Recenzja książki: Jak wychować gospodarne dzieci?

Recenzuje: Magdalena Goik

Chcemy, żeby nasze dzieci były grzeczne, dobrze się uczyły, staramy się więc wpoić im zasady dobrego wychowania, reguły ortograficzne i tabliczkę mnożenia. Ale równie ważna – o czym przekonuje nas Janet Bodnar autorka książki „Jak wychować gospodarne dzieci – jest edukacja finansowa. W Polsce jest to temat poruszany bardzo rzadko, być może dlatego, że sami przywykliśmy raczej oszczędzać, niż zarządzać własnymi pieniędzmi, a przecież gospodarowanie finansami to coś więcej, niż odkładanie na czarną godzinę - to także inwestowanie, a nawet dobroczynność.

Autorka podaje szereg zasad i pomysłów jak wprowadzać dzieci w świat pieniędzy, radzi jak w kwestiach finansowych rozmawiać i postępować z maluchami, nastolatkami i studentami. Praktyczne metody są gotowe do zastosowania natychmiast. Przedstawia problem kieszonkowego, dodatkowych dochodów, a nawet inwestowania na giełdzie. Odkrywa sztuczki jakie dzieci stosują wobec rodziców, aby wyegzekwować to czego pragną. Opisuje przykłady z własnego życia i życia swoich dzieci. Okazuje się, że jeśli wprowadzimy jasne i konsekwentne zasady, dzieci nie tylko chętnie się do nich zastosują, ale także wykażą się kreatywnością i rozsądkiem. Zdobywanie wiedzy o pieniądzach nie musi by poważne i ponure, to także dobra zabawa dla rodziców i dzieci, która wspomaga rozwijanie przedsiębiorczości.

Janet Bodnar porusza też tematy „około finansowe” takie jak wpływ reklamy, zakupy z dziećmi w hipermarketach, czy noszenie markowych ubrań. Wyjaśnienia jak sobie radzić w tych sytuacjach godne są superniani. Nie podaję konkretnych przykładów, zachęcam, aby zajrzeć do książki pełnej świetnych porad, które mogą być także inspiracją dla innych własnych pomysłów i rozwiązań. Znajdziemy tu również wiele ciekawostek np. co oznacza słowo moneta albo skąd wziął się bank, a także dziecięce spojrzenie na pieniądze. To bardzo dobrze, że taka pozycja pojawiła się na polskim rynku.

Temat pieniędzy jest wciąż jeszcze tematem tabu, niezbyt przyzwoicie jest je mieć i o nich mówić, ale także źle jest nie mieć i narzekać. Wciąż jeszcze nie potrafimy rozmawiać o pieniądzach. Dlatego szczerze polecam ten podręcznik z dziedziny rodzinnych finansów. „Jak wychować gospodarne dzieci” to lektura dla wszystkich, dla zamożnych i tych którzy ledwie wiążą koniec z końcem, dla oszczędnych i rozrzutnych i wreszcie dla tych, którzy sami chcą się nauczyć zarządza swoimi finansami.

Kup książkę Jak wychować gospodarne dzieci?

Zobacz opinie o książce Jak wychować gospodarne dzieci?