Recenzja książki: Apache. Przewodnik encyklopedyczny. Wydanie III

Recenzuje: Autor X

Apache przewodnik encyklopedyczny, pozycja z wydawnictwa HELION (we współpracy z O'REILLY) to następny przykład doskonałej pomocy w pracy informatyka oraz podręcznik do nauki obsługi serwera stron WWW. Książka napisana przez Bena Laurie i Petera Laurie jest już trzecim wydaniem o oprogramowaniu Apache. Autorzy są ważnymi członkami zespołu, który tworzy tę aplikację a to oznacza, jak pisałem w poprzednich recenzjach, że spotkamy się tu z precyzyjnie formułowanymi informacjami, dużą wiedzą i licznymi szczegółami potrzebnymi do użytkowania tego oprogramowania.

Książka jest podzielona na trzy działy: instalacja, konfiguracja, oprogramowanie. Dokładny opis sposobu instalacji zapewni każdemu spokojne i bezproblemowe przejście przez ten proces. Proces, który nie jest łatwy i niektórym mógł spędzać sen z powiek. Autorzy nie pomijają systemu Windows. Wszystkie wiadomości znajdują się w jednym tomie i poukładane są chronologicznie, tak jak Pan Bóg przykazał.

Proces konfiguracji obejmuje dziesiątki plików sekcji i modułów – i tu nie spotka nas rozczarowanie – wszystko jest wytłumaczone od początku do końca, autorzy nie pomijają żadnego istotnego szczegółu, pomocnego do ustawiania serwera według własnych potrzeb i wymagań. Książka zawiera też dużo uwag o bezpieczeństwie pracy serwera, co również dobrze świadczy o autorach.

Na końcu pojawia się coś dla „maniaków” - jak sprawić, by serwer robił wszystko, co chcemy, czyli rozdział o tworzeniu własnych modułów do serwera Apache. Wprowadzenie do ARP oraz rozpisane struktury konfiguracji umożliwiają szybkie odnalezienie się w tym co najważniejsze, usprawniają nawigację. Później szybki przeskok do programowania, ważne wskazówki i gotowe.

Trzeba również zaznaczyć, że pozycja ta jest przygotowana pod wersje 1.3 oraz 2.0. Nie zawiera niestety opisu do wersji 2.2. Szkoda, ale sądzę że autorzy uzupełnią to w najbliższym czasie. Dla wersji 1.3 oraz 2.0 są wykazane różnice i różne rozwiązania, co umożliwi podjęcie własnej decyzji (obie wersje są dalej rozwijane).

Z czystym sumieniem mogę polecić tę książkę każdemu, kto chce mieć własny serwer www za darmo, a zarazem założyć go profesjonalnie; oraz wszystkim administratorom i programistom którzy są zainteresowani tą tematyką.

Kup książkę Apache. Przewodnik encyklopedyczny. Wydanie III

Zobacz opinie o książce Apache. Przewodnik encyklopedyczny. Wydanie III