Recenzja książki: Nie mówiąc nikomu

Recenzuje: Patryk Obarski

Każdy z nas ma swoje tajemnice. Każdy z nas walczy z własnymi demonami. O tym, jak poradzić sobie na życiowym zakręcie, opowiada także Danuta Awolusi w swojej najnowszej książce.

W Nie mówiąc nikomu poznajemy historię Laury, która prowadzi dostatnie życie u boku męża. To jednak tylko pozory… Laura marzy o powrocie do pracy, pragnie żyć tak, jak wymarzyła sobie przed laty. Na to nie pozwala jej jednak mąż, Maks, pragnący za wszelką cenę jako jedyny utrzymywać swoją rodzinę.

Laura skrywa sekret, którym nie dzieli się z mężem czy dziećmi. Pracuje w tajemnicy, pisząc reportaż o kobiecie, która za sprawą traumatycznych zdarzeń z przeszłości na zawsze odcięła się od innych.

Jednak nie tylko Laura nie mówi swoim najbliższym całej prawdy. Wkrótce rodzina przekona się, że każdy ma swoje tajemnice. I każdy ma prawo do tego, by być szczęśliwym.

Nowa książka Danuty Awolusi to wyjątkowa powieść obyczajowa, poruszająca ważkie problemy społeczne w przystępny i intrygujący sposób. To książka, która opowiada o ludziach zagubionych i próbujących odnaleźć właściwą ścieżkę w życiu.

Danuta Awolusi stworzyła złożonych bohaterów, a warstwa psychologiczna w jej powieści jest bardzo rozbudowana. W Nie mówiąc nikomu nie ma miejsca na płytką charakterystykę postaci. Za sprawą bohaterów autorka przekonuje, że jako ludzie nierzadko przybieramy maski, nie pozwalając się poznać naprawdę, w obawie przed zranieniem.

Autorka udowadnia, że musimy nauczyć się słuchać innych oraz akceptować ich potrzeby, bo to właśnie zaufanie stanowi klucz do stworzenia szczerej, ale przede wszystkim zdrowej relacji – zarówno pomiędzy małżonkami, jak i rodzicem a dziećmi czy przyjaciółmi. Sekrety oraz zatajanie prawdy staje się przyczyną frustracji i niezadowolenia. Jedynie wyjawienie prawdy pozwala na osiągnięcie duchowego spokoju, którego niewątpliwie potrzebuje każdy z nas.

Danuta Awolusi mówi także o tym, by nie obawiać się szukać pomocy u innych. Rozwiązaniem problemów nie jest bowiem tłamszenie ich w sobie, a stawienie im czoła. A osoby, którym ufamy, pomogą nam pokonać nawet największe przeszkody.

W nowej powieści Danuty Awolusi kluczowa staje się rodzina. Okazuje się, że wartości wynoszone z domu to nie tylko kultura osobista, ale również sposób patrzenia na świat i systemy wartości społecznych, które towarzyszą nam także i w dorosłym życiu. To sprawia, że nieświadomie powtarzamy wzorce, od których często usilnie staramy się uciec.

Książka Danuty Awolusi to książka o dawaniu drugiej szansy, o przebaczeniu, ale przede wszystkim – o miłości. I to nie tylko o jej radosnej stronie, znanej z komedii romantycznych, ale czasem o bólu i cierpieniu, jakie miłość czasem przynosi. I o tym, że aby potrafić kochać innych, powinniśmy najpierw nauczyć się kochać samych siebie.

Kup książkę Nie mówiąc nikomu

Zobacz opinie o książce Nie mówiąc nikomu
Nie mówiąc nikomu
Danuta Awolusi
Odchudzanie zaczyna się w głowie. Odważona pyta i szuka odpowiedzi
Danuta Awolusi0
Okładka ksiązki - Odchudzanie zaczyna się w głowie. Odważona pyta i szuka odpowiedzi

Odważona. Dziewczyna minus 70 kg powraca! Zrzuciła kilkadziesiąt kilogramów. Nie był to jednak koniec walki o siebie i nowe, lepsze życie. Dziś...

Nie proszę o miłość
Danuta Awolusi0
Okładka ksiązki - Nie proszę o miłość

Dwie singielki. Dwie historie. To samo pragnienie miłości. Przyjeżdżają do Warszawy w poszukiwaniu nowego życia. Hania pragnie prawdziwego uczucia...

Powrót matki
Danuta Awolusi ;