Recenzja książki: Nasza moc bez granic

Recenzuje: Justyna Gul

Prosto do celu

Twoje życie przypomina pasmo porażek? Borykasz się z nadwagą, zaś kolejne cudowne diety kończą się napadami nocnego jedzenia i przybraniem na wadze dodatkowych kilogramów? Mimo starań nie możesz znaleźć pracy? A może tkwisz na stanowisku, które nie daje ci żadnych perspektyw tylko dlatego, że masz dzięki temu złudne poczucie bezpieczeństwa? Od lat bezskutecznie walczysz za pomocą terapii ze swoimi ograniczeniami? Jeśli choć na jedno z tych pytań odpowiedziałeś twierdząco, to oznacza, że potrzebujesz solidnego bodźca, który nie tylko skłoni cię do zmiany, ale też pokaże, w jaki sposób tę zmianę przeprowadzić i wyjaśni, dlaczego dotąd nie odniosłeś sukcesu.

Mowa tu o książce Nasza moc bez granic autorstwa Anthony`ego Robbinsa, mówcy motywacyjnego, specjalisty neurolingwistycznego programowania i naukowca prowadzącego w Robbins Research Institute badania nad osiąganiem doskonałości w życiu prywatnym i zawodowym. Opublikowana nakładem wydawnictwa Studio Emka książka stanowi prawdziwą rewolucję w świecie poradników, zaś jej lektura i techniki proponowane przez autora nie tylko pomogą wznieść się na wyższy poziom rozwoju, ale także są skuteczną bronią w walce z lękami czy chorobami cywilizacyjnymi. Poradnik jest adresowany do wszystkich tych czytelników, którzy stawiają na samorozwój, którzy dbają o prowadzone interesy, a także do tych, którzy z trudem wiążą koniec końcem i potrzebują natychmiastowego wsparcia w działaniu. Dzięki praktycznym ćwiczeniom oraz prostym ich opisom i zastosowanemu językowi korzyści autor nie tylko łagodnie przeprowadza nas przez zmianę, ale już sama lektura dodaje energii i zapału do działania. Jesteśmy pełni wiary, że się uda, że nie ma rzeczy niemożliwych, zaś w kolejnych rozdziałach Robbins udowadnia, że… tak rzeczywiście jest!

Część pierwsza książki stanowi prezentację poglądów autora na temat środków dających człowiekowi nieograniczone możliwości oraz dowodów, że użyte słowa znajdują pokrycie w rzeczywistych zmianach. Autor namawia do naśladownictwa, do podążania ścieżkami tych, którzy osiągnęli to, co stanowi i nasze pragnienie, zastanawia się również nad tym, co determinuje ludzkie reakcje na różne okoliczności życiowe. Robbins podkreśla, że zachowanie jest rezultatem stanu, w jakim on się znajduje. To, jak reaguje w danym stanie, oparte jest na jego modelu świata - czyli na przechowywanych w pamięci strategiach neurologicznych. Przytaczając wyniki badań, autor pokazuje również, w jaki sposób zmienić swój sposób myślenia, a tym samym ukształtować na nowo rzeczywistość. Zauważa on bowiem, że narodziny doskonałości zaczynają się wówczas, kiedy uświadomimy sobie, iż nasze przekonania są sprawą wyboru. Uczy zatem, w jaki sposób zmienić swe przekonania i nastrój tak, by móc zmienić swoje życie.

W drugiej części Robbins skupia się na przedstawieniu technik oraz wskazówek, które pozwolą odkryć schematy, według których działają ludzie odnoszący sukcesy. Nauczymy się ponadto dokładnie naśladować ich działania. Podane przez autora narzędzia nie będą jednak w pełni wykorzystane, jeśli nie zaczniemy zmiany od poszukiwania odpowiedzi na pytania dotyczące naszych celów – niezbędne będzie zatem ich wytyczenie. Poznamy również zasady inteligentnego formułowania próśb oraz przekonamy się, że więź z ludźmi to najwspanialsze narzędzie tworzenia wspólnych rezultatów. Autor wyjaśnia również, czym są metaprogramy, czyli mentalne wzorce, oraz w jaki sposób działają nasze układy odniesienia, prezentując jednocześnie techniki zmiany tych układów.

Część trzecia książki dotyczy przywództwa i omawia kwestie wartości, czyli przekonań na temat tego, co dla nas jest najważniejsze. Autor dowodzi, że dysponujemy środkami pozwalającymi nam przejąć całkowitą kontrolę nad własnym życiem oraz przedstawia pięć zasad dobrobytu i szczęścia.

W kolejnych rozdziałach książki Nasza moc bez granic zajmujemy się… odkrywaniem tej mocy i uczymy się wykorzystywać ją we właściwy sposób. Anthony Robbinson nie stosuje magicznych sztuczek zmieniających nas w siłaczy, nie obiecuje zmiany rzeczywistości w taki sposób, by wszystkie czynniki zewnętrzne nam sprzyjały. Przeciwnie – przekonuje nas, że mamy już wszystko, co potrzebne jest do zmiany, a przedstawiając zestaw narzędzi czy odpowiednich technik, uczy, w jaki sposób nasze ukryte zasoby wykorzystywać.

Mimo kontrowersji, które przez lata narosły wokół technik NLP, świat coraz częściej przekonuje się, że nie ma tu miejsca na „szamanizm”, że prezentowane sposoby działań mają solidne naukowe podstawy, zaś zmiany, które za sobą pociągają, oparte są wyłącznie na zmianie naszego sposobu postrzegania rzeczywistości, przekonań oraz metod działania. Już sama lektura książki Robbinsa zmienia nasz sposób myślenia, jeśli jednak chcemy, by zmiana ta była trwała, by pociągnęła za sobą kolejne, warto skorzystać z propozycji autora i wykonać proponowane ćwiczenia oraz zastanowić się nad tym, do czego tak naprawdę dążymy, czego chcemy. Musimy bowiem pamiętać, że jeśli nie wiemy dokąd iść, każda droga nas tam zaprowadzi. Dzięki Robbinsowi mamy szansę na to, by droga, którą kroczymy, była tą prowadzącą nas do określonego celu!

Kup książkę Nasza moc bez granic

Zobacz opinie o książce Nasza moc bez granic
Nasza moc bez granic
Anthony Robbins
Obudź w sobie olbrzyma
Anthony Robbins0
Okładka ksiązki - Obudź w sobie olbrzyma

W książce tej odsłonięte zostają metody i techniki pozwalające po mistrzowsku obcować z ludzką psychiką. Wyłożone zostają rady jak wykrzesać z siebie wystarczająco...