Recenzja książki: Ćwicz swoją pamięć! Zabawne zadania dla uczniów szkoły podstawowej

Recenzuje: Damian Kopeć

Pamięć - źródło sukcesów w nauce

Truizmem będzie stwierdzenie, że w uczeniu się nie chodzi o to, by się dużo i uporczywie uczyć, a w pracy o to, by się solidnie napracować. W nauce chodzi o to, by się czegoś jak najszybciej, jak najbardziej efektywnie nauczyć. By zdobywać potrzebną wiedzę w gruncie rzeczy jak najmniejszym wysiłkiem.

Kolejną książką dla uczniów szkoły podstawowej poszukujących sposobów na poprawę sposobu uczenia się jest właśnie pozycja opublikowana przez Wydawnictwo Jedność. Uzupełnienie książki Ćwicz swoją koncentrację!, książeczka Ćwicz swoją pamięć! skupia się na zagadnieniach dotyczących funkcjonowania pamięci i metodach jej dobrego wykorzystania. Autorka książki nie teoretyzuje, wyjaśnia wszystko poprzez praktyczne przykłady i ćwiczenia, pokazuje też, jak można poprawić swoją pamięć i lepiej wykorzystywać potencjał, którym dysponujemy. Książka napisana jest zrozumiałym, prostym językiem. Skierowana jest do uczniów szkoły podstawowej, choć zaprezentowane tu metody dotyczą tak naprawdę nas wszystkich, niezależnie od wieku. Zaletą Ćwicz swoją pamięć! jest to, że dziecko samo, bez pomocy dorosłego, może przeczytać ją i zastosować podane tu wskazówki.

Książka nie jest gruba. Może się wydawać skromną, ale dzięki temu jej cena nie jest wygórowana. Układ graficzny ma pomóc w przyswojeniu treści. Ważne fragmenty są wyróżnione kolorem bądź ramką. Autorka podsumowuje ważniejsze tematy, wypunktowując to, co naprawdę istotne. Zawarte tu spostrzeżenia dotyczące pamięci nie są odkrywcze, ale nie o to w sumie chodzi. Chodzi o to, by dziecko mogło je zrozumieć i sprawnie wykorzystać. Wymieńmy te czynniki, które pomagają ćwiczyć pamięć, rozwijać ją i osiągać lepsze wyniki w nauczaniu:
- przy zapamiętywaniu warto angażować wszystkie zmysły (wzrok, słuch itp.)
- warto poznać swoje mocne strony, wrodzone predyspozycje (niektórzy są tzw. wzrokowcami, inni lepiej przyswajają treści które słyszą)
- ważna jest kolejność uczenia się zróżnicowanych treści
- warto korzystać z technik zapamiętywania, takich jak mapy pamięci czy technika skojarzeniowa
- jest wiele technik i środków mnemotechnicznych po które warto sięgnąć.

Autorka pokazuje w sposób praktyczny, jak ułatwić sobie naukę konkretnych rzeczy: wierszy, list, dat, słówek, procesów i przebiegów zdarzeń.

Spodobała mi się uwaga Tanji Klein, że nowe techniki nie zawsze przynoszą natychmiastową korzyść. Często bowiem zdarza się, że na początku nowa metoda nie przynosi szybkich efektów. Może się słusznie zdawać, że lepiej byłoby uczyć się "po staremu". Wszystko bowiem, co nowe, wymaga treningu i stopniowego wdrożenia się. To przejaw zdrowego rozsądku autorki. Często w różnorakich poradnikach hurraoptymistyczne hasła przesłaniają właśnie zdrowy rozsądek i nie ostrzega się czytelników, że korzyści nie muszą być natychmiastowe. Wdrożenie nowej metody może kosztować sporo wysiłku. Warto o tym pamiętać i nie zrażać się początkowymi trudnościami, bowiem długotrwałe korzyści po nabyciu odpowiedniej wprawy są nie do przecenienia.

Pamiętajmy: ćwiczenie czyni mistrza! Sympatyczny rudy lis towarzyszący nam w tej książce pomoże lepiej wykorzystać to, co już mamy w głowie: naszą pamięć.

Kup książkę Ćwicz swoją pamięć! Zabawne zadania dla uczniów szkoły podstawowej

Zobacz opinie o książce Ćwicz swoją pamięć! Zabawne zadania dla uczniów szkoły podstawowej