Recenzja książki: Dracula

Recenzuje: imunimum

Bram (Abraham) Stoker przyszedł na świat 8 listopada 1847 roku w Dublinie, a zmarł w 1912. Pełnił funkcję sekretarza sławnego wówczas Henry’ego Irvinga. W jego pisarskim dorobku znajduje się kilka bajek dla dzieci, powieści fantastycznych oraz baśni. Jednak najbardziej cenionym i rozpowszechnionym dziełem Irlandczyka jest zdecydowanie powieść Dracula. To właśnie dzięki niej słynny pisarz stanął na czele światowego horroru.

Dracula to powieść epistolarna, znajdziemy w niej więc przede wszystkim listy bohaterów, ale także dzienniki oraz - znacznie rzadziej - wycinki z lokalnych gazet.

Znany prawnik Jonathan Harker wyrusza w podróż do Transylwanii, by pomóc w kupnie posiadłości tajemniczemu hrabiemu Draculi. Podczas podróży, zbliżając się do celu, młody prawnik coraz częściej słyszy wśród miejscowych pogłoski o tajemniczym hrabim. Są to plotki bardzo dziwne, tajemnicze oraz napawające strachem. Harker jednak puszcza to mimochodem, zważając na fakt, iż tutejsi mieszkańcy oddaleni są od świata techniki i w swoich przekonaniach często zasięgają wiedzy z ludowych historii. W końcu, po lekkich trudach, Jonathan trafia na miejsce – do olbrzymiego, budzącego lęk zamku Draculi.

Z początku panowie dosyć szybko nawiązują więź porozumienia, jednak z czasem okazuje się, że hrabia nie jest tym, za kogo Harker go uważał. Mężczyzna zdaje się całkowicie unikać słońca, nie opuszcza swojego lokum za dnia, w dodatku jest trupio blady, mroczny, nieobliczalny. Z czasem Jonathan staje się powtarzalnie nawiedzany, traci kontakt z rzeczywistością oraz zatraca się na granicy między snem a realnością.  Wkrótce prawnik zdaje sobie sprawę z tego, że jest więźniem w zamku Draculi, a sam Dracula najprawdopodobniej od wieków nie żyje.

Tymczasem żona Jonathana, Mina, wyjeżdża na wakacje wraz ze swoją przyjaciółką Luną do nadmorskiego Whitby. Kobiety ciągle napotykają na trudne do wytłumaczenia incydenty. Luna zaczyna lunatykować oraz w niewyjaśnionych okolicznościach tracić krew. Rozwiązać zagadkę niespotykanej choroby pomóc może tylko doktor van Helsing.

Dwie odrębne historie, które dzieli setka kilometrów, a wiąże jedynie jedna gorliwa miłość, zostają brutalnie ze sobą połączone. Żadna ze stron nie jest świadoma tego, z czym przyjdzie jej się zmierzyć, a tym bardziej nie zdaje sobie sprawy z tego, że życie ich ukochanych jest w niebezpieczeństwie.

Dzieło Stokera to prawdziwa gratka dla miłośników dreszczyku emocji i strachu. Powieść ta, mimo wielu wątków, jest szczegółowo dopracowana. Czyta się ją znakomicie, kolejne kartki pochłania się bardzo szybko i przyjemnie. Bez względu na lata "stażu", jakie książka Stokera posiada, jest ona nadal bardzo ceniona w swoim gatunku. Stanowi bowiem swego rodzaju przykład i wzór dla reszty późniejszych dzieł horroru. W dodatku wymyślony przez autora wampir stał się sławny na całym świecie za sprawą kontynuacji jego historii w postaci książek, filmów, gier czy komiksów. Dracula to książka, którą po prostu trzeba znać!

Kup książkę Dracula

Zobacz opinie o książce Dracula
Autor
Dracula
Stoker Bram
Dracula 4 CD
Stoker Bram0
Okładka ksiązki - Dracula 4 CD

Najsłynniejsza powieść wampiryczna. Owiana legendą i wielokrotnie przenoszona na ekran. Szczytowe osiągnięcie literatury grozy. Po raz pierwszy w formie...