Recenzja książki: Dom w Krokusowej Dolinie

Recenzuje: Mirosław Kalinowski

Górskie pejzaże, bohaterka z bagażem doświadczeń i tatrzańskie legendy to znak rozpoznawczy prozy Haliny Kowalczuk. Tym razem autorka zabiera czytelnika w podróż do Krokusowej Doliny, gdzie opowiada zaskakującą historię tragicznie zniszczonej miłości sprzed wielu lat oraz współczesne perypetie młodej kobiety, która odnajduje swoją pierwszą miłość.

recenzja Dom w Krokusowej Dolinie

Anna to trzydziestokilkulatka, pracownica jednego ze sklepów popularnej sieci meblowej. Kobieta wykonuje swoją pracę sumiennie, solidnie i z wielkim zaangażowaniem. Niestety, życie osobiste Anny to prawdziwe piekło. Osierocona w nastoletnim wieku, trafiła pod opiekę despotycznej ciotki – starej panny. Kobieta ograniczała Annie kontakty towarzyskie z rówieśnikami i zabraniała wypadów na imprezy. Skutkiem tego Anna jak dotąd nie ułożyła sobie życia rodzinnego. Po śmierci ciotki wydaje się, że w życiu Anny wszystko ma szansę się zmienić. Okazuje się, że kobieta dostaje awans i propozycję objęcia stanowiska dyrektorskiego w nowo otwartym salonie meblowym w Zakopanem. Anna bez wahania przyjmuje ofertę, nic jej bowiem w rodzinnym mieście nie trzyma. Przeprowadzka w Tatry okazuje się dla Anny początkiem nowego życia, zarówno zawodowego, jak i osobistego. A rozgrywające się w otoczeniu kobiety zaskakujące rzeczy i nietypowe spotkania dodają całej powieści dodatkowego smaku.

Dom w Krokusowej Dolinie to wciągająca i przyjemna historia obyczajowa z elementami legend i podań podhalańskich. Autorka skutecznie wplata we współczesną narrację historię sprzed lat, dodając tym samym całej powieści dramaturgii i napięcia.

Warto pamiętać, że każdy z wątków: zarówno ten współczesny, jak i ten sprzed lat, okraszony jest wieloma tajemnicami i zgrabnie wplecionymi zwrotami akcji. Gdy czytelnikowi wydaje się, że rozwiązał już wszystkie zagadki, autorka zmienia kierunek swojej historii i mocno zaskakuje odbiorcę.

Dom w Krokusowej Dolinie czyta się szybko, z przyjemnością śledząc nie tylko rozwój fabuły, ale chłonąc także opisy serwowane przez Halinę Kowalczuk. Górskie panoramy, uroki Zakopanego, góralskie tradycje, ale też nowoczesność, która wkroczyła do zimowej stolicy Polski – to liczne atuty Domu w Krokusowej Dolinie.

Książkę Haliny Kowalczuk warto polecić miłośnikom prozy obyczajowej, osobom zaczytującym się w legendach i podaniach ludowych, ale także wszystkim, którzy kochają górskie wędrówki.

Tagi: obyczajowe

Kup książkę Dom w Krokusowej Dolinie

Zobacz opinie o książce Dom w Krokusowej Dolinie
Chata pod jemiołą
Halina Kowalczuk0
Okładka ksiązki - Chata pod jemiołą

"Chata pod jemiołą" to wspaniała powieść na długie jesienne wieczory. Monika planuje w wakacje wspólny wyjazd ze swoim narzeczonym do Zakopanego, jednak...

Egipskie marzenie
Halina Kowalczuk0
Okładka ksiązki - Egipskie marzenie

Monika to trzydziestoletnia doktor egiptologii, która z pasją oddaje się swojej pracy. Jest pewną siebie młodą kobietą, która myśli racjonalnie...