Recenzja książki: Mała droga ufności Teresy z Lisieux

Recenzuje: Danuta Szelejewska

Ponieważ do świętości powołani są wszyscy, Kościół przychodzi z pomocą każdemu bez wyjątku. Treść książki Mała droga ufności Teresy z Lisieux, motywując do postępowania zgodnie z zasadami chrześcijańskiego życia, ma ogromne znaczenie dla współczesnego Kościoła i społeczeństwa.

Oddana do rąk czytelnika publikacja Wydawnictwa W drodze jest zapisem rekolekcji wygłoszonych przez ojca Philippe (wstęp zawiera propozycję autora, która – jeśli czytelnik z niej skorzysta – pomoże mu przeżyć indywidualne rekolekcje w nurcie karmelitańskiej duchowości), z podkreśleniem konieczności wzrastania w ufności. Opierając się na bogactwie tekstów zaczerpniętych z pism świętej Teresy (źródła podane zostały w przypisach), autor szczegółowo wyjaśnia, na czym polega mała droga (całkowite i dziecięce zaufanie Bogu, okazywanie mu miłości poprzez wierność w małych rzeczach), pomagając tym samym zrozumieć jej nowość (odkrywanie na nowo niezwykłości Ewangelii, dostrzeganie dobroci Boga, powszechna dostępność świętości). Posługując się przykładem windy, ojciec Philippe podkreśla konieczność pokory przyciągającej Bożą łaskę. Uzasadnia potrzebę akceptacji własnych słabości i ograniczeń z równoczesnym odrzuceniem grzechu (pragnienie nawrócenia, by bardziej żyć Ewangelią). Snuje refleksje dotyczące wzrastania w ufności oraz ufności w nieskończone miłosierdzie Boże, a życiowe próby stawia na równi z doświadczeniami wiary, która przecież jest cenniejsza niż oczyszczane w ogniu złoto.

Zawarte w publikacji teologiczne rozważania są interesujące i wnikliwe, przez co wyjaśnionych zostaje wiele trudnych kwestii w sposób całkowicie zrozumiały. W swoich refleksjach autor wielokrotnie nawiązuje do wydarzeń oraz wypowiedzi świętej Teresy, zarówno z okresu jej życia, jak i licznych nawróceń po jej śmierci, co z kolei znajduje przełożenie na rozwiązania problemów współczesnego człowieka. Niektóre jej teksty oraz wspomnienia interpretuje drobiazgowo, często zdanie po zdaniu, co pozwala dostrzec piękną stronę jej duchowości (bez idealizowania). Pomocne okazują się wyjaśnienia dotyczące aktualnego do dnia dzisiejszego duchowego przesłania świętej z Lisieux. Obficie cytowane fragmenty biblijne opatrzono siglami. Wszystko to ukierunkowuje czytelnika ku autentycznym wartościom.

Publikacja Wydawnictwa W drodze nie posiada limitu odbiorców. Ponieważ do świętości powołani są wszyscy, lektura bez wątpienia przyniesie korzyść każdemu: ta, która przez Jana Pawła II ogłoszona została doktorem Kościoła, pomaga wcielać w życie przesłanie Ewangelii. Warto więc zainteresować się treścią książki Mała droga ufności Teresy z Lisieux.

Kup książkę Mała droga ufności Teresy z Lisieux

Zobacz opinie o książce Mała droga ufności Teresy z Lisieux