Recenzja czytelnika granice.pl

Kup Teraz

Zabójca

Maria Nurowska

Ocena ( 30 osób )
4.5
Wydawnictwo: Znak
Data wydania: 2014-01-15
Kategoria: Obyczajowe
ISBN: 978-83-240-2873-3
Liczba stron: 288
Dodał/a książkę:
Dodał/a recenzję: agatrzes
Maria Nurowska jest jedną z najbardziej znanych polskich pisarek. Zadebiutowała w 1974 roku na łamach miesięcznika „Literatura”, a popularność przyniósł jej zbiór opowiadań „Nie strzelać do organisty” oraz powieść „Moje życie z Marlonem Brando”. Jej książki cieszą się powodzeniem wśród czytelników nie tylko w Polsce, ale też na świecie; zostały przetłumaczone na szesnaście języków. „Zabójca” to moje pierwsze spotkanie z twórczością autorki. Opis okładkowy „ obiecywał” wiele, ale chyba pierwszy raz boleśnie odczułam prawdziwość stwierdzenia „nie sądź książki po okładce”, a raczej po opisie.
Główną bohaterką powieści jest dwudziestoczteroletnia dziennikarka Joanna Padlewska, którą poznajemy podczas podróży do Zakopanego. Kobieta jedzie tam w celu przeprowadzenia wywiadu z salową, która stała się pionkiem w rozgrywkach CBA. W pociągu jej uwagę przykuwa tajemniczy i milczący mężczyzna. Zainteresowanie reporterki potęguje się, kiedy po opuszczeniu środka lokomocji człowiek ten wykonuje na peronie bardzo dziwny gest. Wiedziona dziennikarskim przeczuciem postanawia go śledzić, ciekawość staje się motorem do działania, ale czy Joanna jest przygotowana na niespodziankę, jaką szykuje jej los?Joanny życie nie rozpieszczało i chyba najbardziej zawiedli ją mężczyźni. Najpierw ojciec, który odszedł, a potem kolejni partnerzy. Dlatego od kilku lat jest zatwardziałą singielką, która całkowicie poświęca się pracy. I jest w tym naprawdę dobra, a jej reportaże i artykuły zdobywają uznanie. Nie boi się wyzwań i ufa swojej intuicji. Spotkanie Adama niewątpliwie wprowadziło jej życie na nowe tory, a każda kolejna informacja o nim i jego przeszłości wzbudza w niej coraz cieplejsze uczucia i nawet nie zauważa, kiedy jej serce zaczyna bić mocnej. Adam – człowiek z bardzo pokaźnym bagażem doświadczeń, który wydaje się zbyt wielki, jak na jedne barki. Pogodzony z losem, nie rozpamiętuje i mimo odniesionych ran próbuje żyć normalnie. Znajomość z dziewczyną jest dla niego szansą na zrzucenie brzemienia, ale mówienie o przeszłości przynosi trud, dlatego pozwala jej przeczytać prowadzone dzienniki.
Ta historia ma w sobie potencjał, a pomysł na fabułę przypadł mi do gustu, jednak bardzo zawiodłam się na samej realizacji. Portrety psychologiczne bohaterów nie zostały dopracowane z należytą starannością. Choć na tej płaszczyźnie lepiej wypada Adam, dający dość dobrze poznać się poprzez prowadzone zapiski. Nie miałam problemu ze zrozumieniem, że wydarzenia z przeszłości sprawiły, iż zamknął się w sobie i nie był skłonny do wylewności, ale jeżeli bohater mówi o wielkim uczuciu i nie ujawnia żadnych emocji to ja mu nie wierzę. Podobnie jest z Joanną, która mimo że jest narratorem powieści nie "pokazała" mi zbyt wielu doznań. Mało tego, nie dopuszczała mnie do swoich przemyśleń, dylematów, czy wątpliwości, choć jej wybrankowi daleko było do ideału. Miałam wrażenie, że po kilku spotkaniach nagle dostała olśnienia „kocham” nie zdradzając wcześniej żadnych symptomów. Moim zdaniem wątek miłosny potraktowany został zbyt powierzchownie, a przez to relacja między bohaterami straciła na wiarygodności.
Konstrukcja fabuły powoduje, że ciekawość czytelnika szybko zostaje rozbudzona i z zainteresowaniem odkrywa sekrety Adama. Jednak w tym miejscu pisarka narzuciła zbyt szybkie tempo nie rozwijając ważnych elementów w odpowiednim stopniu lub przedstawiając je zbyt ogólnikowo. I choć wszystko jest na swoim miejscu, a przebieg wydarzeń układa się w logiczną całość to zdawkowe potraktowanie niektórych wątków pozostawia odbiorcę z dużym niedosytem. Prosty styl autorki, skąpe opisy i niewyszukane, a momentami sztampowe dialogi też nie wynoszą odbiorcy na szczyt literackich wrażeń.
Nie podobała mi się też prezentacja mentalności mieszkańców Podhala, których czytelnik poznaje oczami głównej bohaterki. Jej opinia nie jest najlepsza, gdyż uważa ich za zawistnych, nieustępliwych pijaków, którzy za wszelką cenę dochodzą sprawiedliwości i zaciekle bronią swoich racji. I choć trudno mi ten wizerunek zweryfikować, to mam wrażenie, że jest on dość mocno przesadzony, bo choć w każdej grupie etnicznej mogą znajdować się tego typu jednostki, to takie uogólnianie jest bardzo krzywdzące.
Muszę przyznać, że już dawno książka nie zawiodła mnie na tak wielu płaszczyznach. Opis okładkowy kusił miłością, zdradą, przerażającą tajemnicą i przebaczeniem i choć nie było w tym słowa kłamstwa, to czuję się oszukana. Nastawiłam się na emocje, mętlik w głowie i głęboką refleksję, a dostałam „nieprzyprawioną”, lekką, trochę naiwną opowieść, w której było więcej wad niż zalet.
szara_linia
Opinie
Ocena 1 2 3 4 5 6
Komentarz
frolic + 1 plusminus Linia koment
Przeczytane:2014-01-29, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,
Naprawdę dobra książka, wciągająca, poruszająca trudne tematy, ciekawie zarysowująca bohaterów, łącząca w sobie powieść kobiecą i kryminał. Nurowska jest jak zwykle w formie i podoba mi się, że jej najnowsze książki osadzone są w górach, bo to dodaje im niepowtarzalnej atmosfery. No i do tego wszystkiego śliczna okładka. Warto przeczytać!
Sweetcoala plusminus Linia koment
Przeczytane:2016-04-08, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,12 książek - 2016,Mam,
Chociaż przy czytaniu tej książki spędziłam zaledwie kilka (ale za to naprawdę wyjątkowych) godzin, zachwyt i refleksje po lekturze wciąż nie mogą mnie opuścić. ,,Zabójca" Marii Nurowskiej to wciągająca, niebanalna i całkiem zgrabnie napisana powieść obyczajowa, w której nie brakuje wnikliwego studium psychologicznego.

Jeszcze przed lekturą dowiedziałam się, że autorkę do napisania ,,Zabójcy" zainspirowały autentyczne wydarzenia na Podhalu, co bardzo podsycało moją ciekawość. Dlatego kiedy główna bohaterka, młoda dziennikarka z powołania, postanawia śledzić tajemniczego mężczyznę z pociągu, rozumiałam ją całkowicie. Też bardzo chciałam dowiedzieć się, kim jest ten milczący człowiek i jaki sekret skrywa.

Powieść Nurowskiej czyta się szybko, namiętnie i z wypiekami na twarzy. Jest tu zbrodnia i niewinność, obojętność i namiętność, kłamstwa i prawda. Smaku dodaje wplecenie do narracji więziennych zapisków mężczyzny z pociągu. To jedne z najlepszych fragmentów w całej powieści - ciekawe i pełne emocji z jednej strony pomogły poznać głównego bohatera, z drugiej doprowadzały mnie do jeszcze większych rozterek.

,,Zabójca" to moja pierwsza przygoda z pisarstwem Nurowskiej i jestem przekonana, że nie ostatnia.
joanna1908 plusminus Linia koment
Przeczytane:2015-07-01, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,26 książek 2015,
Daje szóstkę i guzik mnie obchodzi, co ktoś sobie o tym pomyśli. Dawno nie spotkałam się z bohaterką, z którą mogę się aż tak utożsamić. Miłość, góry, chata w lesie, cisza, święty spokój, cukiernia Samanta i wszystko, co się z nią wiąże. Ksiązka, która boli. Po prostu.
anka920 plusminus Linia koment
Przeczytane:2015-04-02, Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,26 książek 2015,Mam,
Pozycja "na jeden wieczór" . Mam tutaj na myśli, że książkę bardzo szybko się czyta. Oczekiwałam kryminału, lecz przewodnim wątkiem okazała się miłość.
jusia plusminus Linia koment
Przeczytane:2014-12-29, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,52 książki - 2014,
"Zabójca" to historia młodej, dociekliwej dziennikarki Joanny, która w pociągu do Zakopanego, rozpoczyna rozmowę z mężczyzną, który po wielu latach wraca z Ameryki, dla dziennikarki jest to doskonała okazja do napisania reportażu. Mężczyzna jest zamknięty w sobie, Joanna czuje, że skrywa jakaś tajemnicę, ale nie domyśla się, że może ona być tak tragiczna. Mężczyzna nie potrafi opowiedzieć o swoich przeżyciach, pozwala jej natomiast przeczytać swoje zapiski, które obnażają go całkowicie. Jaką prawdę odkryje Joanna? Czy niewinne spotkania przerodzą się w coś więcej?
godmyt plusminus Linia koment
Opowieść o tym, jak życie potrafi nas zaskoczyć. Opowieść o przyjaźni, miłości, budowaniu relacji, zaufaniu, przewrotności losu, młodości.
To historia dwojga ludzi, których połączył przypadek.
Joanna Padlewska- młoda dziennikarka, która podczas jednej ze swoich podróży służbowych spotyka mężczyznę, który ją intryguję.
Adam Madej- góral, który wraca do Polski po tym jak odsiedział karę za zabójstwo w najcięższym więzieniu w USA- San Quentin.
Ona zaciekawiona jego dziwnym zachowaniem na peronie, postanawia go śledzić i dowiedzieć się jaką tajemnice skrywa. Aby zbliżyć się do niego podejmuje się pisania artykułu o ludziach powracających do kraju.Udaje się jej nawiązać relacje z Adamem. Poznaje jego historię dzięki zapiskom więziennym, które prowadził przez długie lata odsiadki, gdyż on sam jest raczej powściągliwy i nie chcą rozmawiać na temat swojej przeszłości.
Wraz, z coraz częstszymi, wizytami Joanny w Zakopanem rodzi się między nimi uczucie. Jak trudno zbudować związek, gdy jedna ze stron zakłada, że nie jest zdolna do uczuć? Joanna nie rezygnuje tak łatwo.Na przeszkodzie stanie im zburzone zaufanie, a nie- jak można by się spodziewać- różnica wieku czy przeszłość. Czy znajdą w sobie siłę by przetrwać tą próbę?
Pięknie opowiedziana historia o tym jak ważne jest wzajemnie zaufanie w związku,o tym jak trudno wrócić do normalnego życia po wyjściu z więzienia, a także o tym, że pozory bardzo często mylę i warto zaufać podszeptom serca by znaleźć swoje miejsce na ziemi.
Wciąga, wręcz porywa. Ciekawie skonstruowana.Treściwa i pełna emocji.Bardzo dobrze się ją czyta.Polecam :)
GRZADA plusminus Linia koment
Przeczytane:2014-10-05, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2014,Mam,
Bardzo miła lektura - dobry pomysł na książkę w połączeniu z dobrym piórem dało świetny efekt. Już zaczynam się rozglądać za kolejną książkę tej autorki.
magdkos plusminus Linia koment
Przeczytane:2014-08-14, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2014,
Zakochałam się.
Zakochałam się w naszej rodaczce, Pani Marii. To moja druga jej książka i będzie ich więcej. Przeczytam wszystkie choćbym miała rzucić cały stos innych ,które na mnie czekają. Cudowna książka,cudowna historia ,choć tak prosta... Cudowne góry, cudowne Zakopane ,cudowny facet ,jeszcze lepsza kobieta.Cudowna miłość i cudowny morał - nic nie jest takie jakim my widzimy.
Jaka jest książka?
CUDOWNA.
basiekgo plusminus Linia koment
Przeczytane:2014-08-22, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,
Joanna młoda dziennikarka zafascynowana Adamem którego pierwszy raz widzi w pociągu, chce poznać jego dzieje .Poznaje Adama Madeja ,który wrecza jej dzienniki pisane w więzieniu, zafascynowana jego życiem jedzie do ameryki.
znajomość przeradza się w miłośc. Przyjemne czytanie
justa21 plusminus Linia koment
Przeczytane:2014-07-25, Na półkach: Przeczytałem,

Więzienne historie


Podróże inspirują – zapewne każdy zgodzi się z tym stwierdzeniem. W podróży nasze umysły i serca otwierają się na nowe doznania, nowe historie, nowe uczucia. Czy mogą także otworzyć się na miłość?


On i ona. Pociąg. Przypadkowe spotkanie, które zmienia życie dwójki przypadkowych podróżników. To mógłby być scenariusz banalnej historii miłosnej. Mógłby, ale kiedy taka opowieść wychodzi spod pióra Marii Nurowskiej można być pewnym, że zyska ona nowy wymiar, głębię, która zmieni  ją w niezapomnianą opowieść. Niezapomnianą, ale niestety nie najlepszą…


„Zabójca” to najnowsza książka autorki, opublikowana nakładem wydawnictwa ZNAK. Książka wyczekiwana przez miłośników pisarstwa Nurowskiej, książka wciągająca, ale mimo wszystko rozczarowująca. Po doskonałych powieściach „Drzwi do piekła” i kontynuacji historii, czyli „Domu na krawędzi”, spodziewałam się mocnego uderzenia, historii przenikające na wskroś nasze serca i duszę. Tymczasem splecione losy dziennikarki Joanny Padlewskiej i górala Adama Madeja intrygują, ale odnoszę wrażenie, że autorce zabrakło czasu, a może pomysłów, jak ta znajomość ma się rozwijać.


W efekcie otrzymujemy opowieść o niezwykłym spotkaniu w pociągu jadącym do Zakopanego. Ona, pracownik cenionego tygodnika „Na Wprost” udaje się tam w celu przeprowadzenia wywiadu do kolejnego numeru, on powraca do domu z dalekiego kraju. Zaintrygował ją ten milczący mężczyzna, a także jego zachowanie na peronie – dotychczas tylko Jan Paweł II klękał na polskiej ziemi. To skłoniło Joannę do  wyruszenia jego śladem i poznania historii niezwyklej podróży, która trwała aż dwadzieścia lat.


Okazuje się, że ów pasażer to Adam Madej, mieszkaniec Zakopanego, który przed laty, jeszcze jako student architektury, wyjechał do rodziny do Stanów Zjednoczonych. W wyniku tragicznej pomyłki organów ścigania, został aresztowany za morderstwo własnego brata i skazany na dwadzieścia lat więzienia. Karę odbywał w najbardziej strzeżonym i bezwzględnym więzieniu USA, czyli w San Quentin.


Historię Adama poznajemy oddając się lekturze dzienników, które prowadził jako osadzony. To z fragmentów tych zapisków dowiadujemy się, jak wygląda życie w więziennych murach,  czytamy o współwięźniach, poznajemy sylwetkę skazanego za morderstwo Roberta, naukowca, profesora na Wydziale Filozofii Uniwersytetu Nowy Jork, który niemal od pierwszych chwil zajął się edukacja Adama i nakłonił go do podjęcia studiów ekonomicznych, a także historie jednodniowego romansu pomiędzy Adamem a córką wysoko postawionego  polityka.


Mimo szokujących wydarzeń, których niejako jesteśmy świadkami, trudno jest nam przyjąć emocje bohatera, trudno w pełni zaangażować się w tę historię. Podobnie zresztą, jak z trudnością przychodzi nam wyobrazić sobie związek pomiędzy Joanną a Adamem. Choć autorka poruszyła w „Zabójcy” wiele ważkich tematów, to nie mogę oprzeć się wrażeniu, że koncepcja fabuły nie została do końca przemyślana.


W efekcie dostajemy pamiętniki Adama wypełnione bólem skrzywdzonego człowieka, a jednak efekt ten psuje wątek szalonej nocy w piwniczce na wino i jego konsekwencji. Mamy również dziennikarkę, powodowaną miłością (ale i niezdrową ciekawością), która miota się pomiędzy rodzinnym miastem, Zakopanem, a USA, dokąd udaje się w poszukiwaniu syna Adama. Żadna z tych historii nie została doprowadzona do końca, wprowadziły tylko chaos do opowieści i niepotrzebnie przysłoniły piękno relacji pomiędzy Adamem a Joanną.


Szkoda, bowiem „Zabójca” mógł stać się jedną z najlepszych powieści Nurowskiej. Tymczasem otrzymujemy książkę w której drzemie olbrzymi potencjał – niestety niewykorzystany…


 


 


 


 

sabja plusminus Linia koment
Przeczytane:2014-06-27, Ocena: 2, Na półkach: Przeczytałem,52 książki - 2014,
Pretensjonalna, pensjonarska, nudna. Książka "o miłości" jakich tysiące. Równie dobrze można sięgnąć po pierwszego z brzegu Harlequina. Fabuła jest tak płytka, że aż boli. Wątki skopiowane z lichych historyjek dla podlotków. Szczerze powiedziawszy jestem zniesmaczona. To moja pierwsza książka tej autorki i zapewne ostatnia. Pozostanie tylko zdziwienie odnośnie zdania, że to jedna z najlepszych polskich autorek.
white_swan plusminus Linia koment
Przeczytane:2014-06-08, Ocena: 3, Na półkach: Przeczytałem,52 książki - 2014,Moja biblioteczka,
Joanna jest młodą, niezależną dziennikarką. Pewnego dnia, gdy udaje się na Podhale w celu zebrania informacji do kolejnego reportażu, jej uwagę zwraca mężczyzna, który po wyjściu z pociągu pada na kolana i całuje ziemię. Zaintrygowana kobieta postanawia dowiedzieć się czegoś więcej o swoim współpasażerze.
Sięgnęłam po tę książkę na dobrą sprawę z powodu jej okładki - ma w sobie coś hipnotycznego, odrobinę niepokojącego. Opis również obiecywał atmosferę rodem z "Wichrowych wzgórz". Niestety, zawiodłam się. Dzieje Adama i jego rodziny są co prawda dość zaskakujące, jednak miałam wrażenie, jakby zostały przedstawione bez emocji. "Zabójcę" czyta się szybko, pomysłowa była koncepcja autorki dotycząca przedstawienia historii Adama w jego pamiętnikach, jednak brakowało mi takiego szczególnego nastroju, jakiejś grozy, na którą tak liczyłam. Całość przypomina mi "Bezdomną" Katarzyny Michalak, może z powodu podobieństwa tematów? Jeśli komuś się podobała, niech sięgnie i po "Zabójcę".
hania22 plusminus Linia koment
Przeczytane:2014-05-28, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,
Wszystkim osobom chcącym przeczytać tę książkę szczerze ja polecam i proponuje zarezerwować sobiecały wieczór bo trudno się od niej oderwać.
Krada92 plusminus Linia koment
Ocena: 5, Na półkach: Chcę przeczytać,
Chcę mieć tę pozycję w swojej biblioteczka. Maria Nurowska czaruje mnie swoim opisem rzeczywistości. Jest bezpośrednia i zaskakująca!! Zawsze porusza najciekawsze tematy!
Plewka plusminus Linia koment
Przeczytane:2014-01-14, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,
Jako wielka fanka Tatr, cieszę się, że scenerię, do której powrócił jeden z bohaterów książki, Adam, porównuje się do „Wichrowych wzgórz”. Wszystkie fragmenty, które dotyczyły Zakopanego, czytałam z ogromną żarłocznością, wyobrażając sobie niemal każdą chwilę. Zostałam oczarowana specyficznym, trochę ponurym, ale fascynującym klimatem. Cała historia od początku do końca trzymała w napięciu, ciągle byłam ciekawa, co z niej ostatecznie wyniknie. Bo z jednej strony młoda dziewczyna upiera się, by zgłębić tajemnicę skrytego przybysza z zagranicy, z drugiej – pomimo tego, co się przed nią okrywa – coraz częściej zauważa ciepło w jego oczach… Znakomita rzecz, chyba najlepsza (po „Matce i córce”) z tych dzieł Nurowskiej, z jakimi miałam przyjemność się zetknąć. Serdecznie polecam!
anikirax Linia koment
Przeczytane:2016-09-27, Ocena: 3, Na półkach: Przeczytałem,
rozczytana Linia koment
Przeczytane:2016-06-30, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,
moniapili Linia koment
Przeczytane:2016-05-15, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,
AMJ1986 Linia koment
Przeczytane:2014-07-15, Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,
salemeczka Linia koment
Przeczytane:2016-01-10, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,2016,
chemasia Linia koment
Przeczytane:2015-05-01, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2015,
Andzia Linia koment
Przeczytane:2015-02-27, Ocena: 3, Na półkach: Przeczytałem,2015,
gendun Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
Linia koment
Przeczytane:, Ocena: 4, Na półkach:
Inka Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
Betka Linia koment
Przeczytane:2015-03-24, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,52 książki w 2014 roku,
figlarna24 Linia koment
Przeczytane:2014-04-07, Ocena: 3, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2014,
grzeniuJee Linia koment
Przeczytane:2014-11-17, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,12 książek 2014,
Habina Linia koment
Przeczytane:2014-03-29, Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2014 r,
madziusia Linia koment
Przeczytane:2014-03-17, Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2014,Mam,
ja_rus Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
agatrzes Linia koment
Przeczytane:2014-02-11, Ocena: 2, Na półkach: Przeczytałem, 52 książki 2014,
bambi12 Linia koment
Przeczytane:2014-02-11, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,Mam,
elfgirl Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
anuszka Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
kpotter Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
Granna Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
aggi Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
violabu Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
bbo Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
mskm13 Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
Linia koment
Przeczytane:, Na półkach:
Linia koment
Przeczytane:, Na półkach:
ajrin Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
Dizzy Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
joakrz1983 Linia koment
Ocena: 6, Na półkach: Chcę przeczytać,
break
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów