Recenzja redakcji granice.pl

Kup Teraz

Woda dla słoni

Sara Gruen

Ocena ( 14 osób )
5.1
Wydawnictwo: Rebis
Data wydania: 2011
Kategoria: Obyczajowe
ISBN: 978-83-7510-732-6
Liczba stron: 404
Dodał/a książkę:
Dodał/a recenzję: Magdalena Galiczek-Krempa

„Woda dla słoni” to przeplatające się na kartach książki wspomnienia dziewięćdziesięcioletniego Jacoba Jankowskiego, który wiele lat wcześniej pracował w cyrku jako weterynarz. To historia dojrzewania młodego Jacoba do miłości i odpowiedzialności, przeplatana jednak w dużej mierze gorzką świadomością starego już człowieka o kruchości i bliskim końcu życia.

 

Jacob Jankowski po śmierci ukochanej żony oraz ciężkim wypadku zostaje oddany do domu opieki przez swoje dzieci. Czuje się oszukany i opuszczony. Nie godzi się na taki stan rzeczy – jest nieuprzejmy wobec opiekujących się nim pielęgniarek, sprawia wiele problemów, nie chce rozmawiać ze współlokatorami, nie nadaje się do współpracy. Pewnego dnia w domu opieki następuje poruszenie. Starsi ludzie gromadzą się wokół okna, aby podziwiać rozstawianie ogromnego, cyrkowego namiotu. Wspomnienia, skryte głęboko w umyśle Jacoba, ożywają. Mężczyzna przypomina sobie swoje młodzieńcze lata, kiedy po tragicznej śmierci rodziców i porzuceniu końcowych egzaminów wskoczył do jadącego pociągu i znalazł się w tajemniczym świecie cyrku – Najbardziej Osobliwym Zjawisku Na Świecie Braci Benzinich.

 

Praca Jacoba zaowocowała wieloma przyjaźniami, choć oczywiście nie była wolna od intryg, zazdrości i przemocy. Zarysowany w książce Sary Gruen obraz cyrku mieni się niemalże wszystkimi barwami. Jest tutaj czas na śmiech i zabawę po udanym występie, jest ciężka praca przy opiece nad zwierzętami, ich tresura, jak również przygotowania nowych atrakcji i gwoździ programu. Jest również miejsce dla ludzi, bez których przedsiębiorstwo to nie mogłoby zaistnieć, a których na co dzień w ogóle się nie zauważa. Chodzi rzecz jasna o robotników rozstawiających namioty, pilnujących porządku ochroniarzy zwanych plastrami oraz kajdaniarzy – odpowiedzialnych za konie pociągowe. Cyrk rządził się swoimi własnymi prawami oraz przestrzegał ustalonej od lat hierarchii. Artyści nie zadawali się ze zwykłymi robotnikami, nie sypiali z nimi w jednym wagonie, często nawet nie rozmawiali. Największą władzę posiadali właściciel cyrku oraz kierownik areny, którzy decydowali o kształcie przedstawienia, przyjmowaniu nowych pracowników i artystów.

 

W Najbardziej Osobliwym Zjawisku Na Świecie Braci Benzinich humor miesza się z tragizmem, a wszechobecna niesprawiedliwość wręcz domaga się zemsty. Jacob, znalazłszy się w nowej rzeczywistości, próbuje się w niej odnaleźć, aby zapomnieć o dręczącej go świadomości straty rodziców. Szczęśliwie bez większych problemów zostaje przyjęty na stanowisko cyrkowego weterynarza i rozpoczyna nowy etap w życiu. Sprawy zaczynają się komplikować kiedy zakochuje się w Marlenie – żonie kierownika areny. Dziewięćdziesięcioletni Jacob, siedząc w swoim pokoju, zdaje sobie sprawę z tego, że jego koniec jest już bliski. Brak mu sił, nie jest już tak sprawny jak kiedyś. Pomimo wrogości, jaką okazuje światu, w jego sercu kryje się cierpienie po śmierci żony i samotność, na jaką skazała go własna rodzina. Ten starzec otwiera się w końcu i zwierza jednej z pielęgniarek - Rosemary, która budzi jego zaufanie. Niestety, gdy okazuje się, że Rosemary przeprowadza się do innego miasta i rezygnuje z pracy, Jacob czuje się oszukany. Zamyka się we własnym świecie, gdzie wspomnienia, są najcenniejszą rzeczą, jaka pozostała mu na starość.

 

Książka „Woda dla słoni” zachwyca zarysowanym na jej kartach światem cyrku, który widziany od wewnątrz nie jest już tak kolorowy i wesoły, jak się powszechnie wydaje. Sara Gruen opisując wydarzenia mające miejsce w Najbardziej Osobliwym Zjawisku Na Świecie Braci Benzinich korzystała z autentycznych wypadków, które kiedyś wydarzyły się w prawdziwych cyrkach – o prezentowaniu martwego hipopotama zakonserwowanego w formalinie, o pokazywaniu nieżywej grubej damy leżącej na dnie klatki słonia, czy o zabiciu tresera przez własnego słonia. Są to historie przerażające, które wypełniają obraz cyrku po brzegi, nie skąpiąc w żadnym wypadku tragizmu czy absurdu.

 

Mimo to fabuła książki jest dosyć prosta, nawet – schematyczna. Historia zaczyna się opisem katastrofy, później przeplata się wieloma nieprzyjemnymi intrygami, by wreszcie dotrzeć do finiszu, jakim jest miłość. Przygoda Jankowskiego całkowicie odmienia jego życie. Choć wydawać by się mogło, że po śmierci rodziców i stracie majątku przejętego przez bank i wierzycieli wszystko jest stracone, Jacob jednak wykorzystuje daną mu przez los szansę i wygrywa swoje życie. Język książki jest prosty, ciekawie wkomponowane są slogany używane przez cyrkowców, jeszcze bardziej izolujące i tak już hermetyczny świat cyrku. Treść książki wciąga niesamowicie, jednak po jej lekturze zdajemy sobie sprawę, że oprócz cyrkowego tła, fabuła nie jest w żaden sposób innowacyjna.

szara_linia
Opinie
Ocena 1 2 3 4 5 6
Komentarz
Simi_48 plusminus Linia koment
,,Kiedy dwoje ludzi ma być razem, będą razem. Istnieje coś takiego jak przeznaczenie."
Książka jest cudowna, fabuła niespotykana, a akcja i styl książki przechodzą moje marzenia. Zakochałam się w tej opowieści. Książka ta to historia prawdziwej miłości, miłości, która dla wielu nie ma prawa bytu z uwagi na różnice środowisk, z których pochodzą bohaterowie i stylów życia, które do tej pory prowadzili. Jest to też historia trudów życia, wyrabiania charakteru, jak i prawdziwej przyjaźni, która nie cofnie się przed niczym. Chętnie jeszcze kiedyś wrócę i przypomnę sobie o tym jak słonica Rosie dała dwójce zakochanych szanse na wspólne życie. Polecam!
al-ks plusminus Linia koment
Przeczytane:2014-08-18, Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,
Ciężko było mi się przebić na początku, ale zaparłam się i dałam radę... Właściwie ciekawa historia, ale trochę nudna.
atena plusminus Linia koment
Przeczytane:2014-02-20, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2014,
Jacoba Jankowskiego poznajemy w momencie, gdy ma 90 lat i przebywa w domu opieki. W chwili, gdy przez okna pensjonatu, można zobaczyć rozstawiające się namioty i wozy cyrkowe, przenosimy się z naszym głównym bohaterem do czasów, kiedy to on - student weterynarii - dowiaduje się o śmierci rodziców, stracie domu, dołącza do grupy cyrkowej (NAJBARDZIEJ OSOBLIWE WIDOWISKO NA ZIEMI BRACI BENZINICH). Podróż pociągiem, borykanie się z problemami, ale jednocześnie wielka przygoda i uczucie, które rodzi się między Jacobem i Marleną. A dlaczego tytuł "Woda dla słoni"? Pewnie większość się już domyśla, że skoro cyrk to i pokazy słoni, ale co dalej.... Przeczytajcie wzruszającą powieść do końca, a wszystko stanie się jasne. Polecam
czarniutka21 plusminus Linia koment
Przeczytane:2012-07-20, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,
Świetna książka! Szczególnie, że opowiada o losach naszego rodaka w bardzo trudnych warunkach życiowych w cyrku, o jego pracy i zakazanej miłości. Polecam ;)
plusminus Linia koment
Przeczytane:, Ocena: 5, Na półkach:
Ta książka to coś wspaniałego. Jedna z najlepszych książek, które czytałam. Znalazła szczególne miejsce w moim sercu.
Ona nie pokazuje tylko miłości do kobiety ale także do zwierząt. Główny bohater na końcu książki, kiedy to cyrk upada, jest bezrobotny, bezdomny, ma pod swoją opieką kobietę w ciąży i psa. A bierze jeszcze pod swoje skrzydła słonia. Do tego dowiaduje się że jego ukochana bierze na własność jedenaście koni. Może jest to trochę nie odpowiedzialne ale za to jakie piękne.
Książka jest warta uwagi i przeczytania. Gorąco polecam :).
Alis17 plusminus Linia koment
Przeczytane:2013-07-25, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2013,
Wspaniała książka ukazująca prawdziwe oblicze cyrku, ale i również pokazująca wielką miłość dwojga ludzi, którzy pomimo przeciwnością losu chcą być ze sobą i walczyć o swoją miłość.
danutka plusminus Linia koment
Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,z_52 książki 2013,
Powieść całkiem fajna, tyle że pomysł mocno odtwórczy, co mi przeszkadzało niestety. Wiekowy mężczyzna, przebywający w domu spokojnej starości, wspomina swoje życie, głównie tę część, gdy był związany z cyrkiem. Znacznie pełniej i bardziej malowniczo wykorzystał ten motyw Berger w Małym Wielkim Człowieku.
(Ocena: 4,5/6)
white_swan plusminus Linia koment
Przeczytane:2013-07-24, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,52 książki - 2013,
Dopiero przed chwilą skończyłam lekturę "Wody dla słoni" i muszę przyznać, że jestem bardzo pozytywnie zaskoczona, prawie że zachwycona. A tak niewiele brakowało, bym oddała tę książkę do biblioteki nawet bez rozpoczęcia jej - dobrze, że tego nie zrobiłam, bo straciłabym okazję do zapoznania się z niezwykłą historią Jacoba Jankowskiego, studenta o polskich korzeniach, którego rodzice nagle giną w wypadku samochodowym. Załamany chłopak, który stracił nie tylko najbliższych, ale również dom i dobytek, nie jest w stanie przystąpić do egzaminów i pod wpływem impulsu wskakuje do jadącego pociągu. Tam zaczyna się jego przygoda z cyrkiem, gdzie podejmuje się pracy jako weterynarz. Całej historii dodaje smaku to, że poznajemy ją z perspektywy 93-letniego Jacoba.
Książka jest świetna nie tylko ze względu na niezwykłe dzieje głównego bohatera, ale również klimat całej opowieści - cyrku od zakulisowej, bardziej mrocznej strony. Brawa dla autorki za dbałość o realizm wydarzeń (akcja rozgrywa się w latach 30. XX wieku) oraz ładny język. Na pewno nie zawiedzie was zakończenie, które jest zaskakujące i wzruszające zarazem. Polecam jak najbardziej!
dallea plusminus Linia koment
Przeczytane:2013-05-11, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2013,
Bardzo ciekawa historia. Czyta się ją jednym tchem.
Nigdy nie przepadałam za światem cyrku, a ta opowieść daje zupełnie nową perspektywę.
Mamut plusminus Linia koment
Ocena: 6, Na półkach: Chcę przeczytać,
Cudowna ksiażka!
RattyAdalan plusminus Linia koment
Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,
Ciekawa i wciągająca opowieść. Polecam! :)
anoola Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,Mam,
gendun Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
dayna15 Linia koment
Przeczytane:2015-05-30, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,z_Przeczytałam przed 2013,
damonowa Linia koment
Przeczytane:2015-04-07, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,Mam,
Inka Linia koment
Przeczytane:2014-08-10, Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,
Muminka789 Linia koment
Przeczytane:2011-11-19, Na półkach: Przeczytałem,
ajrin Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
Linia koment
Przeczytane:, Na półkach:
izus90 Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
break
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów