Recenzja czytelnika granice.pl

Kup Teraz

Szwajcaria

Teresa Fisher

Ocena ( 1 osoba )
6.0
Wydawnictwo: Burda Książki
Data wydania: 2013-03-20
Kategoria: Przewodniki turystyczne
ISBN: 9788375964363
Liczba stron: 320
Dodał/a książkę:
Dodał/a recenzję: figlarna24
I oto kolejny cudowny przewodnik zawitał u mnie  w domu. Zawsze kochałam geografię i poznawać najciekawsze zakątki świata. Gdy nadejdzie ten czas, gdy już nic nie będzie mnie ograniczało, to spakuje plecak i będę podróżować. Niestety na dzień dzisiejszy wakacje , to za krótki czas, by pojechać i sprawdzić na własne oczy, co oferuje nam świat. Dlatego jestem "skazana" na czytanie, pogłębianie wiedzy i podziwianie z daleka, przynajmniej niektórych krajów.
Tym razem sięgnęłam po kolejny przewodnik z serii Nationale Geographic pt. "Szwajcaria". Dlaczego akurat wybrałam ten kraj? Ponieważ chciałam wiedzieć, jak mają się przysłowia " Dziurawy jak ser szwajcarski: czy chociażby" Punktualny , jak szwajcarski zegarek" albo "Bezpieczny , jak w szwajcarskim banku"Szwajcaria to także inne cudowności, ale o tym później. Teraz słów kilka o kobiecie, która kocha ten kraj i postanowiła się swoją wiedzą podzielić z nami - czytelnikami.
Teresa Fisher, dziennikarka i fotoreporterka, członkini brytyjskiego stowarzyszenia dziennikarzy piszących o turystyce, od dawna romansuje ze Szwajcarią. Bardzo dużo piszę o Szwajcarii; dla wielu wydawców, w tym Thomasa Cook i Columbusa. Kocha Alpy, zna się na ważeniu sera i jodłowaniu.
Jeśli jesteśmy w temacie gór, to wyróżnia się dwa górzyste regiony :Alpy Vaud i Alpy Pennińskie . Oba te regiony są zróżnicowane pod względem struktury budowy krajobrazu - od pagórkowatych, rolniczych przedgórzy AlpVaud po malownicze wysokogórskie widoki Alp Pennińskim. To te rejony są narciarskim rajem dla amatorów narciarstwa czy snowboardu. .
Natomiast fani wycieczek pieszych mają możliwość wędrówek po licznych trasach . Najsłynniejszą trasą jest Przełęcz Świętego Bernarda , z która kojarzy się pewna opowieść.
Mianowicie w maju 1800 r. Napoleon wraz ze swoją armią maszerował do Włoch przez Przełęcz Świętego Bernarda. I przyszło mu zaciągnąć u mieszkańców Szwajcarii. W schronisku zostawił nieuregulowany rachunek na kwotę 40 000 franków. 50 lat później mnisi otrzymali zapłatę - 18 000 franków. W końcu prezydent Francji Francois Mitterand w 1984 r. spłacił dług napoleoński do końca.
Wcześniej wspomniałam, że Szwajcarzy słynną z produkcji wyśmienitych serów i znając ich smak mogę przyznać im pierwszeństwo na rynku serowym. Cud w ustach. Szwajcarskie sery -od kozich po dziurawe ementalskie uchodzą za najdelikatniejsze na świecie i jest ich duma narodową. Kraj ten jest znany z czekolada i czyżbym słyszałam Milka. Tak , tak dobrze kojarzycie.
Naród ten także słynie z produkcji najdroższych i najlepszej jakości zegarów, tych dyżych i na ręke. A ich banki, które stały się tematem wielu gangsterskich filmów , rzeczywiście są najlepiej chronionymi instytucjami. Jest to także raj podatkowy.
Ale, żeby nie było że pisarka w przewodniku pisze tylko o wyżej wspomnianych zagadnieniach, to tak nie jest. W przewodniku znajdziecie wszystko o tym kraju. Przeczytacie o całym ich dorobku historycznym , kulturowym. Dowiecie, gdzie, kiedy i jak dojechać i co zobaczyć po prostu trzeba.
Ja wybrałam tylko  niektóre ciekawe kąski z treści
Warto te pozycję traktować nie tylko jako przewodnik, ale jako zbiór wiedzy z każdej dziedziny, która może być przydatna podczas procesu edukacji. Choć dorosłym zapewne ten kraj kojarzy się także z czymś bardziej przyziemnym - farnkiem szwajcarskim . Mam rację?
Pozdrawiam Was i polecam gorąco. Wybierzcie się choćby czytelniczo do kraju wspaniałego, prostego i niezwykle gościnnego. 
szara_linia
Opinie
Ocena 1 2 3 4 5 6
Komentarz
gendun Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
Linia koment
Przeczytane:, Na półkach:
ja_rus Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
figlarna24 Linia koment
Przeczytane:2013-06-12, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2013,
iwona-w Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
break
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów