Recenzja książki: Córka Stalina

Recenzuje: alison2

Rodziców się nie wybiera. Każdego dnia na świecie rodzą się dzieci, których rodzice nie będą w stanie zaspokoić ich nawet najbardziej podstawowych potrzeb, jak choćby dostępu do czystej wody. Dla innych dzieci los jest zaś szczególnie łaskawy. Od pierwszych dni swego życia dostają wszystko, czego pragną. Żyją w przekonaniu, że wszystykie dobra tego świata są na wyciągnięcie ręki. Swietłana Alliłujewa była córką niewykle potężnego i wpływowego człowieka, lecz gdyby tylko mogła, bez wahania wybrałaby na ojca kogoś prostego i biednego. Cóż bowiem z tego, że żyła w dostatku, o jakim większość rosyjskich dzieci mogła tylko pomarzyć? Nazwisko ojca przylgnęło do niej niczym druga skóra. Nigdzie nie mogła być sobą. Dla ludzi była po prostu „córką Stalina".

 

Książka Rosemary Sullivan to najlepszy dowód słuszności stwierdzenia, że najbardziej pasjonujące i niesamowite historie pisze życie. Swietłana dorastała w świecie, który tak naprawdę... nie istniał. Wszyscy robili, co było w ich mocy, by zapewnić „małej księżniczce" absolutnie beztroskie i radosne dzieciństwo. Dopiero z czasem dziewczyna zaczęła zastanawiać się, gdzie znikają wszystkie bliskie jej osoby. Minęło wiele lat, nim odkryła prawdę na temat śmierci własnej matki... Kolejne lata to dramat młodej kobiety, która najbardziej w świecie pragnęła stanąć u boku mężczyzny, który prawdziwie ją pokocha. Niestety, każdy kolejny jej związek stanowił bolesną, życiową porażkę. Nawet po śmierci Stalina w jego ojczyźnie nie zabrakło osób, które rościły sobie prawo, by sterować życiem córki polityka. Doprowadzona do ostateczności Swietłana uciekła z kraju, w którym się wychowała i w którym nadal mieszkały jej dzieci. Ten krok był dla niej niezwykle bolesny, a państwo, które miało jej zapewnić nowe życie, wcale nie okazało się aż tak gościnne. Czy kobieta od zawsze żyjąca w cieniu swego ojca może liczyć choć na odrobinę szczęścia? Warto sięgnąć po książkę i poznać fascynującą historię Swietłany Alliłujewej.

 

Córka Stalina to znakomicie napisana biografia, której lektura poruszy nie tylko wielbicieli książek historycznych. Autorka znakomicie oddała złożoność świata, w jakim przyszło wychowywać się Swietłanie. Oczywiście nie zabrakło też wzmianek na temat samego Stalina, w tym bardzo osobistych, opisujących jego relacje z ukochaną córką. Poznając kolejne trudne epizody z życia młodej kobiety, trudno z nią nie sympatyzować, trudno też nie życzyć jej szczęścia. W życiu Swietłana spotkała wielu barwnych ludzi - fragmenty im poświęcone mocno ubarwiają publikację. Liczne zdjęcia stanowią bardzo interesujące uzupełnienie tej nietuzinkowej opowieści - podobnie jak zarysowane przez autorkę historyczne tło biografii.

 

Swietłana Alliłujewa to niezwykle barwna i intrygująca postać. Przyszło jej żyć w wyjątkowo skomplikowanych czasach, a pochodzenie sprawiło, że każdy jej krok nabierał politycznego wymiaru. Rosemary Sullivan interesująco przybliża jej życie, marzenia, troski i, nieliczne, radości. To książka, którą pomimo pokaźnej objętości czyta się bardzo szybko i bez wątpienia warto poświęcić czas na jej lekturę. 

Kup książkę Córka Stalina

Sprawdzam ceny dla ciebie ...

Zobacz także

Zobacz opinie o książce Córka Stalina
Książka
Córka Stalina
Rosemary Sullivan
Inne książki autora
Kto zdradził Anne Frank
Rosemary Sullivan 0
Okładka ksiązki - Kto zdradził Anne Frank

Korzystając z nowoczesnej technologii, niedawno odkrytych dokumentów i wyrafinowanych metod śledczych, międzynarodowy zespół ekspertów – prowadzony...

Zobacz wszystkie książki tego autora
Recenzje miesiąca
Fałszywa królowa
Mateusz Fogt
Fałszywa królowa
Między nami jest Śmierć
Patryk Żelazny
Między nami jest Śmierć
Olga
Ewa Hansen ;
Olga
Serce nie siwieje
Hanna Bilińska-Stecyszyn ;
Serce nie siwieje
Zranione serca
Urszula Gajdowska
Zranione serca
Znajdziesz mnie wśród chmur
Ilona Ciepał-Jaranowska
Znajdziesz mnie wśród chmur
Trzy krowy w niebieskich kajakach
Andrzej Marek Grabowski ;
Trzy krowy w niebieskich kajakach
Pies na medal
Barbara Gawryluk
Pies na medal
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy