Recenzja książki: Skarbiec baśni świata

Recenzuje: Sylwia Szymkiewicz - Borowska

Skarbiec Baśni Świata, opublikowany nakładem wydawnictwa Wilga, robi wrażenie - przede wszystkim oprawą i grafiką widniejącą na obwolucie. Książka przyciąga wzrok nie tylko dzięki zastosowaniu pięknych kolorów i cudownych obrazów, wyjętych z fragmentów bajek, ale też miękkością samej okładki. Złote litery, zastosowane przez grafika w tytule zbioru sprawiają, że książka z pewnością zostanie zauważona na półce księgarskiej. Na tę pozycję po prostu nie da się nie zwrócić uwagi. Jednak piękna i przyjemna w dotyku okładka to nie wszystko, czego wymaga się od książeczki dla dzieci.

Niewątpliwie Skarbiec Baśni Świata można zaliczyć również do pozycji trwałych. Kartki są lekko usztywnione. Dzięki temu piękne ilustracje na nich zamieszczone wyglądają jeszcze lepiej – jeśli to w ogóle możliwe. Jednak do najważniejszych zalet tej pozycji nie należy ani okładka, ani papier. Szczególnie istotna jest sama zawartość, oraz piękne ilustracje autorstwa Melissy Webb, Antona Petrov’a, Omara Aranda, Suzie Byrne i wielu innych rysowników. W książce znaleźć można skrócone i często zmienione wersje takich bajek, jak Kot w butach, Mała syrenka, Cudowna lampa Aladyna, Tomcio Paluch czy Piękna i Bestia. W sumie w zbiorze zamieszczono osiem – według autora najbardziej znanych i lubianych – bajek wszechczasów.

Na szczególną uwagę zasługuje już sam początek zbioru, jak również kilka stron z jego zakończenia. Na wstępie znajdziemy stronę, na której w piękną ramkę wkomponować można dane właściciela danej pozycji. Taka personalizacja jest nie tylko praktyczna, ale i bardzo atrakcyjna dla małego czytelnika. Dziecko może zaznaczyć swój ślad w książce, będzie to niewątpliwie pamiątka na lata. Na samym końcu Skarbca Baśni Świata znajduje się obszerny komentarz autora, dotyczący wszystkich zawartych w zbiorze bajek. Za sprawą tego tekstu poznać można wiele nieznanych informacji, dotyczących danej opowieści. Skąd wziął się pomysł na daną baśń? Kto pierwszy ją spisał? Skąd pochodzi, jakie było jej pierwotne zakończenie, jaki morał z sobą niesie? Komentarz ten stanowi prawdziwą skarbnicę wiedzy. Także ze względu na to niezwykłe zakończenie warto sięgnąć po tę książkę. Będzie ona pięknym prezentem nie tylko dla maluszka, któremu pomoże przede wszystkim w rozwijaniu wyobraźni, ale i dla starszego dziecka, które dzięki niej pozna historię słyszanych wcześniej bajek.

Skarbiec Baśni Świata zdecydowanie warto polecić. To książka nie tylko pięknie wykonana, zilustrowana, ale i przemyślana. Ozdobi ona biblioteczkę małego czytelnika i, najpewniej, zachęci go w przyszłości do sięgania po kolejne książki.

Kup książkę Skarbiec baśni świata

Zobacz opinie o książce Skarbiec baśni świata
Skarbiec baśni świata
Louise Coulthard, Piotr Rowicki