Recenzja książki: 11 zasad jak być lubianym

Recenzuje: Danuta Szelejewska

W kontaktach międzyludzkich zasadniczą rolę odgrywają prawidłowe relacje. A te w dużej mierze uzależnione są od umiejętności korzystania z posiadanego przez każdego z nas potencjału sympatyczności. Poradnik 11 zasad jak być lubianym czyli o sztuce nawiązywania kontaktów, zgłębiając powody, dla których człowiek może być lubiany, pokazuje ich funkcjonowanie w świecie biznesu, w kontaktach towarzyskich i w życiu osobistym.

Trzy części poradnika tworzą spójną całość. Omawiając składające się na poszczególne części zasady, Michelle Tillis Lederman skupia się na czasie przed rozmową (zasady autentyczności, samooceny, postrzegania, energii), w jej trakcie (zasady ciekawości, słuchania, podobieństwa, pamięci nastrojowej) oraz po rozmowie (zasady znajomości, dawania, cierpliwości). Swoimi rozważaniami autorka przekonuje, że nawiązywanie kontaktów z ludźmi ma bezpośredni wpływ na budowanie relacji. Uczy odkrywania w sobie i ujawniania przed innymi cech tworzących potencjał sympatyczności. Zachęca do wyzbycia się myślenia o własnych osiągnięciach na korzyść relacji (myśleć o innych, rozmawiać na różne tematy, a nie tylko o pracy, nie skupiać się na teraźniejszości, ale wybiegać w przyszłość).

Przydatna, zwłaszcza w biznesie, publikacja Wydawnictwa Studio Emka charakteryzuje się schematycznym układem. Na początku każdej z trzech części Lederman zamieściła opis sytuacji z własnego życia (na szarym tle), a dopiero po nich zajęła się wnikliwą analizą zasad decydujących o powodzeniu działań człowieka budującego relację. Opatrzone inspirującymi cytatami poszczególne zasady zawierają opis konkretnego przypadku, wnikliwe rozważania, pouczające wyjaśnienia, ćwiczenia, wnioski oraz podsumowanie (w ramce). Wszystko to pozwoli czytelnikowi zrozumieć, jak wielką wartość ma bycie sympatycznym oraz jakie odgrywa ono znaczenie podczas nawiązywania kontaktów międzyludzkich.

Książka 11 zasad jak być lubianym czyli o sztuce nawiązywania kontaktów… bo najchętniej robimy interesy z tymi, których lubimy jest wyczerpującym poradnikiem z usystematyzowaną treścią. Wiedza zawarta w lekturze jest specjalistyczna (oparta na doświadczeniach wynikających z pracy własnej autorki oraz z warsztatów prowadzonych wśród słuchaczy studiów biznesowych) i wyczerpująca. Autorka dołożyła wszelkich starań, by czytelnicy byli usatysfakcjonowani. Swoje rozważania wzbogaciła spostrzeżeniami specjalistów od nawiązywania kontaktów, psychologów, coachów. Są fachowe pojęcia (wyjaśnione), pytania, wyliczenia, wypunktowania, podkreślenia, tabelki, ramki, różnorodna czcionka. Zwroty angielskie przetłumaczono w oznaczonych * przypisach dolnych. Pomocą służą przypisy końcowe (z podziałem na zasady) i alfabetyczny indeks. Na początku znalazło się przychylnych 11 zasadom… jedenaście recenzji, co pokazuje, że lektura cieszy się wśród czytelników powodzeniem.

Książka 11 zasad jak być lubianym…, ucząc sposobów skutecznego komunikowania się, przedstawia nowy punkt widzenia na sztukę nawiązywania kontaktów. Jest więc lekturą wartą uwagi.

Tagi: poradnik

Kup książkę 11 zasad jak być lubianym