Recenzja książki: Grafika dla smyka - zwierzaki. Kropkowanki dla dzieci

Recenzuje: Danuta Szelejewska

W rozwoju dziecka dużą rolę odgrywa koordynacja wzrokowo-ruchowa, czyli umiejętność łączenia tego, co widzą oczy z tym, co wykonują dłonie. By jej zakres był adekwatny do wieku, potrzebna jest stała kontrola, mająca na celu dobór – w razie potrzeby – odpowiednich zadań, niwelujących braki, będące powodem zaburzeń w pisaniu, rysowaniu, manipulowaniu przedmiotami oraz wykonywaniu ćwiczeń gimnastycznych. Ponieważ u dzieci w wieku przedszkolnym zaburzona koordynacja wzrokowo-ruchowa objawia się małą precyzją ruchów i trudnościami podczas wykonywania prostych zadań, oficyna Impuls zadbała o rozwój najmłodszych, proponując im odpowiednio skonstruowany zestaw.

Ćwiczenia opracowane przez Małgorzatę Wójtowicz obejmują kropkowanki przedstawiające sylwetki zwierząt, dających się poznać w różnych środowiskach przyrodniczych. Obok doskonale wszystkim znanych zwierząt domowych znalazły się również takie, które zamieszkują inne szerokości geograficzne: łatwo będzie dziecku rozpoznać owieczkę, konika, wiewiórkę, psa, niedźwiadka, jeża czy koguta, trudniej natomiast te zwierzęta, których nie zna z wizyt w ogrodzie zoologicznym, książek czy telewizji. W tym miejscu warto dodać, że ideałem byłoby, gdyby każda z kart pracy została opatrzona odpowiednim komentarzem. Ponieważ jednak tak się nie stało, zadaniem rodziców, nauczycieli i wychowawców jest wyjaśnienie dziecku szczegółów dotyczących środowiska naturalnego, w którym żyją poszczególne zwierzęta.

Książka Grafika dla smyka - zwierzaki przeznaczona jest dla przedszkolaków oraz uczniów edukacji wczesnoszkolnej. Szkice są duże i dopracowane. Obok wykropkowanych sylwetek (ssaki, gady, płazy, owady, ptaki, ryby) znalazły się kształty (również wykropkowane) środowisk ich życia. Wystarczy dziecko zaopatrzyć w dobrze naostrzony ołówek oraz czuwać nad prawidłowym przebiegiem podjętych przez niego czynności. Rodzic, którego celem jest troska o wszechstronny rozwój dziecka, ma okazję przybliżyć mu pozostałe informacje związane z rozwojem i życiem poszczególnych gatunków.

Publikacja oficyny Impuls warta jest polecenia. Zaproponowane zadania Małgorzaty Wójtowicz bez wątpienia doskonale spełnią swoją rolę: łączenie kropek w konkretne kształty jest bowiem skuteczną metodą ćwiczenia staranności, dokładności oraz cierpliwości - szczególnie wtedy, gdy zadanie wymaga od dziecka dłuższego skupienia uwagi. Większy format książki i pogrubiona okładka stanowią dodatkowy atut. Czas spędzony przy pracy z publikacją z pewnością nie będzie stracony.

Kup książkę Grafika dla smyka - zwierzaki. Kropkowanki dla dzieci

Zobacz opinie o książce Grafika dla smyka - zwierzaki. Kropkowanki dla dzieci
Grafika dla smyka
Małgorzata Wójtowicz0
Okładka ksiązki - Grafika dla smyka

Wśród licznych ćwiczeń rozwijających przeznaczonych dla dzieci w wie- ku przedszkolnym ważne miejsce zajmują ćwiczenia rozwijające koordynację wzrokowo-ruchową...