Recenzja książki: Kłopotliwe zachowania dzieci

Recenzuje: Danuta Szelejewska

W przypadku dziecięcych zachowań bardzo często można spotkać się z problematycznością, konfliktowością i złożonością (taki stan związany jest z niedojrzałością, delikatnością i naiwnością wynikającą z wieku dziecka). Biorąc pod uwagę fakt, że postępowanie człowieka w dużej mierze zależy od zasad wpojonych mu w dzieciństwie, warto pamiętać, że bezwzględną koniecznością jest wzbogacenie wychowawczych oddziaływań o takie, które zaowocują właściwym postępowaniem w przyszłości. Pouczającą lekturą jest książka Kłopotliwe zachowania dzieci, poprzez którą Wydawnictwo RM komunikuje się z rodzicami i wychowawcami, ucząc ich, na czym polegają Mądre reakcje w trudnych sytuacjach.

W trzech częściach omówione zostało skomplikowane zagadnienie problematycznych zachowań zarówno maluchów, jak i nastolatków. Rady dotyczące skutecznych sposobów rozwiązywania konfliktów bez wątpienia zetkną się z aprobatą rodziców i wychowawców, dla których istotnym celem jest właściwe zrozumienie specyfiki myślenia najmłodszych, by – w konsekwencji – obrać adekwatną do dziecięcych zachowań strategię wychowawczą. W lekturze nie brakuje opisów konkretnych przypadków, do złudzenia przypominających sytuacje z życia każdego z nas. Postępowanie dzieci na różnych etapach rozwoju stało się podstawą psychologicznych rozważań Justyny Korzeniewskiej, której rady bez wątpienia okażą się pomocne w zmaganiach z trudną i odpowiedzialną rolą rodzica oraz wychowawcy.

Pod rozważania zostały poddane czynniki zwykłej, szarej codzienności: sen, jedzenie, strój, komputer, protesty, żądania, relacje z rodzicami, rodzeństwem i rówieśnikami. Przeanalizowano również dziecięce emocje, zalety i wady wychowania bezstresowego oraz system nagród i kar. Niektóre rozdziały zakończono krótkim podsumowaniem i wyliczeniem punktów strategicznych. Pomocą służą także związane z tematem anegdoty, pytania dla rodziców, przykładowe odpowiedzi na nie zawsze mądre i odpowiedzialne żądania stawiane przez dzieci oraz wypunktowania i tabelki. Zabawne, czarno-białe ilustracje autorstwa Pawła Osiala dodają uroku lekturze.

Publikacja Wydawnictwa RM uczy postępowania w konfliktowych sytuacjach. Pokazuje, że takie atuty rodzicielstwa, jak cierpliwość, dobroć, opanowanie i wyrozumiałość są bardzo ważne, winny być jednak systematycznie uzupełniane o konsekwencje adekwatne do – często niechlubnych – działań wychowanków. Po książkę, oprócz rodziców, z radością sięgną nauczyciele i terapeuci. Ich wychowawczy wkład sprawi, że Kłopotliwe zachowania dzieci z pewnością zostaną opanowane.

Kup książkę Kłopotliwe zachowania dzieci

Zobacz opinie o książce Kłopotliwe zachowania dzieci
Kłopotliwe zachowania dzieci
Justyna Korzeniewska