Recenzja czytelnika granice.pl

Kup Teraz

Wszystko w porządku. Układamy sobie życie

Szymon Hołownia, Marcin Prokop

Ocena ( 11 osób )
4.7
Wydawnictwo: Znak
Data wydania: 2013-10-24
Kategoria: Inne
ISBN: 978-83-240-2789-7
Liczba stron: 512
Dodał/a książkę:
Dodał/a recenzję: agatrzes

 

Większość z nas kojarzy ze szklanego ekranu Szymona Hołownię i Marcina Prokopa prowadzących wspólnie program „Mam Talent” oraz występujących w różnych produkcjach telewizyjnych. Dziennikarze, publicyści znani z poczucia humoru, ciętych ripost i inteligencji. Jak sami twierdzą „są przyjaciółmi, ale żyją na dwóch różnych planetach". Nie zdarza mi się sięgać po książki napisane przez celebrytów, ale po sukcesie ich pierwszego wspólnego projektu literackiego „Bóg, kasa i rock'n'roll” postanowiłam zaryzykować.
„Wszystko w porządku. Układamy sobie życie” to zbiór felietonów, w których autorzy dzielą się z czytelnikiem swoim postrzeganiem świata. Za przykładem Andyego Warhola postanawiają uporządkować ważne dla nich daty, fakty, nazwiska, szczegóły biografii, sceny z filmów, frazy z piosenek... Przypomina to trochę wiosenne porządki, dlatego panowie podzieli książkę nie na rozdziały, lecz na pomieszczenia domowe. Przygodę z książką zaczynamy więc od przedpokoju, a kończymy na piwnicy i siłowni.W przedpokoju czytelnik zapoznaje się z ewangelizacyjnymi spodniami Szymona; dowiaduje się jaka informacja zwiększa trzykrotnie ruch na bogu; poznaje najbardziej poszukiwaną frazę na Google związaną z nazwiskiem Hołownia: zostaje uświadomiony przez Marcina o formach wykorzystywania naszej naiwności przez postęp technologiczny.
W salonie Szymon ujawnia komu nie odmówiłby spotkania, a Marcin zdradza jakie tematy należy poruszać w towarzystwie, a które mogą zrobić z człowieka towarzyskiego trupa, gdzie odnaleźć prawdziwą sztukę i jakie rzeczy prawdziwy mężczyzna umieć powinien.
Biblioteka to felietony o książkach, tekstach wywołujących refleksje i zachwyt; zaletach gier video; o nauce cierpliwości płynącej z używania komputera Atari; memach, mówiących o współczesnym świecie więcej, niż nam się wydaje i tajemnicy nienapisanej powieści Szymona.
W studiu dźwiękowym i pokoju telewizyjnym poznajemy wpływ muzyki na życie obu panów. Odkryjemy prawdy i półprawdy o telewizji i uzyskamy wiedzę na temat ich ulubionych scen filmowych i seriali.
Kuchnia to źródło informacji związanych z rzeczami, które należy zrobić między 22.00 a 23.00, a także tymi, które wyprowadzają Marcina z równowagi uaktywniając w nim zgryźliwego tetryka. To odpowiedzi na pytania: kto imponuje mu bardziej niż fizyka kwantowa oraz jakie są trzy największe obciachy zaobserwowane we współżyciu społecznym.
Sypialnia pozostaje zamknięta, a sekrety alkowy nie zostają podane do publicznej wiadomości, ale w pokoju zwierzeń odkrywamy sposoby radzenia sobie z kryzysem wieku średniego, religijne traumy Szymona. Dowiadujemy się, co warto zrobić przed śmiercią, żeby potem nie żałować. W kaplicy poznamy „bogów”, którzy zawiedli Marcina i osoby, które Szymon chciałby zapytać o kwestie religijne.
Natomiast kufer na strychu jest skarbnicą wspomnień, wykonów dla których Marcin chciałby cofnąć się w czasie. Gadżetów, które odmieniły nie tylko jego życie, ale też osób, które weszły do pokoju w niewłaściwym momencie. W garażu nie mogło zabraknąć samochodów. Łazienka była w remoncie, a w piwnicy znajdowały się rzeczy wywołujące większy strach, niż horrory.
Książka jest pełna anegdot, prywatnych wspomnień, obserwacji i refleksji nad otaczającą nas rzeczywistością. Poznajemy intymny świat autorów, ich upodobania, autorytety i wydarzenia, które zaważyły na ich życiu. Choć w tej publikacji nie ma słowa o kochankach, zdradach, to możecie mi wierzyć, że „pikanterii” w niej nie brakuje. Panowie piszą o wszystkim i o niczym, a jednak odkrycie niektórych elementów ich życia prywatnego pozwala odbiorcy poznać ich bliżej.
Książka nasycona jest dobrym humorem, trafnymi spostrzeżeniami i wnioskami, które momentami są niczym kubeł zimnej wody wylany na głowę. Na pierwszy rzut oka panowie nie "opowiedzieli" o niczym, czego byśmy nie znali, czy nie byli świadomi, jednak robią to w tak przemyślany i sprytny sposób, że czytelnik mimochodem zostaje pobudzony do przemyśleń i refleksji.
Na uwagę zasługuje też informacja z ostatniej strony związana z założoną przez Szymona Hołownię Fundacją Kasisi, która prowadzi Dom Dziecka w Zambii roztaczając opiekę nad 250 dziećmi, z których część ma HIV, część gruźlicę, anemię i inne choroby. Opartej na modlitewnym, emocjonalnym i finansowym crowdfundingu.
Muszę przyznać, że towarzyszenie Marcinowi i Szymonowi podczas ich prywatnych porządków było dla mnie cenną lekcją, ciekawym i bardzo przyjemnym doświadczeniem. I choć nie wszystkie felietony podobały mi się w jednakowym stopniu, to całość oceniam bardzo dobrze. Publikacja jest idealna dla długie zimowe wieczory oraz na poprawę humoru - POLECAM
szara_linia
Opinie
Ocena 1 2 3 4 5 6
Komentarz
annna84 plusminus Linia koment
Przeczytane:2015-05-23, Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2015,
Całkiem ciekawa książka, poruszająca różne tematy, więc lepiej czytać ją po kawałku niż przeczytać za jednym razem, bo można się nią zmęczyć (jak było w moim przypadku). Jest dużo humoru, wiele ciekawostek i przemyśleń autorów.
Kominek plusminus Linia koment
Przeczytane:2015-04-02, Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,Mam,
Czytam sobie niespiesznie książkę, która ma w sobie określoną dawkę praktycznej wiedzy społecznej, kulturalnej, światopoglądowej, czy może zupełnie abstrakcyjnej. I co ważne w przeciwieństwie do wielu innych publikacji nie jest ważne, na której stronie otworzysz - zawsze będzie to ta właściwa.

Biorąc pod uwagę fakt, że już jest dostępna w sprzedaży - premiera książki miała miejsce 24 października nakładem Wydawnictwa Znak - sami możecie po nią sięgnąć i przekonać się, jak być może zwariowana i szalona jest sama w sobie. Przyznać muszę, że określone fragmenty lektury przywołały uśmiech, inne zdziwienie, jeszcze inne bliżej nieokreślone uczucie. A jednak wszystko jest w porządku ze świadomością, że świat Szymona Hołowni jest diametralnie inny, niż Marcina Prokopa i vice versa. Dzięki temu określone spojrzenia bardziej zaskakują, niż mogłoby się wydawać.

Marcin Prokop i Szymon Hołownia są przyjaciółmi, ale żyją na dwóch zupełnie odmiennych galaktykach. Obaj sięgnęli po wszystko to, co ich otacza, dzieli, cieszy, wkurza, pasjonuje, motywuje do życia i wrzucili do pudeł opisanych różnymi kategoriami. Później się nimi zamienili, aby wzajemnie poznać swoje dziwne, momentami szczególnie osobliwe dziwactwa, czy może jedynie pasje i fascynacje.

Ostatnio myślałem o micie dzieciństwa jakim był serial ,,Stawka większa niż życie", tutaj panowie w jednym z rozdziałów noszącymi znamienny tytuł, ,,11 seriali, bez których telewizor byłby tylko zbędną dekoracją w salonie" rozprawiają się z innym epokowym serialem, ,,Czterej pancerni i pies" i przyznać muszę, że robią to w jakże interesujący sposób.

Ale to jeden przykład z długiej wyjątkowo listy osobliwości duetu Prokop & Hołownia. I choć nigdy nie pałałem szczególną sympatią do obu panów książka ta już wzbudziła moje szersze zainteresowanie i kto wie, dokąd zaprowadzi mnie jej dalsza lektura. Żółte karteczki, na nie warto zwracać również uwagę.

http://koominek.blogspot.com - dwadzieścia siedem tematycznych szufladek i zapewne na nich się nie skończy, zapraszam w odwiedziny do bloga, aby klimat Kominka oczarował Cię bez reszty...
Sil plusminus Linia koment
Przeczytane:2014-04-28, Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2014,Posiadam,

Kolorowe sprzątanie


 


,,Wszystko w porządku. Układamy sobie życie" Szymon Hołownia, Marcin Prokop


wyd. Znak


rok: 2013


str. 514


Ocena: 4/6


 


90% populacji, a na pewno wszyscy znani mi ludzie, na brzmienie słów "porządki" i "sprzątanie" co najmniej się wzdryga. Co prawda nie dotyczy to ludzi muszących się uczyć, wówczas sprzątanie okazuje się być najwspanialszą czynnością na świecie, ale to opowieść na inny tekst. Wracają do lęku i strachu przed sprzątaniem, o ile sami tego robić nie lubimy (nie licząc sytuacji opisanej wcześniej), to z wielką chęcią i wielką radością możemy popatrzeć jak inni to robią. Tymczasem niebanalny duet Hołownia i Prokop w swoje książce pod tytułem ,,Wszystko w porządku. Układamy sobie życie" właśnie tym tematem się zajęli. Pomysł co najmniej kontrowersyjny, czytać o czyimś sprzątaniu, jakbyśmy sami nie mieli do ogarnięcia sterty walących się gratów i pamiątek upchanych w zakamarkach szafy. Jednak do sięgnięcia po tę książkę przekonać nas ma bardzo chytry plan autorów, i/lub wydawcy, polegający na bardzo efektownej oprawie wizualnej. Kolorowa i sztywna okładka oraz ponad pięćset wielobarwnych stron, pełnych najróżniejszych zdjęć sprawiają, że porządki autorów przyciągają uwagę czytelników. Takie zabiegi się opłacają. Pomijając powyższe zapewne wielu czytelników sięgnie po tę książkę ze względu na znakomity duet autorów. Raczej nikomu, kto choć sporadycznie spogląda na telewizor, nie jest obca aparycja obu panów. Tak różni od siebie, a tworzą uzupełniającą się mieszankę humoru, światopoglądu i inteligencji, którą można nie tylko przeczytać, ale także zobaczyć w programie telewizyjnym "Mam Talent".


 


Dobrze, w końcu mogę przejść do samej książki. Autorzy porządkują w niej swoje dotychczasowe doświadczenia, pogląd na świat i życiowe pamiątki. Obaj panowie zebrali tego tak wiele i z tak różnych dziedzin życia, że uporządkowanie tego stanowi nie lada wyzwanie. Książka stanowi zbiór felietonów, które zostały poukładane tak, jak układa się sprzątanie domu. Od przedpokoju, przez bibliotekę, salę tortur, po kufer na strychu. No dobra, przyłapaliście mnie, nie ma sali tortur, ale jest pokój zwierzeń. Książka niektórych nastraja pozytywnie do spojrzenia na świat, innym otwiera oczy, pokazując między innymi jak wielu ludzi pracuje w skrajnych warunkach na to, byśmy mogli cieszyć się swoimi gadżetami i dobrobytem. Dowiemy się gdzie duet, niekoniecznie razem, chciałby pojechać, kogo poznać i jakie auto jest złe. Felietony te pozwalają odkryć autorów na nowo. Jednak zawsze musi być jakieś ale. Mimo, iż książka jest bardzo pozytywna, a humor wycieka z niej niczym woda z gąbki, to tak naprawdę omawiana pozycja jest o niczym, bo pisze się w niej o wszystkim. Im więcej chciałem jej przeczytać, tym mniej mi się udawało i coraz bardziej mnie nużyła. Musiałem ją odłożyć na półkę. Jednak po jakimś czasie wracałem do niej chcąc pochłaniać kolejne strony, zwykle dwie lub trzy. Tak, w ciągu kilku tygodni, dobrnąłem do końca książki. Czy pokazałem, o czym jest ta książka? Oczywiście, że nie! Czy polecam tę książkę? Nie wiem, bo to wszystko zależy, czy potencjalny odbiorca lubi czytać luźno związane, tak naprawdę jedynie kokardką, felietony z dziedzin wszelakich. Jeśli tak, to należy iść do księgarni, szukać książki wydanej przez Znak. Jeśli nie, to sięgnijcie po tę książkę, aby poznać ludzi ze szklanego ekranu.


 


Artur Borowski


 

pokooj36 plusminus Linia koment
Przeczytane:2014-03-21, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,52 książki - 2014,Mam,
Każdy pokój w domu to rozmaite pudełka, w których zbieramy wiedzę, doświadczenia, jakieś pamiątki. Tym samym tropem poszła dwójka dziennikarzy, pokazując swoje własne, prywatne "zestawienia" rzeczy, osób i doświadczeń, które ich zaskoczyły, pobudziły do działania czy po prostu dały kilka chwil wytchnienia. Książka dostarcza wiedzy z kilku dziedzin albo przynajmniej sygnalizuje, w jakich obszarach warto coś doczytać - od religii i muzyki po show biznes, motoryzację i celebrytów.
olabb plusminus Linia koment
Przeczytane:2014-01-20, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,52 książka,
nie potrafiłam przeczytać jej w całości...ale fragmentami czytało się rwelacyjnie. Szczególnie żółte strony Hołowni. U Marcina Prokopa, mimo, że z humorem, czułam jakieś napięcie, jakieś siłowe przywoływanie myśli i wspomnień. Szymonowi Hołowni dziękuję za przywołanie doświadczenia z duuuuuuuuuuużym automatem do napojów - wykorzystam w pracy. Było refleksyjnie, było śmiesznie, było ok
agatrzes plusminus Linia koment
Przeczytane:2013-12-28, Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2013,
,,Wszystko w porządku. Układamy sobie życie" to zbiór felietonów, w których autorzy dzielą się z czytelnikiem swoim postrzeganiem świata. Za przykładem Andyego Warhola postanawiają uporządkować ważne dla nich daty, fakty, nazwiska, szczegóły biografii, sceny z filmów, frazy z piosenek... Przypomina to trochę wiosenne porządki, dlatego panowie podzieli książkę nie na rozdziały, lecz na pomieszczenia domowe. Przygodę z książką zaczynamy więc od przedpokoju, a kończymy na piwnicy i siłowni.

Książka nasycona jest dobrym humorem, trafnymi spostrzeżeniami i wnioskami, które momentami są niczym kubeł zimnej wody wylany na głowę. Na pierwszy rzut oka panowie nie "opowiedzieli" o niczym, czego byśmy nie znali, czy nie byli świadomi, jednak robią to w tak przemyślany i sprytny sposób, że czytelnik mimochodem zostaje pobudzony do przemyśleń i refleksji.

Muszę przyznać, że towarzyszenie Marcinowi i Szymonowi podczas ich prywatnych porządków było dla mnie cenną lekcją, ciekawym i bardzo przyjemnym doświadczeniem. I choć nie wszystkie felietony podobały mi się w jednakowym stopniu, to całość oceniam bardzo dobrze. Publikacja jest idealna dla długie zimowe wieczory oraz na poprawę humoru - POLECAM
kirya Linia koment
Na półkach: Czytam,
kkkkk Linia koment
Przeczytane:2015-04-07, Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2015,Mam,
gendun Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
ania19880 Linia koment
Przeczytane:2015-03-12, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,
borodziejek Linia koment
Na półkach: Czytam,
oddechporanka Linia koment
Przeczytane:2014-07-22, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,2014,
esia189 Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
silverraven Linia koment
Przeczytane:2014-01-12, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,Z życia innych... (Autobiografie/Biografie/Wywiady),
pomarancza22 Linia koment
Przeczytane:2014-01-15, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,
takahe Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
Linia koment
Przeczytane:, Na półkach:
iwona-w Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
ja_rus Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
break
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów