej walorem s przyk豉dy wzi皻e prosto z 篡cia, mo瞠 nie wszystkie w pe軟i przekonywaj帷e, ale zawsze same w sobie ciekawe i daj帷e do my郵enia. Epidemia ki造 w Baltimore, renesans marki butów Hush Puppies, gwa速owny spadek przest瘼czo軼i w Nowym Jorku, meandry walki Stanów Zjednoczonych o niepodleg這嗆 - to wybrane przyk豉dy, którymi do ilustrowania swoich tez  pos逝篡 si Gladwell.

Punkt prze這mowy jest swoist biografi pewnej koncepcji sk康in康 bardzo prostej. Koncepcja sprowadza si do tego, 瞠 aby zrozumie takie zjawiska jak: nowe trendy w modzie, opadanie i podnoszenie si fali przest瘼stw, wzrost liczby pal帷ych w鈔ód nastolatków, fenomen pot璕i przekazu ustnego, nazywanego potocznie poczt pantoflow, przeistoczenie si nieznanej ksi捫ki w rozchwytywany bestseller oraz wiele innych zagadkowych zmian w naszym codziennym 篡ciu, nale篡 je uzna za epidemie. Idee, produkty, wiadomo軼i i zachowania rozprzestrzeniaj si bowiem tak samo jak wirusy.” (s.13)

Owe pozornie ró積e zjawiska 陰cz pewne podstawowe, mo磧iwe do wychwycenia prawid這wo軼i:
- zachowania s zara幢iwe
- wyst瘼uje wyra幡a dysproporcja mi璠zy zmian, a jej efektem (niewielka zmiana wywo逝je pot篹ny efekt)
- zaskakuj帷a jest szybko嗆 zmiany zachowa (zmiana nast瘼uje w pewnym krytycznym momencie, a nie stopniowo).

Tytu這wy punkt prze這mowy to w豉郾ie ów krytyczny moment w rozwoju epidemii, kiedy nagle wszystko si zmienia, i to na dodatek bardzo szybko. Kiedy pojawia si ów punkt, dlaczego, kto i co ma na niego wp造w? - na te pytania próbuje odpowiedzie Gladwell.

Autor szuka konkretnych przyk豉dów takich epidemii by na konkretach pokaza poszczególne ich elementy, fazy, cechy charakterystyczne, znaczenie. Chce odpowiedzie na pytanie: jakie warunki s niezb璠ne by dosz這 do epidemii? Jak j mo積a wykorzysta?

Dlaczego pewne idee, zachowania i produkty maj zdolno嗆 wywo造wania epidemii, a inne nie? W jaki sposób 鈍iadomie wywo豉 i kontrolowa epidemie pozytywnych zachowa?

Pytania te s ciekawe dla przedstawicieli wielkich koncernów i polityków, dla tych wszystkich, którzy chc sprzedawa nie tylko rzeczy, ale i idee. Mog jednak瞠 zaciekawi tak瞠 nas, przeci皻nych uczestników 篡cia spo貫cznego, którzy sami czasami ulegaj jakiej modzie nie zdaj帷 sobie nawet z tego sprawy. Wszak 鈍iadomo嗆 pewnych procesów u豉twia nam przystosowanie si i radzenie sobie z tym, co nowe i ma這 przewidywalne.

Co zatem wywo逝je epidemi zmian? Malcolm Gladwell wymienia trzy impulsy jej rozprzestrzeniania si:
- prawo garstki (rola 陰czników, mawenów i sprzedawców)
- czynnik przyczepno軼i
- si喚 wp造wu 鈔odowiska.
Omawia ka盥y z tych impulsów na wielu konkretnych przyk豉dach. Poznajemy wi璚 ludzi, którzy pe軟i okre郵on rol w rozwoju epidemii. ㄠczników, którzy s tzw. duszami towarzystwa i przekazuj informacj komu si tylko da, rozprzestrzeniaj帷 j na du膨 grup osób. Mawenów, którzy gromadz wiedz i lubi j przekazywa innym, za darmo i dla samej przyjemno軼i dzielenia si tym, co odkryli. Sprzedawców, którzy s mistrzami perswazji, przekonuj帷ymi nas do spróbowania czego dla nas nowego. Przy okazji poznajemy kilka ciekawych wniosków wynikaj帷ych z bada socjologicznych, np. ten, 瞠 kr庵 przyjació to na ogó piramida na której czubku stoi 鈍ietny 陰cznik (niekoniecznie my sami). Nasza piramida nie jest tak naprawd nasz lecz w豉郾ie owego wyj徠kowego 陰cznika. S to ludzie do嗆 niezwykli, wyró積iaj帷y si w鈔ód innych. „My widzimy problem, oni - mo磧iwo嗆.” Lubi wszystkich, czerpi przyjemno嗆 z kontaktów z lud幟i. S mistrzami tzw. w徠造ch wi瞛i (wi瞛i przypadkowych, dla wi瘯szo軼i z nas nieistotnych i niepodtrzymywanych). Ich opini kierujemy si przy wyborze wszystkiego, co wykracza poza nasz standardowy kr庵. Tego wszystkiego, co mo積a przekaza poczt pantoflow.

Autor przeprowadza g喚bsz analiz kilku charakterystycznych jego zdaniem przypadków epidemii, np.:
- szuka 廝óde sukcesu i problemów s造nnej Ulicy Sezamkowej i programu 奸adem Blue
- odkrywa powody gwa速ownego ograniczenia przest瘼czo軼i w Nowym Jorku
- wyjawia przyczyny skuteczno軼i akcji promocyjnych butów sportowych czy odnowionej mody na obuwie  marki Hush Puppies.

Si璕a cz瘰to po anegdoty i zas造szane historie, po zdarzenia, rozmowy i przypadki z w豉snego 篡cia. Gaw璠ziarski styl autora sprawia, 瞠 czyta si go z prawdziw przyjemno軼i. Nie nudzi, nie m璚zy, zmusza do zastanowienia si, cho mo瞠 nie zawsze ka盥ego jest w stanie przekona. Moje w徠pliwo軼i wzbudzi豉 historia spadku przest瘼czo軼i w Nowym Jorku. Z tego, co kiedy s造sza貫m, za sukces odpowiada這 wiele ró積ych czynników, ale by on równie efektem nieszablonowych dzia豉 odpowiedzialnych ludzi na wysokich stanowiskach. Trudno mi uwierzy w epidemi praworz康no軼i wywo豉n jak捷 trudn do zrozumienia mod. Podobnie, nie przes康za豚ym tak jak autor wp造wu prezenterów telewizyjnych i komentatorów na wyniki wyborów (軼i郵ej: na g這sy wyborców). Wydaje mi si, 瞠 nie s to proste, jednoznaczne zdarzenia i trudno znajdowa ich jedno konkretne wyja郾ienie. Ludzie kieruj si w swoich wyborach politycznych wieloma czynnikami i cho aprobata lub u鄉iech gwiazdy telewizji mo瞠 sprzyja konkretnym decyzjom, to raczej ich nie determinuje.

Gladwell potrafi pisa przekonywaj帷o. Ma 鈍ietny styl, wie jak zaciekawi i jak podtrzyma zainteresowanie. Wie, co chce powiedzie i stara si nie ci庵n望 opowie軼i w niesko鎍zono嗆. Jego zasada to dynamika, zmiana, szczypta humoru, 篡wy, wspó販zesny, nienapuszony j瞛yk.

Pokazuje nam jak z這穎na jest natura homo sapiens. Wed逝g niego jeste鄉y niezwykle podatni na wszystko, co widzimy i s造szymy, na drobne elementy codzienno軼i. To nasza cecha, zarazem dobra i z豉. Jej znaczenie pozytywne, przynajmniej z punktu widzenia konkretnych interesów, wida w czasie epidemii przekazu ustnego. Trzeba tylko potrafi z tego skorzysta. Epidemie i pojawiaj帷e si w nich punkty prze這mowe pozwalaj nam na mo磧iwo嗆 dokonania zmiany i skierowania jej w odpowiedni stron. Problemem jest tylko jest to jak je rozpoznawa i wykorzystywa. O wiele 豉twiej jest bowiem analizowa to, co ju by這. Wszak wi瘯szo嗆 ju wiadomo, znane s skutki, czas nie odgrywa ju takiej roli. Czym innym jednak jest by pewnym efektów swoich dzia豉 nim jeszcze si je podejmie. Z tego co obserwujemy nikt nie jest absolutnie pewny tego, co przyniesie mu podejmowany w豉郾ie wysi貫k. Firmy nie s pewne trafno軼i akcji marketingowych, politycy i partie nie s nigdy w pe軟i pewni wygranej w wyborach. Historia jest du穎 豉twiejsza w trafnej analizie ni przysz這嗆. Wystarczy kilka dodatkowych czynników i precyzyjne plany potrafi si nagle za豉ma. Tak wychwalany optymizm w tym uj璚iu mo積a traktowa jako brak pe軟ej wiedzy, my郵enie nierealistyczne i swoist naiwno嗆, a nie wyrafinowan form zdrowego rozs康ku.

Jak zauwa瘸 sam autor dla niego punktem prze這mowym by這 napisanie i wydanie tej ksi捫ki. Znamy liczne podobne przypadki sukcesu ksi捫ek o tym jak zosta wybitnym wynalazc, rozszerzy mo磧iwo軼i umys逝, nauczy si gra w szachy w tydzie, szybko zarobi milion na gie責zie. Cz瘰to jedynymi wygranymi s tak naprawd autorzy owych ksi捫ek i ich wydawcy, którzy na nich w豉郾ie dorabiaj si fortuny. Lubimy znajdowa, odkrywa i próbowa proste recepty na zdrowie, powodzenie, szcz窷cie, bogactwo. Takich recept jest bardzo wiele, ale tych, którzy dzi瘯i nim osi庵n瘭i co znacz帷ego i trwa貫go jest garstka.

Autor nie twierdzi, 瞠 jego analizy mog zmieni ca造 鈍iat. Nie ma w gruncie rzeczy nadmiernie rozro郾i皻ych ambicji. Uwa瘸, 瞠 zmiany do których namawia i nad którymi mo積a sprawowa jak捷 kontrol nie musz by od razu spektakularne i globalne. ζtwiej zmienia rzeczy drobne, ni wielkie. Drobne zmiany równie mog przynosi korzy軼i ludziom, a 豉twiej jest nad nimi panowa i gdy to konieczne korygowa.

Ciekawy jest ko鎍owy wniosek Gladwella, 瞠 stan瘭i鄉y na progu ery przekazu ustnego. Z這穎no嗆 wspó販zesnego 鈍iata paradoksalnie sprawia, 瞠 jako musimy sobie z ni poradzi i to niekoniecznie za pomoc wyrafinowanych metod. Nadmiar informacji, magiczne zakl璚ia nowej gospodarki, ma豉 warto嗆 wypowiadanych w mediach ocen i nadu篡wane manipulacyjne metody marketingowe sprawiaj, 瞠 szukamy prostszych form kontaktów spo貫cznych opartych na wzajemnym zaufaniu, na bezpo鈔edniej komunikacji. O powrocie do tradycyjnych form komunikacji decyduj ró積e czynniki, z których autor chcia豚y wyró積i szczególnie trzy:
- pog喚biaj帷a si izolacja grup spo貫cznych
- wzrost odporno軼i na pewne formy komunikacji
- szczególnie istotna rola mawenów we wspó販zesnej rozbudowanej gospodarce.
Nadchodzi czas uwspó販ze郾ionej poczty pantoflowej i dobrze by這by by na niego gotowym. Ta ksi捫ka mo瞠 nam to u豉twi.

speedi plusminus Linia koment
Przeczytane:2010-10-17, Ocena: 6, Na p馧kach: Przeczyta貫m,