Recenzja książki: Karolina XL zakochana

Recenzuje: Katarzyna Krzan

ROZMIAR XL – I CO Z TEGO?

Bohaterką powieści Marty Fox jest siedemnastoletnia Karolina, nosząca rozmiar XL, z którym skutecznie, systematycznie walczy. Dziewczyna ma chłopaka, Szczurka, którego uczy się kochać, pomimo przykrych doświadczeń z jej pierwszego razu z niejakim Chrisem. Chris był młodym sadystą, podsuwającym dziewczynie tłuste jedzenie. Przez niego i zawiedzioną miłość Karolina wpadła w nałóg jedzenia, z którego próbuje się wyleczyć. Sposób, którego się trzyma, przynosi efekty – pod koniec książki, Karolina ma już rozmiar L, co dobrze wróży jej potencjalnym naśladowczyniom, walczącym z coraz bardziej powszechną dziś nadwagą. Dziewczyna odkryła zalety umiaru, rezygnacji ze słodyczy i z ruchu na świeżym powietrzu w procesie dbania nie tylko o siebie i swoją figurę, ale przede wszystkim o dobre samopoczucie i pewność siebie.

Banałem będzie stwierdzenie, że Karolina jest zwykłą dziewczyną ze zwykłymi problemami. Bo jaka niby ma być? Jest nastolatką, a nie super-dziewczyną z seriali telewizyjnych.  Ma paczkę dobrych przyjaciół, a jedynym, czego jej brakuje, jest wiara w siebie, ale i nad tym dzielnie pracuje. Nie jest jej łatwo – ma matkę, artystkę-schizofreniczkę, babcię, aktorkę serialową i nie wie, kim jest jej ojciec. Ta zagadka znajdzie jednak zaskakujące rozwiązanie w czasie wakacji. Co jeszcze posiada Karolina? Wsparcie ze strony chłopaka i przyjaciół. To oni okazują się niezwykle pomocni w walce z przemocą w rodzinie, której doświadcza głęboko na własnej skórze Szczurek. Marta Fox udowadnia tu, że tak naprawdę nie ma sytuacji bez wyjścia, a szukający pomocy na pewno ją znajdzie. Młodym ludziom udaje się uratować przyjaciela przed bijącym go ojcem-alkoholikiem. Wykorzystując kilka sprytnych sztuczek, nakłaniają mężczyznę nawet do podjęcia leczenia.

Marta Fox, autorka wielu powieści dla nastolatek, ciągle młoda duchem, nie zapomniała o problemach związanych z dorastaniem, bo potrafi je świetnie pokazać. Nie boi się poruszać trudnych tematów związanych z inicjacją seksualną, przemocą wśród najbliższych w rodzinie, problemów z dorastaniem, relacjami z rodzicami i nauczycielami.

Czytając jej książki o młodzieży, dorośli odzyskują wiarę w młodych, którzy wcale nie muszą interesować się wyłącznie imprezowaniem, seksem i alkoholem. Mogą być inteligentni, sympatyczni, mądrzy. Tacy są bohaterowie jej książek.

Akapit-Press wydał całą serię powieści młodzieżowych Marty Fox. A są to: „Paulina w orbicie kotów”, „Kaśka Podrywaczka”, „Karolina XL” oraz jej kontynuacja „Karolina XL zakochana.”

Kup książkę Karolina XL zakochana

Zobacz opinie o książce Karolina XL zakochana
Autor
Iza Anoreczka
Marta Fox0
Okładka ksiązki - Iza Anoreczka

Książka o dobrej dziewczynie, która zrobiła wiele, by zapracować sobie na etykietkę "wredniary". Jest nielubiana w liceum, do którego chodzi...

Kaśka Podrywaczka
Marta Fox0
Okładka ksiązki - Kaśka Podrywaczka

"Podrywaczka to nie jest moje nazwisko, tylko nick. Wolę być Kaśką Podrywaczką niż Śpiącą Królewną. Moda na królewny jest w odwrocie. Śpiące...