Recenzja książki: Kiedy twój rodzic staje się twoim dzieckiem

Recenzuje: Danuta Szelejewska

Szybko mijające chwile nie pozostawiają żadnych złudzeń: wczoraj dzieci, dzisiaj - młodzież, jutro - dorośli. A ponieważ czas nie zatrzymuje się nawet na moment, z jego upływem związane są kolejno po sobie następujące zmiany w organizmie. Im człowiek jest starszy, tym większemu spowolnieniu ulegają procesy życiowe, a nic nie zwalnia ludzi młodych od opieki nad potrzebującymi. Wzorcowym przykładem postępowania z osobami w podeszłym wieku jest historia opisana przez Kena Abrahama, który w książce Kiedy twój rodzic staje się twoim dzieckiem przybliża realia codziennego życia z osobą dotkniętą stanem demencyjnym (znaczne obniżenie sprawności umysłowej spowodowane uszkodzeniem mózgu).

Publikacja Wydawnictwa Święty Wojciech jest szczegółową relacją z kilku ostatnich lat życia mamy (Minnie) Kena Abrahama. On sam – o czym pisze w swojej książce – początkowo nie dopatrywał się niczego złego w osłabieniu jej pamięci, spadku formy fizycznej oraz zachowaniach i reakcjach różnych od dotychczasowych. Uważał, że wszystko to są naturalne objawy charakteryzujące kogoś, kto cieszy się kilkudziesięcioletnim życiowym doświadczeniem. Wiele do myślenia dało mu dopiero pojawienie się kolejnych niepokojących symptomów: dostrzeganie wpatrujących się w okna mężczyzn w białych garniturach, oskarżanie o kradzież przedmiotów osobistych, niezdolność od kontrolowania oddawania moczu i wypróżniania, utrata „filtrów” pozwalających oddzielić zachowania stosowne od niestosownych, zapominanie o terminach, kleptomania, ataki werbalne, a także upór, bezzasadne narzekania, rozdrażnienie i nierealistyczne wymagania. Naprzemiennie następowały progres i regres, co zawsze jest przyczyną nieodwracalnych zmian w życiu całej rodziny.

Dzięki szczegółowej analizie zachowania Minnie Abraham możliwym stało się wypracowanie sposobów postępowania z człowiekiem dotkniętym demencją. Z relacji autora wynika, że Kiedy twój rodzic staje się twoim dzieckiem, bezwzględnie należy przewartościować swoje życie, poświęcając mu więcej czasu, otaczając go nieustanną opieką oraz wzmagając poczucie jego bezpieczeństwa. W zachowaniu Kena czytelnik dostrzega podyktowaną poczuciem odpowiedzialności troskę o tą, której się najwięcej zawdzięcza. Jego podpowiedzi są konkretne, bo osadzone w realiach. Dzięki dodającym odwagi radom kogoś, kto jako wierzący posiłkuje się treścią czwartego przykazania Dekalogu (Czcij ojca swego i matkę swoją), chętni odnajdą w lekturze skuteczną pomoc. A ponieważ szybko biegnący naprzód czas doświadcza każdego z nas, trzeba być przygotowanym na trudne chwile w życiu własnych rodziców. Publikacja Wydawnictwa Święty Wojciech uczy, jak zminimalizować trudności związane z życiem dotkniętych stanem demencji najbliższych. A to najlepszy dowód na to, że koniecznie należy po nią sięgnąć.

Kup książkę Kiedy twój rodzic staje się twoim dzieckiem

Zobacz opinie o książce Kiedy twój rodzic staje się twoim dzieckiem
Autor