Recenzja książki: Bike'owa podróż. Z Sydney do Szczecina cz.1

Recenzuje: Danuta Szelejewska

Świat wcale nie jest mały. Przynajmniej nie na tyle, by można go było bez trudu przejechać rowerem. Oczywiście, przejechać można – przekonuje Bike'owa podróż. Z Sydney do Szczecina, jednak przedsięwzięcie to trudu wymaga wiele.

Publikacja Wydawnictwa Annapurna jest pierwszą częścią opowieści o rowerowej wyprawie Daniela Kocuja. Ponieważ jego niespokojny duch łaknął dzikiej przygody, na trasie przejazdu obok miejsc w pełni cywilizowanych znalazły się tereny niebezpieczne, mało uczęszczane, dzikie. Relacja z podróży przez Australię, Indonezję, Malezję, Tajlandię, Birmę oraz Indie jest szczegółowa, interesująca, oparta na osobistych przeżyciach Daniela Kocuja, pochodzącego ze Stanów Zjednoczonych Zandera i Walijczyka Jacka. Tematem ich wspomnień są początki podróży, codzienne życie i praca, spotkania z ludźmi oraz nowe przyjaźnie, wybory, piękne krajobrazy, poszczególne odcinki trasy, trudne podjazdy (zwłaszcza podczas choroby) i niebezpieczne zjazdy, ekstremalne stany pogodowe, polowania oraz bliskie spotkania z drapieżnikami, poszukiwanie szafirów i źródeł wody, pozostawiająca wiele do życzenia opieka szpitalna, noclegi na cmentarzach, sztuka przetrwania, a także zaskakujące kubki smakowe lokalne przysmaki i… narkotyki (nie bez powodu Tajlandia nazywana jest legendarną krainą opium).

Bike'owa podróż. Z Sydney do Szczecina jest relacją z podróży po terenach mało znanych przeciętnemu czytelnikowi. Bezkres zieleni i gór, bezmiar pustynnych piasków, trawiaste sawanny oraz nadrzeczne dżungle, szeroko otwarte serca (ale i nieprzychylność) ludzi z różnych zakątków świata oraz cechy charakterystyczne dla poszczególnych krajów – wszystkiego na własnej skórze doświadczył autor. Sięgający po lekturę czytelnik poznaje szczegóły dotyczące geografii odwiedzanych miejsc, ich historii, kultury, architektury, tradycji, religii, flory i fauny. Są nawiązania do relacji podróżników, opisy misji wojskowych, atrakcje turystyczne. Zamieszczona na początku mapka pokazuje położenie poszczególnych krajów (wraz z trasą rowerową) na mapie świata. Mnóstwo przepięknych, kolorowych fotografii pochodzących z wielu źródeł (w tym z osobistych zbiorów autora) ilustruje opisywane miejsca. Ballady, wiersze, fragmenty piosenek, propozycje tematycznych filmów i życiowe refleksje wielu myślicieli, zachęcają do głębokich przemyśleń. Pomocą służą przypisy oraz przetłumaczone na język polski zwroty angielskie, indonezyjskie i hiszpańskie.

Sięgnięcie po książkę Bike'owa podróż. Z Sydney do Szczecina, bez wątpienia jest pomysłem trafionym. Warto bowiem pogłębić swoją wiedzę dotyczącą życia ludzi w krajach stosunkowo mało znanych. Zarówno wielość informacji, jak i wrażeń wzrokowych zachęcają do lektury.

Tagi: rower Australia Azja Daniel Kocuj Annapurna

Kup książkę Bike'owa podróż. Z Sydney do Szczecina cz.1