Recenzja książki: Nadzieja dla serc. Poradnik dla małych i dużych

Recenzuje: Danuta Szelejewska

Zdrowie jest niezwykle ważnym czynnikiem, zapewniającym właściwe funkcjonowanie w społeczeństwie. Wydana przez Fundację Marka Kamińskiego książka pt. „Nadzieja dla serc”, powstała w oparciu o ogólnopolski program o tej samej nazwie, wspierający dzieci i młodzież (ich rodziców również) z wadami serca. Każda z autorek pięciu kolejnych artykułów porusza zagadnienia bardzo ważne dla tych, którzy zmagają się z problemami kardiologicznymi.

Wstępem do właściwych rozważań jest analiza uczuć rodziców, jakie stały się ich udziałem po usłyszeniu niechcianej diagnozy. W pełni usprawiedliwiony jest żal, lęk oraz poczucie niesprawiedliwości. Wszystko to jednak musi prowadzić do wyzwolenia w sobie wewnętrznej siły i aktywności. Emilia Suszka podsuwa konkretne propozycje redukowania lęku oraz budowania spokoju i zdrowego myślenia.

Pogodzenie się z istnieniem wady serca u dziecka jest sprawą trudną, ale i niezwykle pożądaną, bowiem mniej stresu gwarantuje więcej zdrowia. Na prawdziwość takiego stwierdzenia wskazuje Danuta Stopieńska, która w kolejnym artykule przekonuje o zależności zdrowia od emocji. Proponuje zmianą dotychczasowych przekonań, wizualizację, relaksację, a także ćwiczenia fizyczne i oddechowe. Uzyskany w ten sposób wewnętrzny spokój wpłynie pozytywnie na stan psychiczny dziecka, co z kolei zaowocuje poprawą jego zdrowia.

Autorki kolejnych przemyśleń (Anna Karsznia-Ciżmowska i Anna Sala-Wojnowska) rozważając problematykę zaspokajania potrzeb rozwojowych, proponują lekturę „Apelu Twojego Dziecka” autorstwa Janusza Korczaka. Podają również pomysły zabaw, opowiadań, wierszyków, bajeczek, łamigłówek i prac plastycznych, pomocnych podczas pobytu dziecka w szpitalu oraz po jego powrocie do zdrowia. Uzupełnieniem całości są niezwykle istotne informacje dotyczące rehabilitacji. Do konkretnych wad i zaburzeń Katarzyna Gierat-Haponiuk dopasowała zalecenia, ułatwiające dzieciom z problemami kardiologicznymi funkcjonowanie w codziennym życiu.

Książka „Nadzieja dla serc” jest formą poradnika napisanego w sposób przystępny. Skierowana do rodziców i dzieci bez wątpienia zostanie przez nich przyjęta z radością. Umieszczone na końcu rozdziałów miejsca na notatki usprawnią żmudną pracę opiekunów, natomiast obszerna bibliografia (wraz z adresami stron internetowych) pozwoli zgłębić zagadnienia poruszone w poradniku. Najważniejsze przemyślenia wpisane są w różnobarwne ramki, dzięki czemu przekazywane treści łatwiej wpadają w pamięć. Kolorowe zdjęcia i zabawne rysunki dopasowane są do omawianych zagadnień. Piękne ornamenty powtarzające się na każdej kartce nadają całości ciekawego oraz miłego dla oka wizerunku. Niecodziennym dodatkiem jest zakładka w formie czerwonej wstążeczki z umocowanym na niej serduszkiem. Wszystko to sprawia, że poradnik dając „Nadzieję dla serc” zachęca do sięgnięcia po niego.

Kup książkę Nadzieja dla serc. Poradnik dla małych i dużych

Zobacz opinie o książce Nadzieja dla serc. Poradnik dla małych i dużych
Łamigłówki i Zagadki obrazkowe
praca zbiorowa0
Okładka ksiązki - Łamigłówki i Zagadki obrazkowe

Odlotowe połączenie komiksów i łamigłówek! Seria interaktywnych książek dla dzieci pełna zagadek i quizów, którym towarzyszą...

Pastelowe Smaki. Przedpołudniowe przekąski
praca zbiorowa0
Okładka ksiązki - Pastelowe Smaki. Przedpołudniowe przekąski

W każdej książce przepisy na 100 małych  dań, które odwołują się do upodobań młodego pokolenia  żyjącego,,w biegu", dbającego o linię...