Recenzja książki: Ja, Majka

Recenzuje: Magdalena Galiczek-Krempa

Powrót z wakacji nigdy nie należy do najprzyjemniejszych chwil. Czekająca człowieka rutyna, konieczność powrotu do obowiązków, brak swobody i wolnego czasu sprawiają, że z urlopu nie lubią wracać ani dzieci, ani dorośli. A co, jeśli za tą niechęcią stoi poważniejszy problem? O tym, dlaczego Nikola nie wróciła z kolonii do domu czytelnicy – zarówno ci młodsi, jak i ci starsi – będą mogli przeczytać w książce Rafała Witka Ja, Majka.

recenzja Ja, Majka

Prawie trzynastoletnia Nikola wyjechała na kolonie do Mielna. Kiedy nadchodzi czas powrotu, dziewczynka postanawia zostać w nadmorskiej miejscowości. Z pomocą koleżanki udaje, że wsiada do autokaru z resztą grupy, gdy tymczasem ukrywa się za pojazdem. Gdy autobus odjeżdża, Nikola zostaje sama. Mając ze sobą niewielki plecak ze zmianą bielizny, napojem, resztką jedzenia i siedemdziesięcioma złotymi w portfelu, postanawia po swojemu spędzić wakacje. W spokoju, bez nakazów i zakazów wychowawców, bez krzyków młodszych dzieci i bez wiecznego pośpiechu. Ale czy tylko dlatego?

Dlaczego dziewczynka nie chciała wracać do domu? Kiedy dorośli zorientują się, że Nikola nie wsiadła z grupą do autokaru? Czy ktoś będzie jej szukał? Na te i na wiele pytań będzie szukała odpowiedzi główna bohaterka, ale też czytelnicy, śledzący jej losy.

Tytułowa Majka to nie kto inny, jak Nikola. Majka – zdaniem jej samej – jest bardziej dojrzała, samodzielna, pewna siebie, zaradna. Nikolą była kiedyś, teraz jest Majką.

Książka Rafała Witka zaprasza czytelnika w nietypową podróż po zatłoczonym nadmorskim kurorcie. Spacerujemy śladami dziewczynki, która – mówiąc wprost – jest uciekinierką i o którą prawdopodobnie martwi się wielu dorosłych. Nie widzimy komunikatów o zaginionej, bo sama zaginiona nie chce ich dostrzegać. Nie włącza smartfona, nie ogląda telewizji (bo gdzie ma ją oglądać, skoro śpi na wydmie lub kutrze?), unika konfrontacji z dorosłymi lub ze stróżami prawa. Nikoli-Majce wydaje się, że od teraz jest panią swojego losu. Że nikt w domu nie będzie się o nią martwił ani jej szukał.

Ja, Majka to skrywana pod powierzchnią lekkiej, wakacyjnej powieści przygodowej historia, w której nastolatka prosi cały świat o pomoc. Problem, z jakim się boryka, jest na tyle wstydliwy, że boi się ona wyznać go dorosłym. Obawia się reakcji matki, boi się, że ta jej nie uwierzy, a wręcz stanie w obronie winnego. Książka Rafała Witka uwrażliwia na sprawy dorastających dzieci. Na to, że często boją się one o czymś powiedzieć, do czegoś przyznać czy poprosić o pomoc, gdyż myślą, że zostaną niezrozumiane lub zrozumiane opacznie. Autor pokazuje, jak ważne jest wsparcie rodziców i opiekunów, ich uwaga i rozmowy prowadzone z dzieckiem.

Książkę Rafała Witka warto podsunąć nie tylko dorastającym dziewczynkom oraz chłopcom, ale też rodzicom młodych nastolatków. Dorośli zostaną uwrażliwieni na problemy dorastających dzieci, znajdą płaszczyznę do dialogu i pokażą, że ucieczka nie jest dobrym sposobem na rozwiązywanie problemów.

Kup książkę Ja, Majka

Zobacz opinie o książce Ja, Majka
Ja, Majka
Rafał Witek
Lewy. Gola! Czytam sobie
Rafał Witek0
Okładka ksiązki - Lewy. Gola! Czytam sobie

Robert Lewandowski to najbardziej znany polski piłkarz, który jest kapitanem reprezentacji Polski. To mistrz który strzela piękne gole, na...

Bzik & Makówka przedstawiają: Maliny zza żelaznej kurtyny
Rafał Witek0
Okładka ksiązki - Bzik & Makówka przedstawiają: Maliny zza żelaznej kurtyny

To wszystko przez moje nazwisko! Gdybym nazywała się Gabrysia Grzeczniutka, to ludzie inaczej by mnie traktowali. Ale Gabrysi Bzik mogą się czepiać do...

Siemowit Zagubiony
Robert F. Barkowski ;